Ukraiņu droni intensīvi uzbrūk; avarē Irānas prezidenta helikopters; Bērnu slimnīcā rekorddaudz traumētu pacientu

Ukrainā spēkā jaunais mobilizācijas likums

Krievijas okupētajai Krimas pussalai un Krasnodaras novada Novorosijskas pilsētai naktī uz piektdienu uzbruka bezpilota lidaparāti un jūras droni, kas izraisīja desmitiem sprādzienu. Krasnodaras novada Tuapsē noticis dronu uzbrukums naftas pārstrādes rūpnīcai. Arī svētdien Krima apšaudīta ar ATACMS raķetēm, bet Krasnodaras apgabalam bijis liels ukraiņu dronu uzbrukums. Pēc dronu uzbrukuma pārtrauca darbu Slavjanskas Kubaņā naftas pārstrādes rūpnīca. Ukraiņi iznīcinājuši Krievijas Melnās jūras flotes mīnu traleri Kovrovec. Sekmīgs dronu uzbrukums bijis naftas bāzei Viborgā, Ļeņingradas apgabalā. Ukrainai vajag vairāk nekā 100 lidmašīnu, lai pretotos Krievijas aviācijas pārspēkam, un tai ir tikai 25% no vajadzīgās pretgaisa aizsardzības, piektdien pavēstīja Ukrainas prezidents Zelenskis. 18.maijā Ukrainā spēkā stājās jaunais Mobilizācijas likums.

Ajatolla aicina lūgties

Irānas prezidenta Ibrahima Raisi helikopters, kurā atradās arī ārlietu ministrs, svētdien sliktos laikapstākļos avarēja kalnos netālu no Azerbaidžānas robežas. Prezidents atgriezās no vizītes Azerbaidžānā, kur kopā ar šīs valsts prezidentu Ilhamu Alijevu atklāja aizsprosta izbūves projektu. Augstākā vara Irānā nav prezidenta, bet gan reliģiskā līdera ajatollas rokās, kurš svētdien aicināja lūgties par prezidentu.

Aicina vecākus pieskatīt bērnus

Maijā Bērnu slimnīcā pēc palīdzības vērsies rekordliels skaits pacientu – 16.maijā tika atvests 231 bērns. 109 bērni – pēc traumu gūšanas. Ārsti vecākus mudina pieskatīt bērnus. Bērnu slimnīcas ārsts Marks Ronis norāda, ka ir tikai maija vidus, bet slimnīcā šomēnes vērsušies jau vairāk nekā 1000 bērnu, kuriem bija vajadzīga ķirurga palīdzība pēc traumām.

IR aktuāli

Ceļojošā izstāde 1944 — kara lauzums Latvijas pilsētainavā stāsta, kas notika pirms 80 gadiem. Par sagrautajām pilsētām un dzīvēm, tukšumu, ko aiz sevis atstāj karš, stāsta Gunita Nagle.

Lielās mūzikas balvas laureāte Katrīna Paula Felsberga (25) būs redzama uz skatuves Rīgas Operā maijā. Viņai negribas dīvas oreolu, bet būt tuvu ar skatītājiem, dziedātāja stāsta Andai Rozītei.

Anastasijai Fomičevai (30) ir Francijas pase, taču viņas sirds pieder dzimtajai Ukrainai. Jaunā sieviete nesen aizstāvēja disertāciju par brīvprātīgo bataljoniem, stāsta Anastasija Ringis.

Vēl

ASV prezidenta drošības padomnieks Džeiks Salivans svētdien ieradās Izraēlā, lai pārrunātu uguns pārtraukšanu Gazas joslā. Izraēlas Kara kabineta ministrs Benijs Gancs piedraudējis atkāpties, ja premjerministrs Netanjahu neizstrādās Gazas joslai pēckara plānu līdz 8.jūnijam.

Polija tērēs vairāk nekā 2,3 miljardus eiro savas austrumu robežas stiprināšanai, sestdien pavēstīja premjerministrs Donalds Tusks.

Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili sestdien uzlika veto parlamenta pieņemtajam ārvalstu ietekmes likumam, jo tas ir pretrunā ar valsts konstitūciju un Eiropas vērtībām.

Valsts drošības dienests vērtē Saeimā nepārstāvētās partijas Suverēnā vara politiķu Jūlijas Stepaņenko un Ļubovas Švecovas izteikumus par Krievijas īstenoto karadarbību.

Latvijas hokeja izlase sestdien ar 2:7 zaudēja Zviedrijas izlasei. Svētdien spēlē ar Slovākiju mūsējie ar 3:2 uzvarēja papildlaikā.

Sestdien Latvijā 20.reizi notika Muzeju nakts, kurā piedalījās ap 215 dažādu muzeju un citu vietu. Apmeklētāju interese, kā allaž, bija liela.

Administratīvā apgabaltiesa 16.maijā atcēla KNAB lēmumu, ar kuru partijai Latvijas attīstībai uzdots iemaksāt valsts budžetā 5200 eiro ziedojumu.

Latvijas vieglatlēti Dmitrijs Serjogins un Anita Siliņa svētdien Rimi Rīgas maratonā izcīnīja otrās vietas un kļuva par valsts čempioniem maratonā. Šogad Rīgas maratonam dažādās distancēs reģistrējās 33 003 dalībnieki no 104 valstīm.

Šlesera dibinātā partija Latvija pirmajā vietā nākamgad pašvaldību vēlēšanās plāno startēt kopā ar bijušā Rēzeknes mēra Bartaševiča dibināto un vadīto partiju Kopā Latvijai.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga vēstīja, ka reforma paredz samazināt nodokļus mazajām algām un vienkāršot sistēmu mazajiem uzņēmumiem. Raidījums noskaidroja, ka Iekšējās drošības birojā sākti seši kriminālprocesi, kur krāpšanas shēmā kā naudas mūļi iesaistījušies ugunsdzēsēji un robežsargi. Žurnālisti skaidroja, vai VIADA degvielas uzpildes stacijas centušās vākt ziņas par zemessargu personālsastāvu.

LTV raidījums de facto stāstīja, cik daudz naudas partijas tērējušas Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu aģitācijā. Raidījums skaidroja, kāpēc Ainārs Šlesers steidzina investīciju aizsardzības līguma noslēgšanu ar Apvienoto Arābu Emirātu investoru Andrejsalā. Žurnālisti arī pētīja, kāpēc migrēnas pacienti nav sagaidījuši cerēto medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu  sarakstā un kā hakeri ielauzās telekomunikāciju operatora Balticom kanālos 9.maijā.

Šodien

Rīgā, Līvu laukumā, notiks pikets pret Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debatēm krievu valodā (LETA).

No plkst. 10 līdz plkst. 10.08 visā valstī uz trīs minūtēm tiks iedarbinātas trauksmes sirēnas.

Izsolīs salu Baltijas jūrā pie Igaunijas Hījumā salas ar apbūves tiesībām.

Viedokļi

Kaspars Gorkšs, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors. Nākotnes perspektīvas konkurētspējīga darbaspēka piesaistei.

Uldis LībietisTet datu aizsardzības un IT drošības vadītājs. Vislabākais ugunsmūris ir mūsu smadzenes: kā pasargāt sevi no kiberuzbrukumiem?

Paplašini apvārsni

Mūsdienu cilvēka smadzenes ir samazinājušās par aptuveni 13%. Kāpēc?

Mamma atlidoja!

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +12 – +22C, mainīgs mākoņu daudzums, bez būtiskiem nokrišņiem, D – DR, R, Z vējš 2 – 3 m/s;

accuweather +11– +21C, pārsvarā mākoņains, dienas otrā pusē var uzlīt, D – DR, Z – ZR vējš 2 – 4 m/s;

yr +15 – +24C, saule un mākoņi, D – DR, Z – ZR vējš 1 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Venta, Salvis, Selva