ZZS un SC savāc parakstus referenduma par referendumiem rosināšanai
Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) ar apvienības “Saskaņas centrs” (SC) atbalstu izdevies savākt nepieciešamos 34 Saeimas deputātu parakstus, lai rosinātu tautas nobalsošanu par likuma grozījumiem saistībā ar referendumu kārtības maiņu, aģentūrai LETA pastāstīja ZZS deputāte Dana Reizniece-Ozola.
Saeima 26.jūlijā pieņēma likuma grozījumus, kuri reizē gan sarežģīs parakstu vākšanu, gan pakāpeniski ļaus ieviest papildu parakstīšanās mehānismus. Opozīcija par to pauda neapmierinātību un sāka vākt deputātu parakstus likuma apturēšanai.
Satversme nosaka, ka Valsts prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur uz diviem mēnešiem, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa jeb vismaz 34 Saeimas locekļu. Opozīcijai tagad nepieciešamo parakstu skaitu izdevies savākt.
Šādā kārtā apturētais likums nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju jeb aptuveni 150 000 balsstiesīgo iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka Centrālajai vēlēšanu komisija būs jārīko parakstu vākšana par referenduma rīkošanu.
Ja augšminēto divu mēnešu laikā nepieciešamais parakstu skaits referenduma rīkošanai netiek savākts, tad pēc šī termiņa beigām likums ir publicējams.
Reizniece-Ozola pastāstīja, ka pašlaik no ZZS frakcijas nav parakstījies tikai deputāts Rihards Eigims, kurš to nevarēja izdarīt, jo patlaban ir Daugavpilī.
Politiķe norādīja, ka pagaidām neviens deputāts no koalīciju pārstāvošajām partijām nav parakstījies par šo iniciatīvu. Tomēr plānots vēlreiz sazināties ar visām Saeimas frakcijām, lai noskaidrotu, vai kāds vēl nevēlētos parakstīties, sacīja deputāte.
ZZS valde šonedēļ nolēma savākt 34 deputātu parakstus, lai rosinātu tautas nobalsošanu par likuma grozījumiem saistībā ar referendumu kārtības maiņu, un tās rīcību nolēmusi atbalstīt arī SC. ZZS un SC kopā parlamentā ir 44 deputāti – ZZS Saeimā pārstāv 13 deputāti, bet SC ir 31 deputāts.
Ja opozīcijai nebūtu izdevies savākt 34 parakstus un ja Valsts prezidents izsludinātu likuma grozījumus, tie būtu stājušies spēkā 1.septembrī.
Jau ziņots, ka 26.jūlijā pieņemtie likuma grozījumi nosaka, ka no 2015.gada 1.janvāra notiks atteikšanās no divu posmu parakstu vākšanas sistēmas, liekot iniciatoriem pašiem savākt 150 000 parakstu. Līdz tam tiks noteikts 50 000 parakstu slieksnis referenduma rosināšanas pirmajam posmam par izmaiņām Satversmē vai likumos un 10 000 parakstu slieksnis Saeimas atsaukšanas procedūras rosināšanai.
Pēc likuma stāšanās spēkā iedzīvotājiem būtu iespēja savus parakstus nodot vairākās pašvaldību institūcijās, bet, sākot ar 2015.gadu, parakstīties elektroniski.
Komentāri (35)
Una Grinberga 31.07.2012. 16.59
Par ko? Vai rīkot diseni Krastmalā? Vai celt Deju svētku stadionu? Vai nodrošināt visiem bezmaksas transportu? …
Varbūt vajag ievēlēt normālus deputātus nevis pēc tam rīkot katru gadu referendumus par bezjēdzīgiem jautājumiem? Ja viss ir galīgi garā, tad var atlaist Saeimu!
0
austrisv 31.07.2012. 18.34
Nulle, vai saeimas pagalmā aug naudas koks vai naftas atradne, ja esi par valsts līdzekļu izšķērdēšanu?
vai vari nosaukt kādu referendumu, kurš savāca kvorumu? Laikam , ja nu vienīgi savulaik Bojāra vecākā ierosinātais referendums par Latvenergo neprivatizāciju!
0
Una Grinberga 31.07.2012. 18.35
@nulle
Kad būsim sasnieguši kaut pusi no šveiciešu turības, tad varēsi arī sākt ieviest visādus dārgus demokrātijas rīkus…
Nevajag ari aizmirst, ka Šveice ir federāla valsts, kur lielākā vara pieder provincēm – tādēļ viņi arī var (un vajag) izmantot tiešās demokrātijas rīkus.
Kad Saeima pieņems izmaiņas arī par referendumiem pašvaldībās, tad mēs būsim nevis vienu soli atpakaļ, bet divus uz priekšu!
0