Izraēla: inovāciju oāze nemiera epicentrā – iespēja Latvijas eksportētājiem

  • Irina Rubinčika
  • 07.07.2025.
Irina Rubinčika. Publicitātes foto

Irina Rubinčika. Publicitātes foto

Lai arī dažādi konflikti, kuri saistīti ar drošības riskiem, Izraēlā notiek jau gadu desmitiem, šī valsts joprojām ir viena no spēcīgākajām ekonomikām starp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstīm.

Izraēla ierindojas otrajā vietā pasaulē pēc ieguldījumiem pētniecībā un attīstībā (R&D) – tikai nedaudz atpaliekot no Dienvidkorejas. Šī ilgstoši uzturētā stratēģiskā prioritāte ļāvusi Izraēlai kļūt par globāla mēroga inovāciju centru, kas piedāvā plašas sadarbības iespējas arī Latvijas uzņēmumiem – it īpaši aizsardzības, bioekonomikas, IT un vides tehnoloģiju jomās.

Pat konflikta brīžos – ekonomika turpina darboties

12 dienu karš ar Irānu iezīmēja nopietnu pārbaudījumu Izraēlas aizsardzības sistēmai. Taču pretēji gaidītajam, Telavivas biržas indekss piedzīvoja kāpumu, uzņēmumi turpināja darbu un jau stundu pēc pamiera ielās, kafejnīcās un birojos atgriezās ikdienas ritms. Pat laikā, kad vairums Eiropas valstu diplomātu tika evakuēti, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecība Telavivā turpināja darbu bez pārtraukuma. Zvanu un e-pastu plūsma neapstājās – tas ir skaidrs signāls: Izraēlas tirgus saglabā savu pievilcību pat krīzes apstākļos.

Kāpēc Latvijas uzņēmumiem ir vērts skatīties Izraēlas virzienā?

Latvijas preču un pakalpojumu apgrozījums ar Izraēlu 2024. gadā sasniedza 100 miljonus  eiro, ierindojot šo valsti 43. vietā starp Latvijas tirdzniecības partneriem. Tirdzniecības bilance ir pozitīva vairāk nekā 10 gadus (2024. gadā +34,2 milj. eiro). Vietējie uzņēmēji uzsver, ka Latvijas preces tiek augstu vērtētas – kvalitātes un biznesa kultūras dēļ.

Izraēlas tirgū pat drošības saasinājuma brīžos situācija stabila

Latvijas loģistikas uzņēmums CONFIDEKS, kas jau 15 gadus piegādā preces uz Izraēlu, apliecina: “Spītējot reģionālajiem satricinājumiem, preču plūsma no Latvijas saglabājas stabila. Eksportējam pārtiku, koksni, ķīmijas produktus – tirgus ir tehnoloģiski attīstīts, maksātspējīgs un izvēlas kvalitatīvas preces,” stāsta uzņēmuma vadītājs Oļegs Lipovskis.

Uzņēmums EcoLead, kas nodarbojas ar nolietotu akumulatoru pārstrādi, šogad sāka eksportu uz Izraēlu. “Tirgus šajā valstī attīstās dinamiski, un tas ļauj mums paplašināties ārpus ES,” norāda izpilddirektors Kaspars Fogelmanis.

Pieprasītākās nozares un produkti – kas interesē Izraēlas uzņēmējus?

Eksporta potenciāls no Latvijas:

·       Medicīnas klases metāla izstrādājumi

·       Gāzes industrijas komponentes

·       Auto un militārās nozares materiāli

·       Pārtikas produkti lielos apjomos

·       Tekstils un industriālie audumi

·       Elektrības transformatori

·       Kokmateriāli, papīra izstrādājumi

Pakalpojumu jomā:

·       FinTech un blokķēdes speciālisti

·       Programmētāji, arī M&A analītiķi

·       Šūšanas pakalpojumi liela apjoma pasūtījumiem

·       Būvniecības nozares darbinieki

Izraēlas iekšējais pieprasījums turpina augt 

Izraēla ir vienīgā OECD valsts, kur iedzīvotāju skaits stabili pieaug, radot noturīgu un augošu pieprasījumu pēc precēm un pakalpojumiem. Tā ir arī valsts, kur investori domā globāli – daudzos gadījumos Izraēla kalpo kā vārti uz Amerikas tirgu, pateicoties ciešajām inovāciju saitēm ar Silīcija ieleju.

Lai veiksmīgi sadarbotos ar Izraēlu nepieciešams:

·       Skaidri formulēta produkta priekšrocību komunikācija

·       Gatavība intensīvai, straujai komunikācijai un tehniskiem jautājumiem

·       Ilgtermiņa attiecību veidošana pēc uzticības nodibināšanas

·       Izpratne par kvalitātes un vērtības attiecību

·       Elastība cenu un sadarbības modeļu pielāgošanā

Aicinu Latvijas uzņēmumus izvērtēt sadarbības iespējas ar Izraēlu, kura var kļūt par uzticamu partneri daudzu gadu garumā. Ja esat ieinteresēti. aicinām sazināties ar LIAA pārstāvniecību Izraēlā: [email protected]

Autore ir LIAA Tehnoloģiju un inovāciju pārstāvniecības vadītāja Izraēlā

Līdzīgi raksti

Viedoklis Miķelis Grīviņš

Pilsētnieki mēdz aizmirst, cik atkarīgi viņi ir no laukiem

Daudzi pilsētnieki domā, ka lauki ir tālu un visa dzīvība notiek pilsētās. Jā, pilsētās ir vairāk iedzīvotāju – tā ir gan Latvijā, gan citviet Eiropā.

Viedoklis Jānis Rumkovskis

Vai apzināmies piekļūstamības nozīmi sabiedrībā?

28.jūnijā spēkā stājusies Eiropas Savienības Piekļūstamības direktīva 2019/882, kas pazīstama arī kā Eiropas piekļūstamības akts. Tas nosaka vienotus standartus būtiskāko produktu un pakalpojumu pieejamībai visiem lietotājiem, arī cilvēkiem ar invaliditāti.