Latvijai un Ukrainai drošības līgums; ST atstāj spēkā kažokzvēru aizliegumu; EP neatceļ imunitāti Ušakovam

Līdz uzvarai

Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien Viļņā parakstīja divpusēju vienošanos par aizsardzību. Latvijas ikgadējais militārais atbalsts Ukrainai būs 0,25% no IKP. Zelenskis Viļņā tikās ar Centrāleiropas, Austrumeiropas un Dienvideiropas valstu līderiem Trīs jūru iniciatīvas sanāksmē. Eiropas Parlaments ceturtdien atteicās apstiprināt Eiropas Savienības Padomes budžetu, līdz Eiropa nebūs nodrošinājusi Ukrainai papildu pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriot. Ceturtdien Krievija ar raķetēm un droniem uzbruka Ukrainas infrastruktūrai, uzbrukumos Harkivas apgabalam un Odesai nogalināti septiņi civiliedzīvotāji. Ukrainas parlaments ceturtdien apstiprināja mobilizācijas likumu, kas ļaus palielināt Ukrainas bruņotos spēkus.

Satversme sargās kažokzvērus

Satversmes tiesa ceturtdien nosprieda, ka aizliegums audzēt dzīvniekus tikai kažokādu iegūšanai atbilst Satversmei. 2020. gada septembrī Saeima pieņēma grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, ka no 2028. gada Latvijā būs liegta lauksaimniecības dzīvnieku audzēšana, ja tās vienīgais vai galvenais nolūks ir kažokādu iegūšanai. Kažokzvēru audzētāji to apstrīdēja ST.

Pagaidām nesodāmi

Eiropas Parlaments ceturtdien nolēma neatcelt parlamentāro imunitāti deputātiem Nilam Ušakovam (Saskaņa) un Andrim Amerikam (Gods kalpot Rīgai!) tiesāšanai Latvijā. Latvija to prasīja lietā par iespējamu  kukuļošanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Ušakova pārvēlēšanas gadījumā prokuratūra varētu atkārtoti vērsties EP ar ierosinājumu par deputāta imunitātes atcelšanu.

IR aktuāli

Aploksne—bankomāts—partija. Līdz šim slepeni KNAB izmeklēšanas materiāli, kurus Re:Baltica ieguva ar tiesas lēmumu, atklāj partijas Latvijas attīstībai nelikumīgas finansēšanas shēmas.

Klusuma mūzika. Laura Dumbere viesojās Ozolu skolā Valkas novadā pie komponista Jāņa Lūsēna, kurš nupat sagaidīja savu 65. dzimšanas dienu.

Vēl

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) ceturtdien izdeva rīkojumu, ka dienesta pārbaude par bijušā premjerministra Krišjāņa Kariņa (JV) līgumreisu izmantošanas tiesiskumu jāpabeidz līdz 30. aprīlim.

Izraēlas uzbrukumā Gazas joslā trešdien nogalināti teroristiskā grupējuma Hamās politiskā līdera Ismaila Hanijas trīs dēli un trīs mazbērni.

ASV ceturtdien brīdināja par nenovēršamu Irānas uzbrukumu Izraēlai atriebībā par vairāku augsta līmeņa militārpersonu nogalināšanu Izraēlas triecienā Sīrijā pagājušajā nedēļā.

Saeima ceturtdien Satversmes tiesas tiesneses amatā apstiprināja Veroniku Krūmiņu. 25. aprīlī beigsies pilnvaru termiņš ST priekšsēdētājam Aldim Laviņam.

Eiropas Centrālā banka ceturtdien piekto sanāksmi pēc kārtas nolēma nemainīt procentlikmes.

Spānija atteiksies no “zelta vīzām”, kuras varēja iegūt par investīcijām nekustamajā īpašumā, trešdien paziņoja premjerministrs Pedro Sančess.

Fiksētas maksas taksometra brauciens no Rīgas lidostas maksās 33,50 eiro, ceturtdien informēja lidosta.

Šodien

Rīgā notiek konference Latvijas nākotnes scenāriji 2040.

Notiek Latvijas Pašvaldību savienības projekta Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana noslēguma konference.

Latvijā un citur Eiropā atzīmē Eiropas Jaunatnes nedēļu.

Viedokļi

Agnese Buceniece, Swedbank vecākā ekonomiste. Eksporta viļņošanās

Indra Štelmane, endokrinoloģe, medicīnas zinātņu doktore, Latvijas Diabēta federācijas prezidente. Cīņai ar diabētu jābūt arī politiķu dienaskārtībā

Šonedēļ "Šķiltavā"

Kariņa lidojumu garā aste. Draudi vārda brīvībai. Divkosīgie sankciju prasītāji. Nelikumīgie ziedojumi Latvijas attīstībai. Spriež Sanita Jemberga, Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps. Klausieties šeit.

Kultūra

12. aprīlī Latvijas Nacionālajā baletā notiks baleta Džungļu grāmata pirmizrāde.

12. un 13. aprīlī Ķīpsalas hallē notiks tautas deju ansambļa Vektors 65 gadu jubilejas koncerti.

13. un 14. aprīlī koncertzālē Cēsis notiks pavasara festivāls Pētera Vaska mūzikas aprīlis 2024.

13. aprīlī Liepājas teātrī notiks iestudējuma Tēvs klusums pirmizrāde.

Paplašini apvārsni

Niksons spēlēja, Vašingtons dejoja. ASV prezidentu slēptie talanti.

Marss tuvplānā

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +9 – +14C, apmācies, bez nokrišņiem, R – DR vējš 5 – 8 m/s;

accuweather +8 – +15C, lielākoties apmācies, R – DR vējš 5 – 7 m/s;

yr +10 – +16C, apmācies, brīžiem saule, R – DR vējš 3 – 7 m/s.

Vārda dienu svin

Piektdien – Ainis, Jūlijs

Sestdien – Egils, Egīls, Nauris

Svētdien – Gudrīte, Strauja