Hodorkovskim un Ļebedevam piespriež 14 gadus cietumā 52

Mihails Hodorkovskis (C) un Platons Ļebedevs (L). Avots: EPA/LETA
Print Friendly, PDF & Email

Izolatorā pavadīto gadu dēļ ieslodzījumā bijušie “Jukos” akcionāri atradīsies līdz 2017.gadam

Bijušajam naftas koncerna "Jukos" vadītājam Mihailam Hodorkovskim un viņa darījumu partnerim Platonam Ļebedevam, kurus tiesa šonedēļ atzina par vainīgiem vairāk nekā 200 miljonu tonnu naftas zādzībā un no tās pārdošanas iegūto naudas līdzekļu atmazgāšanā, ceturtdien piespriests 13,5 gadu cietumsods, vēsta aģentūra LETA.

Apsūdzētajiem no pirmās tiesas prāvas vēl jāizcieš pusgads ieslodzījumā, tāpēc viņiem piemērots 14 gadu cietumsods.

Prāvas tiesnesis Viktors Daņilkins paziņojis, ka sodu Hodorkovskis izcietīs vispārējā režīma kolonijā. Tiesnesis arī sacīja, ka apsūdzēto korekcija iespējama, tikai izolējot viņus no sabiedrības. Apsūdzētie pastrādājuši smagus noziegumus, kam iepriekš rūpīgi gatavojušies. Noziegumi pastrādāti, darbojoties organizētā grupā, atzina tiesnesis.

Cietumsods tiks aprēķināts no 2007.gada februāra, bet, ņemot vērā gan pirmā, gan otrā tiesas procesa laikā izolatorā pavadītos gadus, cietumsoda termiņš beigsies 2017.gadā, paskaidrojis Hodorkovska preses centra pārstāvis Maksims Dbars.

Britu raidsabiedrība BBC vēsta, ka apsūdzētie spriedumu uztvēruši ārēji mierīgi. Tikmēr pie tiesas ēkas piketējuši viņu atbalstītāji.

Tiesa spriedumu otrajā "Jukos" lietā sāka pasludināt 27.decembrī. Atbilstoši apsūdzības versijai, tiesājamie legalizējuši 487 miljardus rubļu (8,52 miljardus latu) un 7,5 miljardus dolāru (četrus miljardus latu), kas iegūti no zagtās naftas. Apsūdzības puse uzskata, ka milzīgais naftas daudzums nozagts laika posmā no 1998. līdz 2003.gadam.

Komentāri (52)

maracecina 30.12.2010. 17.22

Kāds ir pārsteigts? Sēdēs, kāmēr vdk banda būs pie stūres. Kā arī, kāmēr bijušie ārzemju Jukos investori turpinās pieprasīt savu investīciju atmaksu no Jukos sadalītā pīraga īpašniekiem – Putina biedriem. Tiesa notiek, galvenais liecinieks sēž un sēdēs…

+5
-2
Atbildēt

0

OlegsLatisevs 30.12.2010. 17.52

Traģisks notikums un ne jau Hodorkovskim – traģisks notikums visai Krievijai. Jā kādam vēl bija šaubas par likuma varas esamību Krievijā, tagad to vairs nav – likuma vara ņem bezalgas atvaļinājumu, katru reizi, kad kādam pie varas esošam cilvēkam tas nepieciešams. Ja kādam, kas teorētiski būtu ar mieru investēt Krievijā bija šaubas, ka viņa investīcija būs ar likuma varu aizsargātas – tagad viņš zina, ka nekādas aizsardzības nav un nevar būt.
Nav tā, ka šaubas par augstākminētajiem apsvērumiem nebija jau pirms tam, protams ka bija. Viena pat Hermitage capital padarīšana (un daudzas citas) par to jau liecina.
Tomēr šī bija brīnišķīga iespēja Krievijai veikt pagriezienu uz Medvedjeva tik ļoti daudz apspriesto modernizāciju un demokratizāciju, kas netika izmantota. Nākamais pagrieziens var būt ļoti tālu, iespējams pārāk tālu.
Krievija ir autoritāra valsts un tās attīstības virziens ir tikai šo tendenču pastiprinājuma virzienā.
Cik var spriest no komentāriem Krievijas interneta vietnēs vairs nevienam nav šaubu par to, ka Putikna grupējuma savtīgie motīvi ir iemesls šim spriedumam. Krievijas vara ir sevi diskreditējusi un to mainīt šķiet vairs nav iespējams. Protesta noskaņojumi turpinās pieņemties spēkā, vai tas novedīs pie bruņotas sacelšanās – visdrīzāk tomēr nē (kaut gan epizodiski notikumi pēc Piejūras reģiona scenārija šķiet ir visai reāli). Vai tas var apdraudēt Vienotās Krievijas un Putina iespējas uzvarēt pat korumpētās vēlēšanās – iespējams jā. Ja tā notiks, var notikt visļaunākais un Putins izspēlēs vienīgo kārti, kas viņam atlikusi – krievu nacionālismu. Jā tā, tad Krievija no mafiozas valsts pārtaps fašistiskā valstī.
Pēc visa ko Putins ir izdarījis iespēja, ka viņš varētu zaudēt varu kādam viņa nekontrolētam spēkam ir līdzvērtīga sevis iesēdināšanai cietumā. Tā notiek, kad pārāk daudz varas koncentrējas vienās rokās.

