Brīdina par paaugstinātu terora risku; mazinās skolēnu lasītprasme; šantažē ar Ukrainas jautājumu

Putins dosies ārvalstu vizītē

Izraēlas un palestīniešu teroristiskā grupējuma Hamās karš radījis ES paaugstinātu teroraktu risku, otrdien brīdināja ES iekšlietu komisāre Ilva Jūhansone. ES papildu drošības pasākumiem piešķīrusi 30 miljonus eiro. Izraēlas armijas komandieris otrdien paziņoja, ka armija ielenkusi Hānjūnisas pilsētu Gazas joslas dienvidos, un sākusies uzbrukuma trešā fāze. Krievijas prezidents Putins trešdien dosies uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Saūda Arābiju, lai apspriestu Izraēlas un Hamās karu.

Pieaug zināšanas dabaszinātnēs

Četru gadu laikā Latvijas skolēnu zināšanas matemātikā un lasīšanā samazinājušās, dabaszinātnēs – augušas, liecina otrdien publiskotie OECD Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas PISA 2022 pirmie rezultāti. Visaugstākie skolēnu vidējie sasniegumi matemātikā ir Singapūrā – 575 punkti (Latvijā – 483).

Orbāns prasa mainīt ES samita darba kārtību

ASV Pārstāvju palātas spīkers republikānis Maiks Džonsons vēstulē Baltajam namam otrdien paziņojis, ka neatbalstīs turpmāku militāro palīdzību Ukrainai, ja Baltais nams nepiekritīs stingrākai robežu drošībai ASV. Savukārt Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns vēstulē Eiropadomes prezidentam pieprasījis, lai tiktu svītrotas no jaunnedēļ gaidāmā ES samita darba kārtības diskusijas par Ukrainu.

IR aktuāli

Vai valdības namā sēdēs Putina draugs? Galēji labējā Gērta Vildersa Brīvības partija uzvarēja Nīderlandes parlamenta vēlēšanās. Paula Raudsepa komentārs.

Sasmēlies idejas ārzemēs un latviešu guļbūves celtniecības tradīcijās, Gatis Sala pirms astoņiem gadiem radīja tipveida koka mājas projektu. Mārtiņš Galenieks pētīja ēkas plusus un mīnusus.

Vēl

Latvija rosinās Eiropas Savienībai aizliegt graudu importu no Krievijas, otrdien vienojusies valdība.

No Stradiņa slimnīcas valdes atlaistais Rinalds Muciņš kļuvis par Aizkraukles slimnīcas valdes priekšsēdētāju un 1.decembrī sāka pildīt amata pienākumus.

Valdība otrdien vēl par pieciem gadiem pagarināja Militārās izlūkošanas un drošības dienesta priekšnieka Induļa Krēķa pilnvaru termiņu. Viņš ir bijis amatā kopš 2002. gada.

Autortiesību bezgalības balvu pirmdienas vakarā saņēma 19 autori. To skaitā ir dzejniece un dramaturģe Anna Rancāne, rakstnieks Andris Kalnozols un mākslinieks Kristians Brekte.

Neatliekamiem darbiem Rīgas Svētā Jēkaba katoļu baznīcā, Kuldīgas Svētās Annas luterāņu baznīcā, Liepājas Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīcā un Šķeltovas pareizticīgo baznīcā valdība otrdien piešķīra gandrīz miljonu eiro.

Trīs cilvēki aizturēti par taktilā Brīvības pieminekļa nolaušanu Rīgas centrā. Sākts kriminālprocess.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Lietuvas Seims otrdien pieņēma 2024.gada valsts budžetu. Aizsardzībai plāno 2 miljardus eiro jeb 2,75% no IKP. Budžeta ieņēmumi plānoti 16,98 miljardi eiro, izdevumi – 20,6 miljardi, kas veido 3% no IKP budžeta deficītu.

Somijas izlūkdienests apstiprinājis, ka zinājis par Krievijas plāniem Somijā un Zviedrijā organizēt islamofobiskas kampaņas, lai traucētu abu valstu uzņemšanu NATO.

Divi Somijas uzņēmumi tiek turēti aizdomās par lidrobotu un cita militārā aprīkojuma eksportēšanu uz Krieviju 3 miljonu eiro vērtībā, pārkāpjot ES sankcijas, otrdien paziņoja Somijas muitas pārvalde.

Igaunijas austrumu sauszemes robežas izbūve būs pabeigta 2025.gada beigās, bet visa robeža – 2027.gadā, pirmdien parlamenta komisijā ziņoja Iekšlietu ministrijas pārstāvis.

Dānijā no 6.decembra pie Izraēlai svarīgām ēkām izvietos armijas vienības, lai aizsargātu ebrejus, paziņoja valdība. Pēc Hamās iebrukuma Izraēlā Dānijā pieauguši terorisma draudi.

Norvēģijas valdība otrdien paziņoja, ka vienojusies ar opozīcijas partijām daļu jūras gultnes nodot derīgo izrakteņu ieguvei. Šis paziņojums izraisīja vides aizstāvju sašutumu.

Šodien

Saeima lems par grozījumiem Pašvaldības domes deputāta statusa likumā, lai noteiktu, kā var anulēt deputāta pilnvaras.

Latvijas Bankā notiks Ilgtspējīgas pārvaldības balva 2023 pasniegšana.

Starptautiskā forumā Rīgā Ukrainas integrācija Eiropas Savienībā: māksla un kultūra vieno piedalās Ukrainas kultūras nozares pārstāvji.

Viedokļi

Kārlis Danēvičs, SEB bankas valdes loceklis. Noziegums un sods banku nozarē – finanšu krīzes gados un šodien.

Ilze Jeļinska, Eiropas Tālmācības centra pedagoģe. Ja ir vēlēšanās, latviešu valodu var apgūt arī 70 gadu vecumā.

Paplašini apvārsni

Vai gudrību nosaka cilvēka smadzeņu lielums?

Kaķīšu Ziemassvētki

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -9 – -4C, apmācies, bez nokrišņiem, D – DA vējš 3 – 4 m/s;

accuweather -9 – -6C, no rīta apmācies, vēlāk skaidrosies, D – DR, A vējš 2 – 4 m/s;

yr -6 – -2C, apmācies, dienas otrajā pusē skaidrosies, D – DA, A vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola