Saeima lemj par budžetu; republikāņi liedz palīdzību Ukrainai; okupekļu nojaukšana atbilst Satversmei

Dala naudu nākamajam gadam

Saeima ceturtdien sāka izskatīt valsts budžeta likumu paketi. Saeima nolēma, ka finansējums aizsardzībai no 2027. gada būs ne mazāks par 3% no IKP, noteiks bankām nodevu, no kuras daļēji segs procentu maksājumu pieaugumu hipotekāro kredītu ņēmējiem, nolēma no 1. marta paaugstināt akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem. PVN augļiem un dārzeņiem nākamgad būs 12%. Būs vienota mikrouzņēmumu nodokļa likme – 25%. Atsevišķās jomās būtiski palielinās dabas resursu nodokļa likmi. Saeima turpinās darbu pie budžeta piektdien.

Dāvana Putinam

Republikāņi ASV Senātā trešdien bloķēja 110 miljardu dolāru palīdzības paketi Ukrainai, Izraēlai, Taivānai un ASV un Meksikas robežas stiprināšanai, kurā Ukrainai paredzēts 61 miljards. Prezidents Džo Baidens izmantoja savas pilnvaras, lai nosūtītu Ukrainai palīdzību par 175 miljoniem dolāru. Krievija pastiprina uzbrukumus Ukrainas enerģētikas objektiem, trešdien brīdināja ANO ģenerālsekretāra palīgs. Ukraina ceturtdien paziņoja, ka ir parakstījusi vienošanos ar ASV par ieroču ražošanas pārcelšanu uz Ukrainu.

Satversmīga nojaukšana

Satversmes tiesa ceturtdien atzina, ka pienākums pašvaldībām demontēt padomju režīmu slavinošus objektus atbilst Satversmei. Lietu ierosināja pēc Daugavpils domes pieteikuma. Rīgā piemineklis Uzvaras parkā nojaukts pērn augustā, bet pašvaldībās kopumā pagājušogad demontēti apmēram 120 padomju pieminekļi.

IR aktuāli

Kāpēc ANO 28. konference par klimata pārmaiņām šonedēļ notika naftas ražotājvalstī Apvienotajos Arābu Emirātos, Marija Leskavniece iztaujāja vienu no Latvijas delegācijas pārstāvjiem, politikas studentu Kristoferu Kārli Krūmiņu.

Laura Dumbere sarunājās ar komponistu Jēkabu Jančevski, kurš šogad debitēja Dziesmusvētkos ar pieciem skaņdarbiem, ierakstīja skaņu celiņu spēlfilmai Zeme, kas dzied un saņēma Spēlmaņu nakts balvu par mūziku izrādei Brands Dailes teātrī.

Vēl

Latvija un ASV slēgs līgumu par pretkuģu raķešu sistēmu iegādāšanos, ceturtdien paziņoja Aizsardzības ministrija.

Satversmes tiesa ceturtdien atzina, ka Satversmei neatbilst ierobežojums Saeimas deputātiem bez Covid-19 sertifikāta pilnvērtīgi piedalīties Saeimas darbā arī pēc ārkārtas situācijas.

Igaunijas skolas ceturtdienas rītā atkal saņēma vēstules ar spridzināšanas draudiem. Trešdien arī Lietuvā simtiem iestāžu saņēma spridzināšanas draudus.

Hamās teroristi ceturtdien izšāva vairākas raķetes uz Izraēlu no tā dēvētās humānās zonas Gazas joslas dienvidos.

Somija 14. decembrī atvērs robežšķērsošanas punktus ar Krieviju, kurus slēdza novembrī, kad strauji pieauga nelegālā imigrācija.

Ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš (JV) ceturtdien atzina, ka bija kļūda viņa lidojumus ar īrētām lidmašīnām neskaidrot uzreiz.

Ekonomisko lietu tiesa ceturtdien nolēma piedzīt no SIA Izdevniecība Dienas Mediji un izdevniecību Dienas bizness 1,1 miljonu eiro par labu SIA Ostas parks.

Šodien

Sabiedrība par atklātību – Delna sadarbībā ar KNAB rīko konferenci Korupcija – nacionālās un globālās drošības drauds.

Latvijas Universitātes bibliotēkā notiek konference Latvietis kokā ēd sēnes: nopietni un nenopietni par latviešiem.

Latvijas Universitātes Zinātņu mājā notiek konference Mākslīgā intelekta un tehnoloģiju loma cilvēku ar invaliditāti dzīvē.

Viedokļi

Šonedēļ "Šķiltavā"

Robežžogs kriminālā purvā; helikoptera nauda hipotēku ņēmējiem; ēnas pār dārzeņiem. Spriež Baiba Litvina, Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps. Klausieties šeit.

Kultūra

8. decembrī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā notiks ziemas izstāžu sezonas svinīgā atklāšana.

8. decembrī Lielajā ģildē notiks LNSO veltījuma koncerts par godu maestro Marisa Jansona 80. jubilejas gadam.

9. decembrī Rīgas Doma baznīcā notiks kora mūzikas koncerts Adventes Dziesmusvētki.

12. decembrī Lielajā ģildē notiks operdziedātājas Annas Sofijas fon Oteres solokoncerts.

Paplašini apvārsni

Ne tikai ieroči vien. Līmlenta, dators un citas Otrā pasaules kara laiku inovācijas.

Plutona ledainā ainava

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -7 – -6C, apmācies, neliels sniegs, DA vējš 4 – 6 m/s;

accuweather -10 – -6C, apmācies, rīta pusē mazliet snigs, DA vējš 5 m/s;

yr -7 – -4C, apmācies, DA vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Piektdien – Gunārs, Gunis, Vladimirs

Sestdien – Sarmīte, Tabita

Svētdien – Guna, Judīte