Bauskā taps Saules enerģijas parks 29

Gatis Gierts, F64

Latvijā pirmā šāda parka veidotājs apšauba atjaunojamo resursu attīstību tikai ar brīvā tirgus principiem

Elektronozares uzņēmums “Kvēle” šogad plāno Bauskā sākt būvēt pirmo Saules enerģijas ieguves parku, pirmdien raksta reģionālais laikraksts "Bauskas Dzīve" (BDz). Firmas īpašnieks Ģirts Karpovičs paudis, ka plānotās izmaiņas atjaunojamo energoresuru politikā Latvijā neskars šo projektu, jo tam piešķirtās kvotas vairs nedrīkst mainīt.

“Valsts ir apņēmusies nodrošināt 40% atjaunojamo energoresursu, bet, ja vēlas to izdarīt par velti, tad tas ir nereāli,” uzskata Karpovičs, vērtējot jaunajā Atjaunojamo energoresursu likumprojektā plānoto kvotu atcelšanu, ''vienīgās, kas varētu iekļauties tirgus cenās, ir biogāzes un koģenerācijas stacijas."

Sagatavotajā likumprojektā piedāvāts veidot tādu zaļās enerģijas ražošanas vidi, kas būtu balstīta uz brīvā tirgus principiem un visiem ražotājiem vienlīdzīgām iespējām, kur noteicošais faktors būtu konkurence. "Kvēles" valdes loceklis norāda, ka gaidāmā likuma normas nevar traucēt viņa iecerētās Saules enerģijas elektrostacijas būvi: "To, kas man ir piešķirts, nedrīkst mainīt.''

Uzņēmējs teic, ka pagaidām šis ir pirmais Latvijā plānotais Saules enerģijas ieguves parks un varētu palikt arī vienīgais.

Pēc "Lursoft" datiem, "Kvēle" dibināta 1992.gadā, tās pamatkapitāls ir 200 tūkstoši latu, valdes priekšsēdētājs Karpovičs ir tās vienīgais īpašnieks.

Komentāri (29)

disassociative 24.05.2010. 12.53

Pagājušajā vasarā Zviedrijā, pie tam ne pārāk tālu no polārā loka, runājos ar vienu zviedru saimnieku, kam mājai jumts no saules baterijām. Viņam pilnīgi pietiekot enerģijas gan mājas apsildei, gan siltajam ūdenim. Ziemā, kad saules daudz mazāk, pie tam viņiem tur diena ziemā ļoti, ļoti īsa, papildus drusku kamīnu mājās kurinot. Tā esot omulīgāk. Ja jau Zviedrijā, kas ir vēl vairāk uz ziemeļiem pietiek mājai ar saules bateriju jumtu, tad Latvijā vēl jo vairāk varētu pietikt. Un šādi eksperimenti, ja būs veiksmīgi, varētu iedrošināt arī konservatīvos latviešus pāriet uz daudz progresīvākām un zaļākām tehnoloģijām.

+6
-1
Atbildēt

3

  disassociative > disassociative 24.05.2010. 14.21

  Nu, ja Latvijā būs viens tāds saules enerģijas parks, vismaz kaut kāda pieredze būs arī mūsu platuma grādos un mūsu konkrētajā vidē. Es neatceros platības tajā zviedru mājā, bet nedomāju, ka viņš vienkārši lēja.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  Arija Saleda > disassociative 24.05.2010. 14.41

  Pie polārā loka reāli vismaz 2 – 3 nedēļas ziemā saule nelec, nepiemīt viņai tāda spēja, tāpēc jau to sauc par polāro loku, bet aukstums mēdz tur būt ap -20 C vidēji (resp naktī 25, dienā 15. Pieļauju ka ja tas ir polārais loks tad tā ir Kiruna par kuru runa. Protams spēji bīdoties mūsu virzienā parādās saule ar žiemasvētkos, bet arī maz

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Arija Saleda > disassociative 24.05.2010. 13.44

  Alias, izlasi lūdzu kaut vai Viesemann rakstītot par saules baterijām, kolektoriem utt. Nav iespējams laikā no oktobra līdz aprīlis neko daudz no tās saules pie mums paņemt. Ziemā var būt pietiek siltam ūdenim, pie tam, tie paneļi ziemā lai ko no viņiem dabūtu ir jāgroza līdzi saulei jānovieto stāvāk utt. Kaut ko tas zviedrs tev nedastāstija. Paliek vien viens variants, ka viņam ir kādi 40 vai 50 kvadrātmetri ar tiem paneļiem, un maza māja līdz 100 m2, tādā gadījumā no izmaksu viedokļa lētāk ir nolīgt kurinātāju ar visu malku nākamajiem 30 gadiem, resp., nekāda ekonomiskā pamatojuma