+6
-3
Atbildēt

3

  OlegsLatisevs > OlegsLatisevs 30.12.2010. 19.05

  Es nebūtu pārliecināts, ka ar esošajiem resursiem Putinam pietiks, lai paliktu pie varas. Arī zombēšanai no masu saziņas līdzekļu puses ir savas robežas. Cilvēks vispār ir tāda radība, kas pie pastāvīgiem kairinātājiem pierod.
  Tā piemēram, pēc socioloģiskiem pētījumiem Vienotās Krievijas atbalsts jau ir nokrities līdz aptuveni 35% un spiedzoša ekstāze TV kastē vairs to nespēj uzlabot. Sistēmas defektīvums ir pārāk uzkrītošs, vēlēšanu falsifikācija ir pārāk acīmredzama. Un te neiet runa tikai par dažiem liberāli noskaņotiem liberāļiem. Man vismaz ir radies iespaids, ka šī apziņa jau ir izplatījusies uz masām.
  Galu galā, cik ilgi var cilvēki dzīvot pilnīga sabrukuma apstākļos valstī, kurā augsts sociālais statuss un nauda ir kā indulgence dzimtcilvēku spiešanai uz ceļiem un ēst skaistas vīzijas, kuras vēderā neiebāzīsi. Kaut gan protams, piekrītu – tieši materiālie apstākļi ir visticamākais katalizators lielām izmaiņām. Cik atceros tad prognozes bija tādas, ka stabilizācijas fonds beigsies nākamā gada beigās. Sistēmas neefektivitāte ir sasniegusi kulmināciju – ar $80 par bareli nepietiek, lai piepildītu budžetu.
  Ja tā turpināsies un nekādu labu iemeslu, kas ļautu domāt, ka tā neturpināsies es nesaskatu, viss beigsies ar to ka Krievija sadalīsies vairākās daļās un esošajā formātā savu pastāvēšanu pārtrauks. Un es par to nemaz neesmu priecīgs – iespēja uz austrumiem no mūsu robežām dabūt Pleskavas republiku ar atomieročiem un Žirinovski prezidentu pavisam nešķiet rožaina.

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

  mary75 > OlegsLatisevs 30.12.2010. 18.35

  Ņemot vērā vairākuma apātiju Putina režīmu nekas neapdraud.
  Sīkus protestus apklusinās, viņa rokās atrodas galvenie masu zombēšanas līdzekļi, pēc tīri objektīvām aptaujām Putina reitings virs 70%, šis režīms un Krievijas tālāka degradācija pastāvēs vēl ilgi.
  tie daži desmiti cilvēki, kas kontrolē Krievijā pilnīgi visas bagātības un naudas plūsmas, tik viegli no tā neatteiksies.
  Naftas cenas diezin vai kritīsies, un nauda, ar ko aizbāzt muti tautai, arī būs.
  Kādi masveida protesti varētu izcelties vienīgi pie ekonomiskas situācijas straujas pasliktināšanās, bet, tas diezin vai notiks.
  šis process skaidri parāda, ka Putina režīms nebaidās ne no kā, un tam ir absolūti vienalga, ko par to domā tā neliela rietumnieciski orientēta Krievijas daļa un arī Eiropa, ja jau tiesā netika ielaisti pat eiroparlamenta deputāti.
  šo procesu jau salīdzina ar Višinska procesiem.
  Daudzi domā, ka vienīgais, kas vēl varētu ietekmēt Krievijas mafiozo valdību – viņu konta iesaldēšana un liegums iebraukt ES un ASV.
  Bet, daļu ES politiķu krievi jau korumpējuši, pārējie par vājiem, lai ko tādu izdarītu.
  Tāpēc Putins var uzvesties tik nekaunīgi un ciniski.
  Daudzi domā, ka režīms, drīzāk, virzīsies uz lielāku autoritarismu.

  +5
  -1
  Atbildēt

  0

  dro > OlegsLatisevs 30.12.2010. 19.47

  Jānis. Jā tā, tad Krievija no mafiozas valsts pārtaps fašistiskā valstī.
  __________________________________
  Krievija ir fašistiska jau gandrīz 10 gadu. Jautājums, kam Putins gribēs līdzināties – Musolini vai Staļinam /Hitleram/, jo par godu visu laiku un tautu lielākajam vadonim viņš jau tostu uzsaucis:)

  +7
  0
  Atbildēt

  0

Aivars Krauklis 30.12.2010. 17.52

Diez vai tas grūti definējamais process, ko sauc par privatizāciju, kaut kur noritējis ideāli godīgi un saskaņā ar tā brīža likumiem, šaubos, vai tas vispār iespējams. Ja pirmo sroku taisot, būtiskākais bija jautājums par to, kurus un kāpēc atlasa ķurķim un kurus ceļ Kremļa sarkanajā saulītē, tad otrā tiesāšana nekādām neskaidrībām vietu neatstāj. Mums kaimiņos ir valstisks veidojums, kam nav nekā kopēja ne ar “ģremokrātiju” ne vienkārši cilvēcību.
Krievijā mainās izkārtnes, karoga krāsas, ģerbonī līku nazi un sitamo nomaina slikti plūkta kropla vista, bet valsts, kāda bijusi pie Vlaģimira Asinssaules, kāda pie Vasjas Tumšā, tāda pati pie Vaņas Briesmīgā, Peķkas Milzīgā, pie numurētiem Nikolajiem un nenumurētiem Iļjičiem, tāda arī pie tandemokrātiskiem liliputiem. Starp citām jaukām īpašībām arī naidīga kaimiņiem un bīstama katram, par ko sajutīsies stiprāka. Veļikaja Rossija.

+5
-2
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu