Krievija uzbrūk Harkivai; Gruzijā protestos iziet 50 000 cilvēku; Lietuva izraugās prezidentu

ASV dos papildu 400 miljonu palīdzību

Piektdien Krievijas armija mēģināja pārraut Ukrainas aizsardzības līniju Harkivas apgabalā. Ukraina paziņoja, ka atvairījusi Krievijas mēģinājumu uzbrukt Harkivas apgabalam. Aptuveni 1800 cilvēku ekavuēti no apgabala pēc okupantu uzbrukuma. Krievija sestdien paziņoja, ka ieņēmusi piecus ciemus netālu no Vovčanskas pilsētas, svētdien – vēl četrus. Ukrainas droni svētdienas naktī uzbruka Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcai, naftas bāzei un metalurģijas kombinātam, bet Krievijas pierobežas pilsētā Belgorodā sagrauta 10 stāvu dzīvojamā ēka. ASV piektdien paziņoja par jaunu 400 miljonu dolāru lielu militāro palīdzību Ukrainai, dos arī HIMARS sistēmas un raķetes tām. Zelenskis atlaidis savas personīgās apsardzes vienības vadītāju pēc tam, kad aizturēja divus vienības pulkvežus aizdomās par atentāta plānošanu pret prezidentu.

Parlamentam jāizlemj pirmdien

Protesta mītiņā pret likumu par ārvalstu aģentiem, ko gatavojas pieņemt Gruzijas parlaments, sestdien piedalījās apmēram 50 000 cilvēku. Protestētāji devās gājienā cauri pilsētas centram uz Eiropas laukumu. Balsojums par likumprojektu trešajā un galīgajā lasījumā paredzēts pirmdien. ASV norādīja, ka Gruzijas deputātiem jāizvēlas vai nu Kremļa tipa likumi, vai Eiropas demokrātijas ceļš.

Augstākā līdzdalība kopš 1997.gada

Svētdien Lietuvā notika prezidenta vēlēšanas un referendums par dubultpilsonības atļaušanu. Uz augsto amatu kandidēja astoņi pretendenti. Pirmvēlēšanu aptaujas rādīja, ka populārākais kandidāts ir pašreizējais valsts galva Gitans Nausēda. Centrālā vēlēšanu komisija ziņoja, ka vairāk nekā 59% vēlētāju piedalījās balsošanā, kas ir pats augstākais līdzdalības rādītājs kopš 1997.gada.

IR aktuāli

Tulkotāja Māra Poļakova saņem Literatūras gada balvu par baltkrievu prozas tulkojumu. Kāpēc viņa uzskata, ka mēs Latvijā pārkrievojam ukraiņus, kāpēc jāsamazina krievu valodas ietekme, tulkotāja stāsta Andai Burvei-Rozītei.

Diskusijas par Stūra mājas nākotni izgaismojušas daudz plašāku problēmu loku, kas skar Rīgas vēsturisko centru. Ko iesākt ar tukšajiem namiem, kā apturēt centra izsīkšanu, atgriežot tajā dzīvību, skaidro Laura Dumbere.

Toms Īvāns Pasaules kausā iekštelpu lidošanā izcīnīja trešo vietu frīstaila programmā. Alise Zita Zeidaka izvaicā viņu par lidojumu gaisa tunelī.

Vēl

Latvijas hokeja valstsvienība sestdien pirmajā spēlē pasaules čempionātā ar 5:4 pagarinājumā uzvarēja Polijas izlasi. Arī svētdien spēles pagarinājumā Latvijas izlase ar 3:2 uzvarēja Francijas komandu.

Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā sestdien uzvarēja Šveices dziedātājs Nemo ar dziesmu The Code. Latvijas pārstāvis Dons izcīnīja 16.vietu.

KNAB atcēlis Jaunajai Vienotībai piemēroto 250 eiro sodu par ilggadējā Vienotības biroja vadītāja Normunda Orleāna biedrības sadzīves tehnikas izmantošanu it kā partijas interesēs.

Latvijas skrējējs Artūrs Niklāvs Medveds sacensībās Losandželosā labojis Latvijas rekordu 10 000 metru skriešanā – distanci viņš veica 28 minūtēs un 19,49 sekundēs, ieņēma 8.vietu

Policija sākusi kriminālprocesu, vai divi ugunsgrēki 9.maijā Rīgā, Grīziņkalnā, bija izraisīti tīši, vai starp tiem ir kāda saistība. Ugunsgrēks ēkā Laboratorijas ielā likvidēts piektdienas rītā.

Varšavā svētdien izcēlās ugunsgrēks lielā iepirkšanās centrā. Liesmas pārņēma 80% tā platības.

VID muitas darbinieki Grenctālē februārī kādā auto atklāja nedeklarētus 402 457 eiro. Sākts kriminālprocess par iespējamu noziedzīgi iegūtas naudas pārvietošanu pāri valsts robežai.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga vēstīja, ka bijušais ASV vēstnieks Latvijā Čārlzs Larsons ieguldīs Šķēlem un Šleseram piederošajā Riga Fertilizer Terminal, lai tiktu vaļā no sankciju sarakstā iekļautā Krievijas miljardiera Dmitrija Mazepina. Raidījums stāstīja, ka caur Rīgas ostu plāno vest urāna rūdu no Uzbekistānas uz Franciju. Raidījums skaidroja, kāpēc koalīcija nesola nepieciešamos 250 miljonus policistu un glābēju algu palielināšanai. Žurnālisti arī sarunājās ar Krievijas opozicionāriem, kāpēc viņi ir pesimistiski par iespēju ietekmēt Putina režīmu.

LTV raidījums de facto pētīja, kas palīdz pašreizējiem eiroparlamentāriešiem un cik lielu algu viņi saņem. Raidījums skaidroja, kas notiek ar Sēlijas poligona izveidi. Žurnālisti arī vēstīja, ka ABLV bankas likvidatori cenšas no policijas piedzīt vairākus miljonus eiro. Raidījums atklāja, ka pretēji Vides dienesta iebildumiem Ropažu novada dome turpina pieņemt lēmumus par būvniecības paplašināšanu ap Mašēnu ezeru Garkalnes pagastā.

Šodien

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) piedalīsies Baltijas Ministru padomes premjerministru sanāksmē Viļņā.

Aizsardzības ministrs Andris Sprūds (Progresīvietiksies ar Kanādas Bruņoto spēku komandieri ģenerāli Veinu Eiru.

Informēs par 20.Muzeju nakts norisēm.

Viedokļi

Anna AndersoneStartSchool līdzdibinātāja, Riga TechGirls vadītāja. Jauna ceļa atklāšana Latvijas tehnoloģiju izglītībā.

Anta Praņēviča, Figure Baltic Advisory vadošā konsultante. Cik izmaksā tā vecāka darbs, kurš paliek mājās un rūpējas par bērnu?

Paplašini apvārsni

Tieši perpendikulāri

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +5 – +15C, mākoņaini, bez nokrišņiem, Z – ZR vējš 2 – 3 m/s;

accuweather +7 – +16C, nedaudz saules, Z – ZR vējš 2 – 3 m/s;

yr +10 – +16C, mainīgs mākoņu daudzums, Z – ZR, Z – ZA vējš 2 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Irēna, Irīna, Ira, Iraīda