Ukraiņi kontrolē 60% Vovčanskas; Hāgas Krimināltiesa piesola jaunus aresta orderus; apstiprina Irānas prezidenta nāvi

Ostins: izšķirīgs laiks karam Ukrainā

ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins pirmdien teica, ka tuvākās nedēļas un mēneši būs izšķirīgi karam Ukrainā, un paziņoja par jaunas militārās palīdzības nosūtīšanu uz Ukrainu. 19.maijā ATACMS raķete Sevastopolē iznīcinājusi Krievijas raķeškuģi Ciklon. Ukrainas armija pirmdien kontrolēja 60% Vovčanskas teritorijas, paziņoja Harkivas militārās pārvaldes vadītājs. G7 valstu finanšu ministri šonedēļ Itālijā apspriedīs 30 miljardu eiro kredītu Ukrainai, kas tiks ņemts no 270 miljardiem konfiscēto Krievijas valsts aktīvu.

ASV iebilst

Starptautiskās Krimināltiesas (SKT) galvenais prokurors Karīms Hans pirmdien paziņoja, ka gatavojas izdot palestīniešu teroristiskās organizācijas Hamās līderu un Izraēlas premjerministra Netanjahu aresta orderus par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci. Izraēlas amatpersonas nosaukušas šo prokurora paziņojumu par negodu, bet Izraēlas sabiedrotās ASV prezidents Baidens pirmdien iebilda Hanam un apliecināja atbalstu Izraēlai cīņā ar drošības apdraudējumu.

Irānā piecu dienu sēras

Irānas prezidents Ibrahims Raisi (63), kā arī ārlietu ministrs un vēl sešas personas svētdien gājušas bojā helikoptera avārijā sliktos laikapstākļos netālu no Azerbaidžānas robežas, kļuva zināms pirmdienas rītā. Irānas garīgais līderis ajatolla Ali Hamenei pirmdien izsludināja piecu dienu sēras un iecēla prezidenta pienākumu izpildītāju.

IR aktuāli

Ar pārkārtojumiem spēka struktūrās Putins nostiprina savu varu, komentārā raksta Aivars Ozoliņš.

Kā noiet 280 kilometrus ar diviem maziem bērniem, Dumbru ģimene no Jaunpils stāsta Alisei Zitai Zeidakai.

Teātra kritiķe Edīte Tišheizere izbaudījusi izrādi Gogolis. Portrets Mihaila Čehova Rīgas krievu teātrī.

Vēl

Prokurore tiesu lūgusi gandrīz pusmiljona eiro kukuļa saņemšanā un došanā apsūdzētajiem Latvijas dzelzceļa bijušajam vadītājam Uģim Magonim un Igaunijas uzņēmējam Oļegam Osinovskim piespriest katram četrus gadus cietumā.

Prokuratūra bijušajam Rēzeknes mēram Aleksandram Bartaševičam (Kopā Latvijaiuzrādījusi apsūdzību par nepatiesu ziņu norādīšanu amatpersonas deklarācijā.

Jaunais Taivānas prezidents Lai Cjinde pirmdien inaugurācijas runā solīja aizstāvēt demokrātiju un aicināja Ķīnu pārtraukt iebiedēt Taivānu. Vēlēšanās viņš uzvarēja janvārī.

Ukrainas sportisti šovasar piedalīsies Parīzes olimpiskajās spēlēs, pirmdien paziņoja Ukrainas sporta ministrs Matvijs Bidnijs. Olimpiskās spēles notiks no 26.jūlija līdz 11.augustam.

Vairāki desmiti cilvēku pirmdien pie Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes Vecrīgā protestēja pret LTV plānotajām Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debatēm krievu valodā.

Aprīlī faktiskā bezdarba līmenis Latvijā bija 6,9%. Salīdzinājumā ar 2023.gada aprīli bezdarba līmenis ir palielinājies par 0,6 procentpunktiem.

Muzeju nakts sestdien pulcējusi vairāk nekā 180 770 apmeklētāju. Apmeklējuma līderis bijis Rotko muzejs Daugavpilī.

No 155 pirmdien pārbaudītajām trauksmes sirēnām nostrādājušas 119, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. VUGD neapmierina arī lietotnes 112 Latvija funkcionalitāte.

Šodien

Latvijā darba vizītē ieradīsies Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss.

Valdība uzklausīs informatīvo ziņojumu par Stradiņa slimnīcas jauno ēku projektu attīstības progresu.

Pie valdības notiks izglītības darbinieku arodbiedrības rīkotais pikets pret Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvājumu pedagogu darba slodžu balansēšanai.

Viedokļi

Artis ĀboltsTietoevry Create Baltic vadošais tehniskais arhitekts. Kiberhigiēna, digitālie atkritumi un “datu izgāztuves” – dati jāsargā tāpat kā mājas atslēgas.

Jānis Aizbalts, vides apsaimniekošanas uzņēmuma Eco Baltia vide valdes priekšsēdētājs. Latvijā pagaidām trūkst izpratnes par būvgružiem kā resursu

Nedēļa Eiropā

Kopš sākās karš Ukrainā, Eiropa stiprina savu aizsardzību. Vai obligātais militārais dienests ir īstā atbilde?

Skaties sabiedriskās raidorganizācijas ARTE iknedēļas raidījumu par Eiropas iedzīvotājiem aktuālām problēmām.

Paplašini apvārsni

Vai pieaugušajiem var rasties alerģija no ēdiena?

Fotogrāfa neticamā satikšanās mežā

Gorillu mamma ziņkārīgos mazuļus māca saudzīgi izpētīt jocīgo divkāji.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +11 – +22C, skaidri, bez nokrišņiem, A – ZA vējš 3 – 5 m/s;

accuweather +12– +24C, silts un saulains, dienas otrā pusē var uzlīt, A – ZA vējš 4 – 5 m/s;

yr +15 – +25C, saule un mākoņi, A – ZA vējš 4 – 5 m/s.

Vārda dienu svin

Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna