Putins nomaina Šoigu ar ekonomistu; disciplinārlieta pret Valsts kancelejas direktoru; Nausēda vai Šimonīte

Okupantiem Ukrainā taktiski panākumi

Pirmdien Krievija paziņoja, ka tās karaspēks iegājis Ukrainas pierobežas pilsētā Vovčanskā netālu no Harkivas. Ukraiņi apgalvo, ka atspieduši ienaidnieku uz pilsētas nomali, un atzina, ka Krievija uzbrukumā iesaistījusi lielus spēkus – līdz pieciem bataljoniem, okupanti guvuši taktiskus panākumus. Pirmdien Ukraina nomainīja Harkivas grupējuma komandieri – iecelts bijušais Hersonas grupējuma komandieris Mihailo Drapatijs. Krievijas diktators Putins paziņoja, ka ilggadējo aizsardzības ministru un Putina līdzgaitnieku Sergeju Šoigu (68) amatā nomainīs ekonomists Andrejs Belousovs. Šoigu amatā bija kopš 2012.gada. Viņš kļūs par Krievijas Drošības padomes sekretāru.

Citskovskis atstādināts

Premjerministre Evika Siliņa (JV) izdevusi rīkojumu ierosināt disciplinārlietu pret Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski par iespējamajiem pārkāpumiem bijušā premjera Krišjāņa Kariņa (JV) speciālo avioreisu organizēšanā. Citskovskis atstādināts no amata pienākumu izpildes uz izmeklēšanas laiku, saglabājot mēnešalgu un sociālās garantijas.

Negrozīs konstitūciju

Lietuvas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā pēc divām nedēļām sacentīsies pašreizējais valsts galva Gitans Nausēda un premjerministre Ingrīda Šimonīte (Tēvzemes savienība/Lietuvas kristīgie demokrāti). Nausēda svētdien ieguva 44,19% balsu, bet Šimonīte – 19,78% balsu. Vēlēšanu otrā kārta notiks 26.maijā. Savukārt refendums par dubultpilsonības atļaušanu, kas arī notika svētdien, otro reizi cietis neveiksmi – konstitūcijas grozījumus neatbalstīja nepieciešamais vēlētāju skaits.

IR aktuāli

GPS slāpēšana, diversijas, sabotāža ir saistīti pasākumi Krievijas karā pret Rietumiem, komentārā raksta Aivars Ozoliņš.

Aktrises Elvitas Ragovskas (25) sirdi pagājušajā vasarā skāra infekcija. Viņa vairākus mēnešus cīnījās par dzīvību, zaudēja pusi pēdas. Par grūto atlabšanu Elvita stāsta Agnesei Meierei.

Teātra kritiķe Edīte Tišheizere noskatījusies Nacionālā teātra izrādi Marats/Sads, kas iesmej par politiku, patētiskām jūtām, veselo saprātu un nesniedz nekādas atbildes.

Vēl

Baltijas valstu premjerministres pirmdien Viļņā apsprieda enerģētisko drošību, militārās mobilitātes ietekmi uz Rail Baltica izmaksām, arī hibrīddraudus.

Gruzijā pirmdien turpinājās protesti pret ārvalstu aģentu likumprojektu. Pirmdien to atbalstīja parlamenta atbildīgā komisija, bet parlaments pieņemt gatavojas otrdien.

Izraēlas karaspēks pirmdien Gazas joslā ar sīvām kaujām virzījās uz priekšu gan no ziemeļiem, gan dienvidiem. ANO paziņoja, ka dienvidu pilsētu Rafahu pametuši 360 000 iedzīvotāju.

Prezidents Rinkēvičs Kanādas bruņoto spēku komandierim ģenerālim Veinam Eiram pirmdien pasniedza pirmās šķiras Viestura ordeni par ieguldījumu abu valstu militārās sadarbības veicināšanā.

Rīgas pilsētas tiesa pirmdien attaisnoja bijušo Latvijas Universitātes rektoru Indriķi Muižnieku krimināllietā par pabalstu nelikumīgu izmaksu no darba aizejošajiem augstskolas darbiniekiem. Spriedumu var pārsūdzēt.

Pirmdien Baldones sanatorijā atrasti 12 bēgļi – Indijas un Pakistānas pilsoņi. Latvijā viņi nokļuvuši, šķērsojot Latvijas-Baltkrievijas robežu.

Policija Rīgā aizturējusi divus narkotiku tirgoņus, pie kuriem atrasti aptuveni 7 kg apreibinošo vielu, tai skaitā sintētisko heroīnu un izotonitazēnu.

Šodien

Valdība slēgtajā daļā skatīs ziņojumu par artilērijas munīcijas iegādi Ukrainas atbalstam.

Kultūras akadēmijā simboliskā rituālā darba pienākumus no līdzšinējās rektores Rūtas Muktupāvelas pārņems jaunais rektors Dāvis Sīmanis.

Sākas Kannu kinofestivāls, kur demonstrēs Latvijas režisora Ginta Zilbaloža pilnmetrāžas animācijas filmu Straume.

Viedokļi

Vitālijs Korabeļņikovs, Eiropas Tālmācības centra pasniedzējs. Mācīšanās jebkurā vecumā ir “jaunais normālais”.

Andris Šuvajevs, partijas Progresīvie Saeimas frakcijas vadītājs. Progresīvas izmaiņas nodokļu politikā.

Nedēļa Eiropā

Skaties sabiedriskās raidorganizācijas ARTE iknedēļas raidījumu par Eiropas iedzīvotājiem aktuālām problēmām.

Paplašini apvārsni

Kā mainījušies Covid simptomi ar katru jaunu vīrusa variantu.

Panda un caurums

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +8 – +18C, mākoņaini, bez nokrišņiem, Z – ZA vējš 1 – 2 m/s;

accuweather +8 – +18C, mainīgs mākoņu daudzums, Z – ZA vējš 2 – 3 m/s;

yr +9 – +19C, saule un mākonīši, Z – ZA vējš 2 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Krišjānis, Elfa, Elvita, Aivita