  +3
  -1
  Atbildēt

  0

garausiitis 24.05.2010. 11.08

Nu es pirms kāda laika parēķināju cik izmaksā 1 kWh enerģijas Latvijas klimatiskajos apstākļos,kas iegūta ar saules baterijām – man sanāca ap padsmit santīmiem – ja kāds ir gatavs maksāt par elektroenerģiju padsmit santīmus, tad uz priekšu – pretējā gadījumā kārtējais blefs , ko rentablu padara tas , ka valsts ir nodrošinājusi apstākļus kādam ,kura bizness tiks subsidēts no pārejo kabatām.

+4
-2
Atbildēt

4

  garausiitis > garausiitis 25.05.2010. 05.06

  Varbūt der līdz galam apjaust , ko mēs saprotam ar zaļo enerģiju. Rīgas HES, Pļaviņu HES, Ķeguma HES arī ir zaļā enerģija , tikai elektrības pašizmaksa tajos ir daudz zemāka kā mazajos HES , bet jauda daudz lielāka. Zaļā enerģija ir vēja enerģija, zaļā enerģija ir šādu pašu saules parku enerģija. Vienīgais ir jāsaprot cik kas maksā. Un tagad iedomājamies ,ka mēs pārejam uz pašu saražoto atjaunojamo enerģiju – pirmais jautājums cik mums tas maksās un gribu redzēt cik no patērētājiem būs gatavi maksāt šo cenu. Otrs jautājums daudz praktiskāks – kas notiks ar uzņēmumu tā jau švako konkurētspēju , ja pašizmaksā būs jāierēķina sadārdzinājums par elektrību. Vajag parēķināt , kādu iespaidu tas atstās uz ekonomiku kopumā.
  Bet par iespējamiem apjomiem es pavasarī rakājoties pa netu atradu interesantus studentu darbus, kur bija reģioniem piemestas iespējas par praktisku enerģijas nodrošināšanu tikai no saules – Rīga tur nebij aplūkota , bet reģionos resurss ir pietiekams.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  snjuu > garausiitis 24.05.2010. 17.16

  Ir visādi.
  1. Var izveidot “zaļās enerģijas” tirgu, liekas, ka šur tur tāds jau ir, cita lieta, ka bišķi mānīšanās jau sanāks (ja zaļie saražo par maz)… Viens cilvis gan nepavilks vai pavilks ilgā laikā (der, ja valstij ir kāda stratēģija, skaidrs, ka šobrīd tās nav, jo murdziņi “par visiem labi” ir tikai retorika)
  2. Vajadzīgo atbalsta daļu (%) var aprēķināt +/- reālu, t.i. neradot milzīgu virspeļņu.
  3. Sīko HES lielākā nelaime nav dubultais tarifs, bet gan pasačakarētās upes (vietās, kur uzpludināja no jauna), u. tml.
  ===
  Valstiskais svarīgums:
  1. drošības jautājums – vismaz ko varam, ja ir draņķīgi
  2. (veidojot nedaudz jēdzīgākas programmas, kurās var piedalīties arī fiziskas personas, uzstādot visādus draņķīšus mājās) ilgtermiņā tiek samazināts imports, pat ja ārējās tirdzniecības bilance šobrīd ir uzlabojusies, tur vēl ir diezgan daudz ko darīt
  3. atbalsts decentralizētai pašapgādei ar atjaunojamiem energoresursiem
  ===

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  snjuu > garausiitis 24.05.2010. 14.47

  Un kāpēc lai “kāds” nebūtu gatavs maksāt? “Kādam” var gadīties īpaša vēlme nepiedalīties (piedalīties pēc iespējas mazāk) fosilistu atbalstīšanā vai ne vienmēr prognozējamas Krievijas maka papildināšanā…
  =
  Energoneatkarība (ierobežota, bet tomēr) var būt padārga, bet tāda ir jebkura neatkarība.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  garausiitis > garausiitis 24.05.2010. 16.31

  Par to jau ir runa, nevienam nav problēma pašam izveidot savu alternatīvo enerģijas parku – stādi augšā un maksā par neatkarību. Tiesa gribu redzēt cik daudzi ir gatavi to izdarīt .

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Ābelīte 24.05.2010. 10.38

Vislabāk patika šis teikums: “To, kas man ir piešķirts, nedrīkst mainīt” 😀

Tā būs būt!

+2
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu