Pieņem valsts budžetu; zaļā gaisma agresorvalstu sportistiem; no braucoša auto šauj uz briežiem

Budžeta deficīts 2,8% no IKP

Saeima sestdien pēc nepilnu trīs dienu darba galīgajā lasījumā pieņēma valsts budžetu 2024.gadam. Kā prioritārie attīstības virzieni noteikti drošība, veselība un izglītība. Budžetu atbalstīja 52 deputāti, pret bija 27. Nākamgad plānoti 14,486 miljardu eiro ieņēmumi, bet izdevumi – 16,2 miljardu eiro. Budžeta deficīts plānots 1,3 miljardu eiro jeb 2,8% no IKP.

Latvija konsultēsies par dalību

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) piektdien atļāva Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nākamā gada Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīties kā neitrāliem atlētiem. Latvijas Olimpiskā komiteja par nostāju konsultēsies ar Baltijas valstu un citām reģiona nacionālajām olimpiskajām komitejām. Ukraina savu nostāju vēl nav pazinojusi. Latvijas izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) nosodījusi SOK lēmumu, jo tas aptraipa sportistus un godīgu cīņu.

Mežonība

Policija sākusi kriminālprocesu par sociālajos tīklos svētdien izplatītu video, kurā redzams, kā no braucoša auto tiek šauts uz briežu baru. Notikušais uz autoceļa fiksēts Saldus novadā. Mednieku savienība nosodījusi šādu rīcību un norāda, ka ir pārkāpti medību noteikumi. Valsts prezidents Rinkēvičs sociālajā tīklā norādījis, ka šāda mežonība pelnījusi visbargāko sodu.

IR aktuāli

Nesen iznākusi režisora un operatora Andreja Verhoustinska filma par paralizēto dzejnieku Reini Runci. Andai Burvei-Rozītei režisors stāsta, kā viņam pašam palīdz filmu varoņi.

Videomākslinieks Edgars Trankalis vienatnē aizminies no Rucavas līdz Romai un par to izveidojis filmu. Ilzei Šķietniecei viņš stāsta par velobraucienu un arī dzīvošanu paša izdomātā pasakā.

Kādas frāzes nevajag teikt savam partnerim strīda karstumā, padomus dod Džensija Danna no The New York Times.

Vēl

Latvija un ASV piektdien noslēdza 105 miljonu dolāru vērtu līgumu par ASV un Norvēģijas kopīgi ražoto pretkuģu raķešu sistēmu Naval Strike Missile iegādi.

ASV piektdien uzlika veto ANO Drošības padomes rezolūcijai par pamieru Gazas joslā.

Svētdien Norvēģijā pasniedza Nobela prēmijas. Irānas cietumā ieslodzītās cilvēktiesību aktīvistes Nargesas Mohammadi Miera prēmiju saņēma viņas bērni.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins piektdien paziņoja, ka kandidēs 2024.gada prezidenta vēlēšanās.

Nacionālās apvienības saraksta līderi Eiropas Parlamenta vēlēšanās būs politiķi Roberts Zīle, Ināra Mūrniece un Rihards Kols. Sarakstā būs 18 kandidāti. Par NA priekšsēdētāju svētdien partijas kongress atkārtoti ievēlēja Raivi Dzintaru.

Sestdien Rīgā, Jelgavas ielā, autovadītājs uzbrauca diviem gājējiem, viens no viņiem gājis bojā. Savukārt Siguldas pagastā uz autoceļa Rīga-Cēsis notika kravas un vieglās automašīna avārija, kurā dzīvību zaudēja divi cilvēki, bet četri ar traumām nogādāti slimnīcā.

Policija resoriskā pārbaudē nav konstatējusi pornogrāfisku saturu bērnu grāmatas Tur lejā saturā un izdevniecības Pētergailis darbībās.

No 8.decembra Rīgā, Miera ielas posmā no Brīvības ielas līdz Tallinas ielai ir aizliegta transportlīdzekļu stāvēšana, lai netraucētu tramvaju kustībai.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga stāstīja par Latvijā ievestajiem graudiem no Krievijas un kā mazināt šo tranzītu. Žurnālisti šķetināja, vai Konkurences padomes lēmums varētu celt OCTA polišu cenas. Raidījums skaidroja, kā plašāks karš Tuvajos Austrumos var apdraudēt ASV spēju palīdzēt Ukrainai. Žurnālisti atklāja, kā Ķīna caur sociālajiem tīkliem Latvijā izplata savu oficiālo propagandu.

LTV raidījums de facto stāstīja, ka policistiem jūtams algu kāpums vēl būs jāgaida. Raidījums skaidroja, kas liek Militārās izlūkošanas un drošības dienesta vadībā palikt Indulim Krēķim. Raidījums stāstīja, ko atklājis žurnālistu pētījums par seksuālo vardarbību bērnu nometnē K.I.D. un kādas prasības nometņu vadītājiem izvirzīs VISC. Raidījums arī atskatījās uz digitālās TV lietas iztiesāšanas divdesmitgadi.

Šodien

Vizīti Latvijā sāks Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja vietniece Olena Kondratjuka.

Svinīgi atklās atjaunoto Rīgas pils kastelu.

Desmito reizi pasniegs Izcilības balvas kultūrā.

Viedokļi

Armands Astukevičs, Mārcis Balodis, Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieki. Putina cūcene jeb Kā nepārvērtēt Krievijas amatpersonu retoriku.

Mārtiņš Āboliņš, bankas Citadele ekonomists. Inflācija Latvijā sasniegusi ECB mērķi un nākamgad varētu būt zem 2%.

Paplašini apvārsni

Kā senās civilizācijas tika galā ar kara traumām?

Acis nenovērst no pandām

Kā māte māca mazuli kūleņot un cik noguris var būt tāds lācītis.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -5 – 0C, apmācies, neliels sniegs, DA vējš 5 – 6 m/s;

accuweather 0 – +1C, rīta pusē snigs, apmācies, DA vējš 4 – 5 m/s;

yr -3 – 0C, apmācies, nokrišņi, DA vējš 4 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Voldemārs, Valdemārs, Valdis