Atklāj nelikumības Kariņa specreisos; tiesa lemj par labu Avenam un Fridmanam; krievi ieņēmuši Pervomaisku

Prokuratūra meklēs atbildīgos

Bijušā premjerministra Kariņa (JV) speciālo lidojumu revīzijā Valsts kontrole secinājusi, ka no valsts budžeta nelikumīgi izlietoti vismaz 221 566 eiro, bet vismaz 323 688 eiro no ES līdzekļiem izlietoti neekonomiski. Revīzija nav konstatējusi konkrētus atbildīgos, kuri pieņēma lēmumus par speciālo lidojumu izmantošanu premjerministra un delegācijas ārvalstu komandējumos, tāpēc to vērtēs tiesībsargājošās iestādes. Valdības vadītāja Siliņa (JV) uz dienesta pārbaudes laiku no amata atstādināja Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski.

Sankcijas neesot atceltas

Eiropas Savienības Tiesa trešdien apmierināja miljardieru Mihaila Fridmana un Pjotra Avena prasības atcelt viņiem 2022.gadā noteiktās ES sankcijas, jo abu Krievijas oligarhu iekļaušana sankcijām pakļauto personu sarakstos nav bijusi pietiekami pamatota. Latvijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka aizvien paliek spēkā tiesību akti, ar kuriem sankcijas tika pagarinātas. Sankcijas tiek pagarinātas ik pēc pusgada, tātad jāpārsūdz ir katrs šis lēmums. Latvija aicinās ES Padomi iesniegt apelācijas sūdzību par tiesas spriedumu.

Aug civiliedzīvotāju upuri

Krievijas karaspēks pilnībā ieņēmis Pervomaisku 12 km no Ukrainas pilsētas Doneckas. Kaujas par to sākās 2022.gada augustā. Trešdienas naktī Krievijas raķešu un dronu uzlidojumus piedzīvoja Ukrainas dienvidu apgabali. ANO Cilvēktiesību uzraudzības misija Ukrainā fiksējusi strauju civiliedzīvotāju upuru pieaugumu martā, kad Krievija pastiprināja uzbrukumus. Šveices valdība trešdien paziņoja, ka no 15. līdz 16.jūnijam valstī notiks augsta līmeņa samits, kā panākt mieru Ukrainā.

IR aktuāli

Karš Ukrainā parādījis, kam jābūt gataviem. Baiba Litvina pēta, kāds ir aizsardzības plāns austrumu robežai, kam valdība plāno piecos gados tērēt 300 miljonus eiro, un kāpēc martā sāktie darbi ir apstājušies.

Beidzot ir aprēķināts Baltijas valstu iekšzemes kopprodukts, sākot no 1920.gada. Projekta zinātniskais vadītājs Gatis Krūmiņš intervijā Paulam Raudsepam atklāj pārsteidzošus secinājumus gan par Ulmaņa, gan padomju laikiem.

Uz nedēļu jaunajam aktierim Gerdam Lapoškam būs savs teātris. Šonedēļ monoizrādē Goodbye, February! viņš stāsta par teātra brīnumu un JRT pamešanu. Ko aktieris darīs tālāk, atklāj Alise Zita Zeidaka.

Vēl

Eiropas Parlaments trešdien pieņēma desmit tiesību aktus par Eiropas migrācijas un patvēruma politikas reformu. Tie paredz stingrākus patvēruma piešķiršanas noteikumus.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde līdz šim izdevusi 25 izbraukšanas rīkojumus Krievijas pilsoņiem, kuri nav iesnieguši dokumentus, lai drīkstētu uzturēties Latvijā.

Tatjanai Ždanokai par Eiropas Parlamenta deputātu Rīcības kodeksa pārkāpumiem neizmaksās dienas naudas 1750 eiro vērtībā, trešdien paziņoja EP prezidente Roberta Metsola.

Pēc protestiem par nodaļu slēgšanu Latvijas Pasts nolēmis valstī atstāt 116 pasta nodaļas un nodrošināt pakalpojumus visos reģionos un pilsētās.

LTV valde par portālā Lsm.lv publicēto Cūku komiksu, kurā Ukrainas karavīri bija attēloti kā cūkas, sodījusi divus darbiniekus ar mutisku brīdinājumu.

Par Ukrainas karoga noraušanu pagājušajā nedēļā Rīgas centrā policija aizturēja divas personas.

Policija par naida kurināšanu prokuratūrai lūgusi apsūdzēt bijušo Saeimas deputātu Reini Znotiņu (Konservatīvie). Viņš pērn pēc konflikta ar kaimiņiem Twitter izvietoja patiesībai neatbilstošu ierakstu.

Trešdienas pēcpusdienā gaisa temperatūra Daugavpilī sasniedza 27,1 grādu, liecina meteorologu informācija. Iepriekš visagrāk tāds karstums fiksēts 1950.gadā 23.aprīlī.

Šodien

Izstāžu centrā Atta Centre notiks Baltijas drošības konference.

Saeima lems par Veronikas Krūmiņas apstiprināšanu par Satversmes tiesas tiesnesi.

Satversmes tiesa informēs par nolēmumu lietā par normām, kas paredz aizliegumu audzēt dzīvniekus tikai kažokādu ieguvei.

Viedokļi

Mārīte Seile, LU padomes locekle, bijusī izglītības un zinātnes ministre. Izpratne par STEM nozīmību Latvijā ir, ar īstenošanu – sarežģītāk.

Ilmārs Slaidiņš, RTU vadošais pētnieks, EuroCC 2 projekta vadītājs. Kāpēc Latvijai ir vajadzīgi superdatori?

Paplašini apvārsni

Zinātnieki pirmoreiz mēģināja sarunāties ar vali. Bet vai viņi viens otru saprata?

Uzmanīgi ieskaties kokā!

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +7 – +13C, apmācies, brīžiem skaidrosies, bez nokrišņiem, R – DR vējš 5 – 7 m/s;

accuweather +9 – +14C, vēss un mākoņains, vakarpusē vējains, R – DR vējš 4 – 9 m/s;

yr +6 – +15C, atspīdēs arī saule, R – DR vējš 4 – 9 m/s.

Vārda dienu svin:

Hermanis, Vilmārs