Blinkens drošina Kijivu; Latvija dod 10 miljonus lādiņiem Ukrainai; Gruzija pieņem ārvalstu aģentu likumu

Ukraiņi kontrolē situāciju pie Harkivas

ASV valsts sekretāts Entonijs Blinkens otrdien ieradās Kijivā un Ukrainas prezidentam Zelenskim paziņoja, ka daļa no ASV piešķirtās militārās palīdzības jau ir Ukrainā, bet būs vēl vairāk. Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Kirilo Budanovs otrdien paziņoja, ka situācija Harkivas virzienā un Vovčanskā tiek kontrolēta, bet Lukjancu ciemā netālu no Vovčanskas Ukrainas aizstāvjiem nācies mainīt pozīcijas. Putins bijušo Krievijas Drošības padomes sekretāru Nikolaju Patruševu iecēlis par savu palīgu. Krievijā aizturēts Aizsardzības ministrijas Galvenās kadru pārvaldes priekšnieks Jurijs Kuzņecovs, pret viņu ierosināta krimināllieta par kukuļņemšanu.

Būs 3000 lādiņu

Latvijas valdība otrdien lēma par 10 miljonu eiro atvēlēšanu Čehijas iniciatīvai iegādāties 155 milimetru kalibra artilērijas lādiņus ārpus ES, lai piegādātu tos Ukrainai. Par šo summu varēs iegādāties vairāk nekā 3000 lādiņu, teica aizsardzības ministrs Andris Sprūds (Progresīvie).

Prezidente sola veto

Gruzijas valdošā partija Gruzijas sapnis otrdien ar 84 balsīm “par” un 30 “pret” pieņēma ārvalstu aģentu likumu, pret kuru kopš aprīļa sākuma protestēja tūkstošiem iedzīvotāju. Debašu laikā izcēlās kautiņš starp deputātiem. Prezidente Salome Zurabišvili otrdien teica, ka likumam uzliks veto. Likuma pretinieki to dēvē par Krievijas likumu un tas kavētu Gruzijas pievienošanos ES.

IR aktuāli

Pēc nepilna mēneša būs Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Kāpēc jāiet balsot, komentārā raksta Pauls Raudseps.

Neatkarīgi no tā, kāda apkures sistēma izvēlēta, ir svarīgi laikus domāt par tai nepieciešamā enerģijas patēriņa samazināšanu. Trīs pieredzes stāstus apkopojis Mārtiņš Galenieks.

Molberts radies pandēmijas laikā, ir Edija Masaļska septītais uzņēmums. Par saldējuma receptēm un latviešu garšas kārpiņām stāsta Alise Zita Zeidaka.

Vēl

Latvijas hokeja izlase otrdien Ostravā ar 2:0 pārspēja Kazahstānu un izcīnīja trešo uzvaru pasaules čempionāta grupā.

Partiju reitingā aprīlī līderpozīcijā ir Nacionālā apvienība (8,1%), otrā ir ZZS (7,6%), trešā – Jaunā Vienotība (7,2%), liecina SKDS aptauja.

Ārlietu ministre Baiba Braže lēmusi Latvijas nevēlamo personu sarakstā iekļaut armēņu reperi Hačo Dunamaljanu (skatuves vārds XCHO).

Otrdien 92 gadu vecumā mirusi kino un teātra aktrise Baiba Indriksone. Popularitāti viņa iemantoja filmās Vella kalpi un Vella kalpi Vella dzirnavās, kā arī Limuzīns Jāņu nakts krāsā.

Valsts drošības dienests vērtēs Rīgas domes deputātes, Eiropas Parlamenta deputāta amata kandidātes Innas Djeri (LKS) izteikumus, ka Krima pieder Krievijai.

Divi policisti nogalināti un trīs ievainoti otrdien Francijā, Ruānā, kad policijas auto uzbruka bruņoti cilvēki. Auto no tiesas uz cietumu veda ieslodzīto Mohamedu Amru, kurš aizbēga.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Šonedēļ Lietuvas bruņotie spēki no ASV saņēma jaunu raķešu Javelin partiju. Lietuva no ASV iepirkusi ap 20% jaunas militārās tehnikas.

Kiberuzbrukumā Somijas galvaspilsētai hakeri varētu būt piekļuvuši līdz pat 80 000 skolēnu, viņu aizbildņu un 40 000 pilsētas darbinieku personas datiem, otrdien pavēstīja varasiestādes.

Šā gada 1.janvārī Igaunijā bija 1 374 687 iedzīvotāji. Igaunijas statistikas pārvalde liecina, ka gada laikā iedzīvotāju skaits pieaudzis par 9000. Jau otro gadu iedzīvotāju skaita pieaugums notiek uz Ukrainas bēgļu rēķina.

Dānijas premjerministre Mete Frederiksena kopā ar Vācijas kancleru Olafu Šolcu un vēl piecu ziemeļvalstu premjerministriem pirmdien parakstīja deklarāciju par konkurētspēju un drošību.

Zviedrijas policija pusgadu gatavojās kārtības nodrošināšanai Eirovīzijas konkursā Malmē. Galu galā arestēts viens nekārtību cēlējs, 20 aizturēti.

Divas pazīstamākās Norvēģijas ikdienas preču veikalu grupas Narvesen un 7-Eleven pakāpeniski samazinās cigarešu tirdzniecībuNarvesen tās pārtrauks tirgot 2026.gadā.

Somijā no 2013. līdz 2022.gadam no suņu uzbrukuma vai kodiena gājuši bojā 17 cilvēki. Savukārt Zviedrijā šajā laikā no suņu uzbrukumiem gājuši bojā 12 cilvēki, bet Dānijā un Norvēģijā katrā pa četriem.

Šodien

Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže kopā ar Baltijas valstu un Islandes kolēģiem darba vizītē apmeklēs Gruziju.

Rīgas dome lems par Laivu ielas un jaunas ielas izbūvi Lucavsalā, tam no Valsts kases ņemot vairāk nekā 1,5 miljonu eiro aizņēmumu.

Notiks biomedicīnas inovāciju pasākums Riga Biohack #1: Biomedicine edition.

Viedokļi

Nils Josts, Rīgas domes deputāts, JVKā Rīga ierobežo HIV izplatību?

Daina Vasiļevska, profesore, biznesa augstskolas Turība prorektore zinātniskajā un akadēmiskajā darbā. Izkāpjot no komforta zonas: ko iegūstam, studējot doktorantūrā?

Paplašini apvārsni

Kā radās nauda jeb Kas bija pirmais – tirgus vai nauda?

Kurš dzer no manas bļodiņas?

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +10 – +19C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, ZR, D – DR vējš 2 m/s;

accuweather +9 – +20C, brīžiem mākoņi, var uzlīt, A, Z – ZR vējš 1 – 3 m/s;

yr +14 – +21C, saule aiz mākonīšiem, mainīgs A – DA, Z – ZR vējš 1 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Sofija, Taiga, Arita, Airita