Divos gados kritis 31 000 Ukrainas karavīru; notriekta otra Krievijas izlūklidmašīna; samazinās bezdarbs

Rietumi solidarizējas ar Ukrainu

Sestdien apritēja divi gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. 31 000 Ukrainas karavīru ir kritis šajos divos gados, svētdien paziņoja prezidents Zelenskis. Tautiešus sestdien viņš uzrunāja Hostomeļas lidostā, no kuras Kremlis pirms diviem gadiem cerēja ieņemt Ukrainu un Kijivu trīs dienu laikā. Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Leiena sestdien ieradās Kijivā un solīja Ukrainai gan militāru, gan morālu un ekonomisku atbalstu līdz Ukraina būs brīva. Arī ASV prezidents Baidens, tāpat kā citi Rietumu un Baltijas valstu līderi, solīja Ukrainai atbalstu un piektdien paziņoja par sankcijām pret vairāk nekā 500 Krievijas fiziskām un juridiskām personām. Latvijā sestdien notika Ukrainas solidaritātes pasākumi.

Krievija uzbrūk ar droniem

Ukraina sestdien paziņoja, ka 200 km no frontes līnijas Krievijas teritorijā notriekusi jau otro Krievijas izlūklidmašīnu A-50. Pirms tam A-50 tika notriekta 14.janvārī. Sestdien Krievija veica dronu un raķešu uzbrukumus Ukrainai. Vismaz 12 trieciendronus un divas vadāmās aviācijas raķetes H-59 Ukraina notriekusi virs Odesas, Mikolajivas un Krivijrihas apgabaliem. Odesā nogalināts viens cilvēks.

Nodarbināti 64% iedzīvotāju

Pērn Latvijā bezdarba līmenis bija 6,5%. Salīdzinājumā ar 2022. gadu bezdarbnieku skaits ir samazinājies par 3,7 tūkstošiem jeb 5,7%. Pagājušajā gadā Latvijā bija nodarbināti 884,2 tūkstoši jeb 64,2% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Salīdzinājumā ar 2022.gadu nodarbinātības līmenis palielinājies par 0,3 procentpunktiem.

IR aktuāli

Nesen iznākusi Valda Muktupāvela grāmata Prūšos manas kājas autas. Etnomuzikologs un komponists stāsta Laurai Dumberei, vai prūšu valoda ir tiešām mirusi un kādi ir tās nospiedumi latviešu valodā.

Aleksandra Špicberga 22 gados jau paveikusi daudz, nupat saņēma balvu Kilograms kultūras par uzvedumu Nestāstot. Par Aleksandras unikālo personību stāsta Agnese Meiere.

Valmierā atdzīvosies Starptautiskais Multimediju festivāls, pulcējot māksliniekus no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Kanādas un Norvēģijas.

Vēl

Latvijas valsts un nevalstiskas organizācijas divu gadu laikā ziedojušas Ukrainai kopumā vismaz 650 miljonu eiro vērtībā. Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta lēš, ka 90 labdarības organizācijas savākušas 60 miljonus.

Krievijas Ārlietu ministrija paudusi neapmierinātību ar Rīgas domes lēmumu, kas paredz nomainīt ar Krieviju un krievu kultūras darbiniekiem saistītos ielu nosaukumus Rīgā.

ES atbloķēs Polijai pienākošos 137 miljardus eiro, piektdien paziņoja Eiropas Komisijas vadītāja Leiena.

Piektdien – astoņas dienas pēc nāves cietumā – Kremļa opozicionāra Navaļnija mirstīgās atliekas tika atdotas viņa mātei apbedīšanai. Pirms tam varas iestādes gribēja Navaļniju apbedīt slepeni.

Policijā sākts kriminālprocess pret būvfirmu Velve saistībā ar Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības dokumentācijas pazušanu.

Svētdien Baltkrievijā notika parlamenta un vietvaras vēlēšanas, kuras opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska nosauca par farsu.

ASV un Lielbritānijas iznīcinātāji sestdien devuši triecienus 18 Jemenas hutiešu objektiem – militārām noliktavām. Šis bija ceturtais sabiedroto kopīgais uzbrukums hutiešiem.

Vairāki desmiti franču zemnieku, kas protestē pret ES zaļo kursu, sestdien ielauzās Parīzes lauksaimniecības izstādē. Izcēlās sadursmes starp lauksaimniekiem un policistiem. Savukārt Polijas lauksaimnieki svētdien nobloķēja maģistrāli uz Vāciju.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga skaidroja, kādas firmas piedalīsies Latvijas robežžoga celtniecībā. Raidījums stāstīja, ka ģenerālprokurors iesniedzis protestu par spriedumu, kas ļauj miljonāram Jurijam Šefleram atgūt sankcionētā oligarha Avena iesaldētos līdzekļus. Žurnālisti arī pētīja, kāpēc zemnieki prasa mīkstināt prasības mēslojuma lietošanai upju, ezeru un grāvju tuvumā. Raidījums vēstīja, ko sola Latvijas Universitātes rektora amata kandidāti.

LTV raidījums de facto skaidroja, kāpēc Latvijā un citās NATO valstīs atšķiras vēstījumi par Krievijas draudiem. Raidījums tikās ar bijušo Rīgas domes deputātu un Krievijas ietekmes aģentu Igoru Kuzmuku, kurš sociālajos tīklos pārpublicē Kremļa propagandu. Žurnālisti stāstīja, ka Dubaijā Krievijas graudu eksportētāju savienības rīkotajā forumā piedalījās arī 13 firmas no Latvijas. Raidījums arī stāstīja, kādas ir problēmas ar sodu iekasēšanu par fotoradaru fiksētajiem pārkāpumiem.

Šodien

Notiks Latvijas Universitātes rektora amata kandidātu noslēdzošās publiskās debates.

Prezidents Rinkēvičs pasniegs akreditācijas vēstules Latvijas vēstniecei Itālijā Elitai Gavelei un vēstniecei Nīderlandē Solvitai Āboltiņai.

Viedokļi

Elīna Egle-Ločmele, Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja. Zāļu nepārtraukta pieejamība ir sabiedrības noturības jautājums.

Paplašini apvārsni

Arheologi Baltijas jūras dzelmē pie Vācijas 21 metra dziļumā atklājuši, iespējams, vecāko cilvēku veidoto struktūru – paleolīta laikmeta akmens sienu.

Ko jūs darītu šādā situācijā?

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +2 – +8C, apmācies, neliels lietus, D – DA vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +2 – +9C, apmācies, D – DA vējš 2 – 3 m/s;

yr +4 – +7C, apmācies, D – DA vējš 2 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Evelīna, Mētra, Aurēlija