
Uhaņas Virusoloģijas institūta vadošā pētniece Ši Dženli kopš pandēmijas sākšanās izvairās no uzmanības. Foto — Scanpix.
Vēlreiz sākot izmeklēt teoriju par to, ka koronavīrusa avots varētu būt laboratorija, papildu uzmanība pievērsta kādam sikspārņu pētniekam un piedzīvojumu meklētājam no Uhaņas un šajā pašā pilsētā strādājošajai «Betvumenei»
Videoklipā redzams, ka pētnieki rāpjas pa alas sienu, pie viņu ķiverēm piestiprinātie lukturi izstaro spocīgi zilu gaismu. «Ja āda nav pasargāta, tā viegli var nonākt saskarsmē ar sikspārņu ekskrementiem un piesārņotām vielām, un tas ir ļoti bīstami,» saka Tiaņs Dzjuņhua, viens no sikspārņu medniekiem. «Mums būs jādzīvo alā vairākas dienas.» Ierakstā skanošā mūzika pastiprina dramatismu. «Te nav tālruņa signāla, nav piegāžu. Tas ir patiešām biedējoši.»
Šo video sagatavoja Ķīnas Nacionālā zinātnes pārvalde, un 2019. gada 10. decembrī tas tika demonstrēts gan valsts televīzijā CCTV, gan izplatījās sociālajos tīklos. Profesionāli sagatavotā sižeta mērķis bija popularizēt Ķīnu kā vienu no pasaulē vadošajām vīrusu pētniecēm. Vienlaikus tas deva retu iespēju uzzināt, kādos apstākļos strādā vietējie zinātnieki. Ēterā tas parādījās aptuveni ap to pašu laiku, kad Uhaņas pilsētas slimnīcās sāka ierasties pirmie pacienti ar mīklainu elpvadu saslimšanu.