Tiesneši pret rosinājumu noteikt konkrētus termiņus lietu izskatīšanai • IR.lv

Tiesneši pret rosinājumu noteikt konkrētus termiņus lietu izskatīšanai 22

Jūrmalas tiesa ir viena no tām, kur gadiem nu jau nevar iztiesāt bijušā pilsētas mēra Raimonda Munkevica kukuļdošanas lietu. Foto: Edijs Pālens, LETA

 

Tiesneši iebilst pret Tieslietu ministrijas izstrādāto projektu, kas paredz reglamentēt termiņus, kādā jāizskata lietas, svētdien ziņo TV3 raidījums „Nekā personīga”.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK) rosina, ka tiesvedības ilgumam turpmāk jābūt maksimāli iepriekš paredzamam. Līdz šim tiesnesis šos jautājumu izlēma patstāvīgi un viņu nekas neierobežoja. Tagad iecerēts, ka tiesas priekšsēdētājam būs pienākums noteikt lietas termiņu un uzraudzīt tā ievērošanu.

Kā norāda raidījums, jaunie priekšlikumi gan virzīti lielā steigā – bez diskusijām un apspriešanas Tieslietu padomē, ministrs priekšlikumus uzreiz iesniedzis Saeimā trešajam lasījumam. Tie ir maz apspriesti arī parlamentāriešu starpā. Tomēr nesenais notikums, kurā krīt aizdomas uz Zemgales priekšpilsētas tiesas priekšsēdētāju Ziedoni Strazdu par nelikumīgu piepelnīšanos uz valsts rēķina, pamudinājis deputātus izšķirties par stingrāku kontroli arī pār tiesu priekšsēdētājiem.

Tomēr ideja saskārusies ar tiesnešu pretestību, kuri tos uzskata par savas neatkarības apdraudējumu.

Atklātu sašutumu par jauno ieceri paudusi Kurzemes apgabaltiesa. „Iesniegtie priekšlikumi grozījumiem likumā „Par tiesu varu” paredz pilnīgi jaunas sistēmas ieviešanu tiesu varas tiesiskajā regulējumā, proti, uzraudzības jeb pārraudzības institūta ieviešanu tiesas spriešanas procesiem, kas norāda uz acīmredzamu atgriešanos pie padomju tiesību pamatiem, kad tiesas spriešanu caur tā saucamo „vispārējo uzraudzību” realizēja prokuratūra un valdošā partija varēja dot norādījumus tiesnesim, kā jāspriež tiesa,” vēstulē Saeimai raksta Kurzemes apgabaltiesas tiesneši.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs raidījumam nenoliedz, ka tiesās ir gadījumi, kad procesuāli termiņi tiek pārkāpti, taču tos neizdošoties paātrināt, iejaucoties neatkarīgā tiesas spriešanā. Tiesneši esot nevis nepietiekami uzraudzīti, bet pārslogoti, un drīzāk jādomā par tiesnešu skaita palielināšanu, raksta LETA.

„Man kā tiesnesim un tiesas priekšsēdētājam ir grūti iedomāties kā viens priekšsēdētājs var noteikt vienā konkrētā lietā izskatīšanas termiņu. Katrs tiesnesis ir atbildīgs likuma priekšā un katra lieta ir jāizskata saprātīgā termiņā. Ne pa velti Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kurā ir neviena vien lieta par saprātīgiem termiņiem, ne arī nacionālās likumdošanās nekad neviens īpaši nav mēģinājis precīzi nodefinēt, vai saprātīgs termiņš parādu piedziņas lietā ir trīs mēneši vai seši mēneši, vai varbūt deviņi mēneši. Respektīvi, tā ir katra konkrēta situācija. Līdz ar to uzdot priekšsēdētājam… Man ir grūti iedomāties, kā šī funkcija varētu tikt īstenota. Un vai tiešām no tiesas priekšsēdētāja tiek sagaidīts, nezinu, kaut kāda tabuliņa vai rezolūcija?” sacīja Bičkovičs.

Tieslietu ministrs uz kritiku atbild, ka kvalificētiem juristiem esot jāspēj atšķirt, kad patiešām notiek iejaukšanās tiesnešu neatkarībā, bet, kad no tiesnešiem prasīts kvalitatīvs, laikā paveikts darbs.

„Varbūt mums no padomju laikiem ir Pētera Stučkas tradīcijas iedibinājušās savādākas. Un tāpēc, lai pārvarētu savu praksi un tradīcijas, ir dažas lietas, kuras ir jāfiksē un jānorāda. Apzināti tika likti vārdi – kā „kontrolēt”, „uzraudzīt” , jo iestādes vadītājiem savi padotie ir jāuzrauga un jākontrolē – tas ir viņu pienākums,” norāda Bordāns.

Ministram ir arī atbalsts Saeimā. „Neatkarība ir tiesas spriešanā,” uzsver Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (Vienotība). Arī Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere (RP) uzskata, ka tiesu priekšsēdētājiem administratīvo funkciju jāveic ne tikai, uzraugot tiesu darbiniekus vai darba apstākļus, bet arī saturiski, jo citās valstīs šāds pienākums viņiem ir uzlikts.

No Saeimā pārstāvētām partijām skaidri pret gaidāmajām izmaiņām tiesu varā ir opozīcijā esošais Saskaņas centrs. „Notiek ķeršanās pie kārtējās fiktīvās reformas, faktiski iedragājot personu tiesības uz taisnīgu tiesu. Nevar iejaukties tiesnešu neatkarībā, un parlamentam šajā situācijā no tās ir jānorobežojas. It īpaši nedodot privilēģijas kādam ministram diktēt un noskaidrot, kā tiks izskatītas lietas,” sacīja Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš.

 

Komentāri (22)

Pēterītis 03.02.2013. 21.12

Krauze profesionāli atsedza, kāpēc šo ūsaini Šlesera-Šķēles-SC-ZZS koalīcija bīdija Augstākās tiesas priekšsēdētāja krēslā. Kad šo amatpersonu aizrotēs pa Vilnīša, Jakāna, Vaškeviča iemīto taciņu, tas varētu atraisīt ekonomikas potenciālu, uz kādu Latvija reāli spējīga.
Arī jaunajai LTV vadībai te būtu ko pārdomāt.

+20
0
Atbildēt

0

Salms_ 03.02.2013. 20.44

Apskaužu Krauzes nervus! Man skatoties uz Bičkoviča vervelēšanu tā prasījās iešaut pa ģīmi tam ķēmam…vemt gribās par tādu tiesas pārstāvi!!!

+17
0
Atbildēt

0

ligakalnina 03.02.2013. 22.23

Aplausi TM, un atkal jau kārtējā histērija par “tiesnešu neatkarības” aizskaršanu, tiesneši, kā vienmēr, izliekas nesaprotam, ka tiesnešu neatkarībai nav nekas kopējs ar tiesnešu visatļautību un pilnīgu autonomiju no visa, tiesnešiem, tāpat, kā visiem, jāstrādā noteiktos likuma un noteikumu rāmjos, neatkarība attiecas tikai un vienīgi att. uz spriedumu, un arī tā nav neatkarība vispār, un neatkarība no likuma, bet gan tikai neatkarība no citu personu ietekmes.
Bet, tiesu novilcināšana jau ir viens no tiesnešu papildus “biznesiem” un ienākumiem, kā tad viņi nebļaus, ja viņiem to grib atņemt, cerams, ka atņems arī, tas būtu milzu solis tiesiskas valsts virzienā un tiesu sistēmas sakārtošanā.

+15
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu