No emigrācijas uz imigrācijas valsti – kādu labumu tas var dot Latvijas ekonomikai?

  • Rauls Eametss
  • 07.06.2024
Biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem" rīkotā "Dzīvā (prasmju) bibliotēka" kurā bija iespēja iepazīties ar Latvijas un Ukrainas vēsturi. Foto - Evija Trifanova, LETA

Biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem" rīkotā "Dzīvā (prasmju) bibliotēka" kurā bija iespēja iepazīties ar Latvijas un Ukrainas vēsturi. Foto - Evija Trifanova, LETA.

Ja izsenis Latviju varēja uzskatīt par valsti, kas cieš no darbaspēka emigrācijas, pašlaik situācija ir sākusi mainīties. Proti, atbilstoši jaunākajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem šā gada sākumā pirmo reizi kopš 1990. gada vairāk iedzīvotāju atgriezās nekā aizbrauca, pozitīvo migrācijas starpību veidoja gan reemigranti, gan Ukrainas kara bēgļi. Latvija sāk kļūt par imigrācijas valsti, tāpēc līdztekus jautājumam, kā mazināt sava cilvēkkapitāla zudumu, ir jārisina arī tas, kāda būs valsts imigrācijas politika. Atkarībā no tās tautsaimniecība var iegūt vai zaudēt.

Emigrācija un tās ietekmes var būt ļoti dažādas. Tā var radīt cilvēkkapitāla zudumu, padziļināt demogrāfiskās problēmas, saasināt sociālās problēmas, piemēram, ja daļa ģimenes dodas strādāt uz ārvalstīm, bet daļa paliek, kā arī inflāciju – ja naudas pieplūdums no emigrējušajiem ir vērienīgs, kā tas ir dažās Vidusāzijas valstīs vai Moldovā.