Pedagogi pret ministrijas piedāvājumu; Polijā aiztur sabotāžu rīkotājus; plāns Krievijas aktīvu izmantošanai

Siliņa nokaitina protestētājus

Ap divi tūkstoši pedagogu otrdien pulcējās izglītības darbinieku arodbiedrības rīkotajā piketā pie valdības, lai izteiktu iebildumus pret Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvājumu pedagogu darba slodžu balansēšanai. Ministrija aicina pedagogus no 2025.gada 1.septembra pāriet uz 40 stundu darba nedēļu. Pie piketētājiem iznākusī valdības vadītāja Siliņa (JV) teica, ka jautājumā par pedagogu slodžu balansēšanu ir atvērta dialogam, bet ultimātiem nepakļaušoties. Vēlāk viņa  atvainojās Facebook pedagogiem, kurus aizskāris teiktais.

Darbojas Krievijas uzdevumā

Polijā aizturēti un apsūdzēti deviņi aizdomās turētie, kas bijuši tieši iesaistīti sabotāžas aktos Polijā Krievijas izlūkdienesta uzdevumā, otrdien paziņoja valdības vadītājs Tusks. Tie esot Ukrainas, Baltkrievijas un Polijas pilsoņi. Lietuvas rīcībā ir informācija, ka varētu turpināties sabotāžas akti, paziņoja Lietuvas prezidents Nausēda. Latvijas premjerministre Siliņa (JV) uzslavēja drošības dienestu sadarbību ar kaimiņvalstu dienestiem.

Ieslodzītie gatavi karot

ES valstis otrdien apstiprināja plānu iesaldēto Krievijas aktīvu izmantošanai, lai palīdzētu Ukrainai. Šogad Ukrainai vajadzētu saņemt trīs miljardus eiro, no kuriem 90% plānots izlietot militāriem izdevumiem, paziņoja Čehijas ārlietu ministrs Jans Lipavskis. Ukrainā vairāk nekā 3000 ieslodzīto vēlas pievienoties armijai. Šādu iespēju viņiem dod pieņemtais parlamenta lēmums. Krievijā arestēts bijušais 58.armijas komandieris Ivans Popovs aizdomās par krāpniecību.

IR aktuāli

Mākslinieks Ernests Kļaviņš zīmē Ķīnas līdera draudzības mērķus Eiropas Savienībā.

Trīs stāstus, kā biedrība Free Riga nodarbojas ar pamestu māju «otrreizēju izmantošanu», izstāsta Mārtiņš Galenieks.

Kā Andra Rubīna vadītā aģentūra Magic, gandrīz 30 gadus darbojoties reklāmas industrijā Baltijas valstīs un Eiropā, iemācījusies vēstījumu atbrīvot no visa liekā, stāsta Gunita Nagle.

Vēl

Latvijas hokeja izlase otrdien pasaules čempionātā ar 3:6 zaudēja ASV valstsvienībai pēdējā spēlē savā grupā un šķīrās no izredzēm tikt ceturtdaļfinālā.

Moldova otrdien ar ES parakstīja drošības un aizsardzības partnerību. Moldova ir pirmā valsts, kas, nebūdama ES dalībvalsts, noslēgusi šādu vienošanos.

NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu Ordeņu kapituls lēmis apbalvot ar Triju Zvaigžņu ordeni par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā.

Valdība otrdien atbalstīja ieceri no 1.jūlija mainīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas nosaukumu uz Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju. Par to vēl jālemj Saeimai.

Salaspilī otrdien uz dzelzceļa sliedēm gājusi bojā nepilngadīgā, informēja Valsts policijā.

Reisa Londona-Singapūra pasažieru lidmašīna otrdien iekļuva spēcīgā turbulencē. Viens pasažieris gāja bojā, vairāk nekā 30 ievainoti.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Lietuva izskata iespēju iegādāties pretgaisa aizsardzības sistēmu IRIS-T, otrdien pēc tikšanās ar Vācijas aizsardzības ministru Borisu Pistoriusu teica Lietuvas ministrs Laurīns Kaščūns.

Helsinku universitāte paziņoja, ka aptur visas studentu apmaiņas programmas ar Izraēlas augstskolām. Tomēr sadarbība pētniecībā turpināsies.

Zviedrijas medicīnas darbinieku asociācija brīdinājusi piecus reģionus par streiku, kurā piedalīsies ap 2000 tās biedru, jo arodbiedrība ar darba devējiem nav vienojusies par jaunu darba koplīgumu.

Igaunija nepiedalīsies nākamgad starptautiskajā izstādē EXPO Japānā, jo tas ir pārāk dārgi. Latvijai un Lietuvai būs kopīgs paviljons.

Šodien

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija uzklausīs informatīvo ziņojumu par rīcību ar Maskavas namu Rīgā.

Notiks Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes rektora vēlēšanas.

Rakstniecības un mūzikas muzejā notiks Jura Kulakova piemiņas pasākums.

Viedokļi

Raimonds Eizenšmits, Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētājs. Latvijas būvinženieri atzīmē nozares simtgadi – kas paveikts un kas sagaidāms?

Haralds Plaudis, profesors, Austrumu slimnīcas valdes loceklis. Džonsa Hopkinsa slimnīca: virziena rādītājs Latvijas slimnīcu nākotnei.

Paplašini apvārsni

El Ninjo jau aiziet, bet La Ninja tikai nāk. Kas ir šīs parādības, kas ietekmē globālo klimatu?

Pastaiga Parīzē 1900.gadā

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +13 – +22C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, A vējš 5 – 6 m/s;

accuweather +15– +25C, silts un saulains, A vējš 5 – 6 m/s;

yr +15 – +26C, saulains, A vējš 5 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Emīlija, kalendāros neierakstīto vārdu diena