Neaizmirstiet par mums!

  • Elizabete Patona, © The New York Times News Service
  • 31.03.2021
  • IR
Mjanmas šuvēju federācijas biedri, galvenokārt sievietes, ir aktīvākie protestētāji pret huntu.
Foto — The New York Times

Mjanmas šuvēju federācijas biedri, galvenokārt sievietes, ir aktīvākie protestētāji pret huntu. Foto — The New York Times.

Aktīvākās protestētājas pret varu sagrābušo militāro huntu Mjanmā ir šuvējas. Viņas lūdz globālos apģērbu zīmolus paust solidaritāti cīņai pret diktatūru

Ma Mo Sandara Minta vada vienu no lielākajām šuvēju arodbiedrībām Mjanmā. Vēl pavisam nesen 37 gadus vecā trīs bērnu māte, kas vairākus gadus nostrādājusi pie šujmašīnas, lielāko dienas daļu nodarbojās ar dažādu darba sūdzību izskatīšanu un palīdzēja jaunu šūšanas uzņēmumu darbiniecēm iestāties viņas arodbiedrībā. Taču dzīve pilnībā mainījās šā gada 1. februārī, kad pēc vairākiem kvazidemokrātijas gadiem notika militārs apvērsums un armija atkal pilnībā sagrāba varu valstī.

Kad pučisti atslēdza internetu, arodbiedrības birojs bija viena no vietām, kur strādājošie apmainījās ar aktuālo informāciju. Pēc dažiem neformāliem mītiņiem vairākās apģērbu fabrikās tika pieteikti streiki un šuvējas devās ielu gājienos. Ātri vien saplūda ar daudz plašākām demonstrācijām, kurās cilvēki protestēja pret valsts apvērsumu. Bieži vien demonstrantu pirmajās rindās bija redzama arī Sandara Minta ar sejas masku un baltu ķiveri galvā.