Nedēļas nogalē Cēsu festivālā - interesanta programma • IR.lv

Nedēļas nogalē Cēsu festivālā – interesanta programma

32

Divi simfoniskās mūzikas koncerti, elektroakustiska pastaiga pa mežu, četras kinofilmas un teātra izrāde

Cēsu mākslas festivāls, kas tika atklāts pagājušajā nedēļā, turpinot festivālā iesākto tradīciju iepazīstināt klausītājus ar latviešu komponistu mūziku, piektdien, 29. jūlijā, plkst. 20.00 Cēsu Sv. Jāņa baznīcā piedāvās koncertu Latviešu komponistu vasaras mūzika, kurā izskanēs Romualda Jermaka Koncerts klarnetei un ērģelēm, Romualda Kalsona Koncerts klarnetei un kamerorķestrim, Anitras Tumševicas Sentences II. Itāļu koncerts obojai, kontrabasam, ērģelēm un kamerorķestrim, kā arī Pētera Vaska Viatore ko izpildīs Latvijā labi zināmi un iecienīti solisti – Ints Dālderis (klarnete), Tālivaldis Deksnis (ērģeles), Kristaps Pētersons (kontrabass) un Mārtiņš Zālītis (oboja). Pie Vidzemes kamerorķestra pults – Andris Veismanis.

Savukār, sestdien, 30.jūlijā plkst. 20.00 Cēsu sporta kompleksā uzstāsies latviešu pianists Reinis Zariņš kopā ar Īlingas (Londona) simfonisko orķestri diriģenta Džona Gibonsa vadībā. Koncertā tiks atskaņots Jāņa Mediņa Klavierkoncerts, Malkolma Ārnoldsa Ceturtā simfonija op. 71 un Hemiša Makannsa Land of the Mountain and the Flood

Īlingas orķestris ir īpašs, jo tas ir neatkarīgs veidojums, kura dalībnieki par iespēju spēlēt šajā orķestrī maksā nelielu naudu. No maksas atbrīvoti mūzikas studenti, taču tikai līdz brīdim, kamēr neuzrodas kāds, kurš būtu ar mieru maksāt par konkrēto vietu orķestrī. Mūziķi satiekas reizi nedēļā kādā Londonas priekšpilsētas Īlingas baznīcā. Reinis Zariņš jau iepriekš, izpildot Mediņa Klavierkoncertu Latvijas Nacionālas operas zālē, demonstrēja izcilu prāta un sajūtu līdzsvaru un žilbinošu virtuozitāti. Tagad, šo programmu iestudējot kopā ar Īlingas simfonisko orķestri ir dota iespēja gan Cēsu, gan Londonas publikai izbaudīt šo lielisko sniegumu.

 Londonā koncerts jau norisinājies ar lieliem panākumiem. Komponists Artūrs Maskats par šā koncerta programmu saka: „Pirmo reizi pa īstam dzirdēju Reini Zariņu koncertā Ņujorkā, kurā viņš kopā ar Aleksandru Antoņenko atskaņoja latviešu komponistu mūziku. Mani pārsteidza viņa interpretācijas dziļums un savdabība. Domājot par Īlingas orķestra koncertprogrammu Cēsīs likās ļoti organiski, ka viņi kopā ar Londonā dzīvojošo Reini Zariņu, kuru uzskatu par vienu no izcilākajiem jaunās paaudzes latviešu pianistiem, varētu atskaņot latviešu komponista klavierkoncertu. Tā radās šīs koncertprogrammas pamats.”

Savukārt sestdien, plkst. 17.00 Vecajā alus brūzī tiks izrādīta aizgājušās sezonas viena no spilgtākajām latviešu teātru kamerizrādēm – Regnāra Vaivara skatuvisko versiju pazīstamajam stāstam par trauksmaino Aiju un viņas mūža vīriešiem – Dailes teātra izrādi Aija pēc Jaunsudrabiņa. Lomās: Kristīne Nevarauska, Gints Grāvelis un Artūrs Dīcis. Biļetes uz šo izrādi jau izpārdotas, tādēļ tiks rādīta vēl viena papildus izrāde plkst. 21.00

Šajā nedēļas nogalē festivāls vēl piedāvās divas franču kino filmas: 28. jūlijā Paradīzes bērni (rež. Marsels Karnē) un 30. jūlijā Klusēšana – zelts (rež.  Renē Klērs). No latviešu kino darbiem 30. jūlijā tiks demonstrēta režisora Gata Šmita spēlfilma Seržanata Lapiņa atgriešanās. Visi kino seansi tiks demonstrēti Cēsu pils pagalmā plkst. 22.00

Ņemot vērā publikas lielo atsaucību, atkārtoti festivāla programmā iekļauts muzikālais uzvedums Elektroakustiska pastaiga mežā. Pasaka par Kurbadu, kas saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu 2010. Šajā pastaigā pa Cīrulīšu dabas takām skatītāji varēs doties 29.jūlijā plkst. 21.00 un 23.00. Tikšanās vieta – Žagarkalna kempings pie Gaujas.

Joprojām r iespēja apmeklēt festivāla vizuālās mākslas sadaļas skates.:

Baltijas laikmetīgās mākslas izstāde Cēsu Vecajā alus brūzī Starptelpa. Izstādē pārstāvēti gan tādi zināmi Latvijas mākslinieku vārdi kā gleznotāja Helēna Heinrihsone, tēlnieks Aigars Bikše, fotogrāfi Māra Brašmane un Alnis Stakle, gan jaunie autori Ivars Drulle un Reinis Hofmanis, igauņi Tonis Sādoja (Tõnis Saadoja) un Flo Kasearu (Flo Kasearu), kā arī Latvijā pazīstamais lietuviešu gleznotājs Jons Gasiūns (Jonas Gasiunas).

 Cēsu Pils klētī apskatāms multimediāls projekts Džons Keidžs Krievijā un pasaulē, kura autors Sergejs Bugajevs jeb Āfrika ir viens no šābrīža Krievijas aktuālās mākslas spilgtākajām parādībām. 

Cēsu Pils klēts kompleksā Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna instalācija Kas man ko slēpt, sēžot vienam rožu dārzā, kā arī Modes mākslas izstāde Work-it-out, kur iespēja apskatīt mākslinieku Arta Štamgūta, Līgas Bangas, Vita Radziņas, Indras Miklāvas un Nila Vilņa, bērnu modes dizaineres Daces Sāmītes un zīmola QooQoo radītājas Aļonas Bauskas modes instalācijas. Šajā izstādē pārstāvēti arī divi ārzemju viesi – Patrīcija Antonači no Florences un Valentims Kuarežma. 

Festivāla tradicionālā personālizstāde šoreiz atvēlēta fotogrāfam Jānim Deinatam, tā būs skatāma Cēsu Izstāžu namā.

Izstāžu darba laiki: pirmdienās – slēgts; otrdiena – ceturdiena no 12.00 līdz 19.00; piektdienā no 12.00 līdz 21.00; sestdienā no 10.00 līdz 21.00 un svētdien no 10.00 līdz 18.00.

 Cēsu pilsētas Rožu laukumā 30. jūlijā sākot no plkst. 23.00 būs iespēja vērot jauniešu audiovizuālā konkursa laureātu darbu skati. 

Biļetes uz festivāla pasākumiem iespējams iegādāties visās Biļešu paradīzes kasēs, Cēsu Kultūras un informācijas centrā un pasākumu norises vietās. Biļetes pērkot ar SEB bankas maksājumu karti, tiek piemērota 10% atlaide.

 

 

Komentāri (32)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu