Ģimenes ārsti oficiāli prasa Circenes demisiju 34

Veselības ministre Ingrīda Circene partijas kongresā. Foto: Lita Krone, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Ārsti: Veselības ministres īstenotā veselības politika ir sabiedrībai bīstama

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) trešdien nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (Vienotība), tiesībsargam Jurim Jansonam un veselības ministrei Ingrīdai Circenei (Vienotība), kurā prasa ministres demisiju, pamato savu lēmumu un vienlaikus lūdz Veselības ministrijai (VM) ņemt vērā iesniegtos iebildumus plānotajiem Ministru kabineta noteikumu grozījumiem, kas regulē arī ģimenes ārstu darbu.

“Veselības ministrei Ingrīdai Circenei pēc vairāk nekā gada atrašanās ministres amatā joprojām trūkst reālajai situācijai atbilstošas primārās veselības aprūpes attīstības stratēģijas. Veselības ministres realizētā veselības politika ir sabiedrībai bīstama un primāro veselības aprūpi degradējoša, tāpēc prasām ministres demisiju,” teikts LĢĀA vēstulē.

Ģimenes ārstu asociācija piektdien biedru pilnsapulcē nolēma prasīt veselības ministres demisiju. Ģimenes ārsti nepiekrīt plānotajām izmaiņām Ministru kabineta noteikumos, kas paredz noteikt jaunus uzdevumus ģimenes ārstiem, nepiešķirot papildu finansējumu. Lielākā daļa ārstu uzskatīja, ka papildu kvalitātes kritērijus ar esošo finansējumu nav iespējams izpildīt un VM rīcība ir ciniska un netaisnīga, ziņo LETA.

LĢĀA prezidents Pauls Princis sacīja, ka projektu, kas paredz izmaiņas ģimenes ārstu darbībā, asociācija saņēmusi oktobra pēdējā nedēļā un LĢĀA bijušas tikai trīs dienas, lai par to vienotos, pirms tas izsludināts valsts sekretāru sanāksmē. “Tas ir nepieklājīgi, lai neteiktu vairāk,” teica Princis. Viņš atzina, ka daudzos jautājumos tika panākta vienošanās, tomēr līgumā vēl saglabājušies citi nepamatoti un ciniski punkti.

Piemēram, LĢĀA uzskata, ka ir negodīgi likt visām praksēm meklēt papildu telpas māsām, jo daudzas prakses to nevar atļauties. Tāpat LĢĀA uzskata, ka nedrīkst noteikt ierobežojumus laboratoriskajām kvotām, ko ministrija esot ieplānojusi. Pēc Prinča teiktā, plānots noteikt, ja ģimenes ārsts pārtērēs vairāk nekā 110% laboratorisko kvotu, par viņu ziņos Veselības inspekcijai. Pašreizējie dati liecina, ka 50% ģimenes ārstu pārtērē šīs kvotas.

LĢĀA uzskata, ka Veselības ministrijas projektā ir arī citas nepilnības. Piemēram, pretēji Circenes teiktajam, nav skaidri noteikts, vai valsts apmaksās papildu vizītes pie pacienta mājās, vai tas būs jādara pašam ārstam.

Šonedēļa Circene intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Labrīt, Latvija” teica, ka ģimenes ārstiem netiek uzliktas jaunas funkcijas. Ministre teica, ka arī līdz šim visi ģimenes ārstiem izvirzītie kritēriji bijuši ģimenes ārstu darba aprakstos par veicamajiem darbiem. Tomēr patlaban tie ir pildāmi brīvprātīgi, un tikai 10% ārstu izvēlējušies šos kritērijus pildīt. Circene uzskata, ka tādējādi tiek diskriminēti pārējo ģimenes ārstu pacienti.

Circene radio intervijā arī teica, ka valsts esot gatava apmaksāt ģimenes ārstiem otro māsu un papildu mājas vizītes, vienīgais pienākums, ko uzliek jaunie kritēriji, esot hronisku pacientu aprūpe.

Ministre arī norādīja, ka kritērijus izstrādājušas abas ģimenes ārstu asociācijas kopā ar Nacionālā veselības dienesta un VM darbiniekiem, kas liecinot, ka ģimenes ārsti piekrīt, ka kritēriji ir izpildāmi. Ministrija uzskata, ka turpmāk šo kritēriju ievērošanai jākļūst obligātai, bet LĢĀA ir pretējās domās.

Komentējot ģimenes ārstu viedokli, ka kritēriju izpildei nepieciešams papildu finansējums, Circene atbildēja: “Kurš medicīnā negrib lielāku finansējumu?!”

Grozījumu projekts tika izsludināts valsts sekretāru sanāksmē 15.novembrī. Tā saskaņošanu plānots noslēgt šonedēļ un tālāk projekts tiks virzīts uz Ministru kabineta komitejas sēdi, informēja VM preses sekretārs Oskars Šneiders.

 

Komentāri (34)

Una Grinberga 05.12.2012. 18.40

Ģimenes ārsti lai sākumā pieprasa demisiju savām asociācijām, kas piedalījās noteikumu izstrādāšanā. Man gan jocīgi liekas tas, ka VM apmaksā papildus māsu, kas ir tīri teorētiski +33% darba kapacitāte, lai ĢĀ atvieglotu darbu un līdz ar to arī veikt visas savas funkcijas. Tāpat arī VM plāno drīz ieviest e-veselība un e-receptes, kas ievērojami atvieglos ĢĀ darbu. Tad tīri ļoģiski ir jāprasa arī augstāka darba kvalitāte, jo kvantitāte tiek samazināta.

+12
-3
Atbildēt

0

Tatjana Vitze 05.12.2012. 19.02

ierosinu katra ceturksna pirmo piektdienu izsludinat par kada demisijas pieprasisanas dienu……

+11
-3
Atbildēt

0

ligakalnina 05.12.2012. 19.01

Principā, nevarētu teikt, ka ģimenes ārsti mums būtu sevišķi pārstrādājušies, salīdzinot ar to, kā kādreiz strādāja iecirkņa terapeiti, nav dzirdēts, ka ģimenes ārsti vispār ietu mājas vizītēs, ja iet, tad par to prasa 10 – 15 latus, varbūt, ir izņēmumi, bet es tādus nezinu.
Lielākas problēmas ir ar tām kvotām izmeklējumiem, bet, tās ir nepietiekama finansējuma sekas, un ar to problēmas visiem.
Bet, principā, ģimenes ārstu posms strādā vēl kaut cik normāli, dabiski, ļoti daudz atkarīgs no konkrēta cilvēka un viņa attieksmes, lielākās problēmas cilvēkam parasti sākās tad, kad viņš ir nopietni slims, un jāarstējas stacionarā, it sevišķi, ja tev nav daudz naudas, īsta naudas izspiešana sākās tur.

+6
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu