Zelenskis atlaidis Zalužniju; Briškens paliek amatā; noraida prasību sniega krabju lietā

Pavērsiens Kijivā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien paziņoja, ka ir atbrīvojis no amata Bruņoto spēku virspavēlnieku ģenerāli Valēriju Zalužniju un viņa vietā iecelts ģenerālis Oleksandrs Sirskis. ASV Senāts ceturtdienas vakarā atbalstīja likumprojekta virzīšanu par 95 miljardu dolāru palīdzību Ukrainai, Izraēlai un Taivānai, pēc trešdien bija noraidījis likumprojektu, kurā līdzās šai palīdzībai bija arī ASV dienvidu robežas stiprināšana. Senātam vēl būs jābalso par šāda likuma pieņemšanu, pēc tam par to lemtu Pārstāvju palāta. Krievijas spēki arvien pastiprina uzbrukumus Avdijivkai. Starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija Human Rights Watch ceturtdien paziņoja, ka Krievija uzbrukumā Mariupolei 2022. gadā nogalināja vismaz 8000 cilvēku.

Ministrs turpinās kursēt

Saeimas vairākums ceturtdien neatbalstīja Nacionālās apvienības pieprasīto satiksmes ministra Kaspara Briškena (Progresīvie) demisiju. Par demisijas pieprasījumu balsoja 39 opozīcijas deputāti, pret bija 49 koalīcijas pārstāvji.

Krabju miljonu nebūs

Starptautiskais Investīciju strīdu izšķiršanas centrs trešdien pēc trīs gadu ilga tiesas procesa noraidīja SIA North Star LTD un īpašnieka Pētera Pildegoviča prasību atzīt Norvēģijas nodarītos zaudējumus uzņēmumam sniega krabju zvejā. Uzņēmums 2021. gadā bija pieprasījis no Norvēģijas 388 miljonus eiro. Norvēģijas varas iestādes 2017.gada sākumā arestēja Latvijas uzņēmumam piederošo zvejas kuģi, kas zvejoja sniega krabjus Svalbāras ūdeņos.

IR aktuāli

Kamēr upuru atmiņas ir svaigas. Žurnāliste Jevheņija Motorevska izstāstīja Janai Altenbergai par četrām filmām, kurās viņas vadītā Kyiv Independent komanda dokumentējusi krievu okupantu kara noziegumus Ukrainā.

Brūndzira ar satinplakanpīrāgu. Agnese Meiere sarunājās ar dzejnieku Kārli Vērdiņu par valodniekiem, jauniem vārdiem un valodas prestižu.

Vēl

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvnieks SIA Velve ceturtdien paziņoja, ka uzskata par prettiesisku slimnīcas lēmumu vienpusēji lauzt līgumu, tāpēc turpināšot darbus.

No amata atstādinātā Rēzeknes domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča krimināllietā KNAB divām personām piemērojis drošības līdzekļus – aizliegumu izbraukt no valsts un aizliegumu tikties ar noteiktām personām.

Pie Būtiņģes termināļa Lietuvā trešdien jūrā noplūdusī nafta var sasniegt Latvijas piekrasti, ceturtdien brīdināja Valsts vides dienests.

Elektroenerģijas sadales sistēmai pieslēgtā saules ģenerācijas kopējā jauda 2023. gada nogalē sasniedza 300 megavatus, kas ir trīs reizes vairāk nekā gadu iepriekš, ceturtdien informēja Sadales tīkls.

Somijas valdība ceturtdien nolēma vēl divus mēnešus – līdz 14. aprīlim – paturēt slēgtus visus robežpunktus ar Krieviju.

Zemkopības ministrija gatavojas reorganizēt Lauksaimniecības datu centru, kura funkcijas varētu pārņemt Lauku atbalsta dienests, Pārtikas un veterinārais dienests un arī Zemkopības ministrija.

Islandes dienvidaustrumos ceturtdien sākās vulkāna Sundnuksgigara izvirdums.

Šodien

Rēzeknē atklāj sešu politisko partiju kopīgu biroju.

Hanzas Peronā notiek starptautisks ilgtspējīga biznesa un ekonomikas forums Extra Mile Forum.

Visā Latvijā notiek Silto džemperu diena.

Viedokļi

Ilona GulčakaCommercialization Reactor Fund valdes locekle. Ja gribam iedzīvināt augstākas pievienotās vērtības tautsaimniecību, jādomā starptautiski

Viktorija Ķēniņa, PSKUS Reto neiroloģisko slimību centra vadītāja, Neiroimunulogu asociācijas valdes priekšsēdētāja. Kas jāzina par demenci un iespējām to aizkavēt

Šonedēļ "Šķiltavā"

Smaidīgais VID. Klusējošais KNAB. Guļbaļķu grodums. Spriež Māra Miķelsone, Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps. Klausieties šeit.

Kultūra

9. februārī Lielajā ģildē varēs klausīties koncertu LNSO, Antons Ļahovkis un Tarmo Peltokoski.

No 9. februāra mākslas centrā Zuzeum varēs apskatīt okupācijas gados tapušu mākslas darbu izstādi Kur lai paslēpjas! un Rūdolfa Piņņa darbu izstādi Es dzīvoju krāsās.

No 9. līdz 11. februārim Arhitektūras un mediju centrā H2O 6 notiek starptautisks dejas pasākums Baltijas Dejas platforma.

Līdz 11. februārim Čehova teātrī būs skatāmas Igaunijas Krievu teātra viesizrādes Bailes un izmisums Trešajā impērijāKas klauvē pie manām durvīm… un Figaro.

Paplašini apvārsni

Gribat drošas ziņas? Vienkāršs veids, kā šogad uzlabot savu mediju diētu.

Atlaiž zivi pie mazuļiem

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -6 – -4C, apmācies, brīžiem skaidrosies, bez nokrišņiem, A – ZA vējš 3 – 4 m/s;

accuweather -6 – -3C, lielākoties apmācies, A – ZA vējš 3 – 4 m/s;

yr -5 – -2C, apmācies, A – ZA vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin

Piektdien – Apolonija, Simona

Sestdien – Paula, Paulīne, Jasmīna

Svētdien – Laima, Laimdota