IR Svarīgākais • IR.lv

Baltija un Polija padziļina sadarbību; ASV nedos iznīcinātājus Ukrainai; KNAB vizīte Ropažu domē

Turpinās Ukrainas atbalstu

Baltijas valstu un Polijas ārlietu ministri otrdien parakstīja kopīgu deklarāciju par sadarbības padziļināšanu reģionā. Ministri arī uzsvēra, ka ir svarīgi, lai Zviedrija un Somija kļūtu par NATO dalībvalstīm. Deklarācijā uzsvērts, ka ir ļoti svarīgi turpināt politisku, militāru, finansiālu atbalstu un humāno palīdzību Ukrainai. Latvijas ārlietu ministrs Rinkēvičs (JV) teica, ka Ukrainai jādod viss, kas tai nepieciešams aizsardzībai un savu teritoriju atbrīvošanai.

Domas dalās

ASV iznīcinātājus F-16 Ukrainai nepiegādās, pirmdien teica ASV prezidents Baidens. Ukrainas amatpersonas atkārtoti aicināja cīņai pret okupantiem ASV piegādāt iznīcinātājus F-16. Lidmašīnas nepiegādās arī Vācija. Lai aizsargātu Ukrainas gaisa telpu, būtu nepieciešami aptuveni 200 jauni iznīcinātāji, teica Gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ignats. Savus F-16 iznīcinātājus ukraiņiem nodot ir gatava Polija, ja tas tiks saskaņots ar NATO partneriem. Savukārt Francija paziņoja, ka nodos Ukrainai vēl 12 haubices Caesar.

Aizdomas par kukuļošanu

Ropažu novada domē otrdien ieradās KNAB darbinieki sakarā ar aizdomām par kukuļošanu. KNAB izmeklētajā lietā Ropažu pašvaldībā varētu būt iesaistīta bijusī Garkalnes pašvaldības izpilddirektore Jeļena Toca. Viņa pašlaik ir Ropažu pašvaldības izpilddirektora vietniece un strādā Garkalnes pagasta pārvaldē. Pēc neoficiālas informācijas KNAB otrdien esot paviesojies arī citu bijušās Garkalnes pašvaldības darbinieku kabinetos.

IR aktuāli

Kā Saeimas deputātes Grevcovas izdarības palīdz saredzēt demokrātijas nīdēju pazīmes. Aivara Ozoliņa komentārs.

11 būtiskākās atziņas no prinča Harija memuāriem Spare.

Vēl

Valsts drošības dienests sācis kriminālprocesu par Latvijas okupācijas iespējamu rupju noniecināšanu pret Saeimas deputāti Gloriju Grevcovu (Stabilitātei!). Viņai šis ir jau otrais kriminālprocess kopš stāšanās deputātes amatā.

Eiropas Parlamenta Tiesību komiteja vienbalsīgi nobalsoja par deputāta imunitātes atņemšanu Beļģijas deputātam Markam Tarabellam un Itālijas deputātam Andrea Kocolino, kuri iejaukti Kataras kukuļošanas lietā.

Valdība otrdien atbalstīja ārkārtējās situācijas pagarināšanu uz Latvijas–Baltkrievijas robežas līdz 10.maijam.

Pēc aizdomām par krāpšanos Daugavpils Universitātē par atkāpšanos no amata paziņoja divi augstskolas padomes locekļi – Vita Balode-Andrūsa un Toms Torims.

Rīgas namu pārvaldnieka padome pirmdien no amata atsauca valdes priekšsēdētāju Rolandu Neimani. Uz viņa amatu tiks izsludināts konkurss.

Otrdien Francijā notika vispārējs streiks, kurā vairāk nekā miljons iedzīvotāju protestēja pret plānoto pensionēšanās vecuma paaugstināšanu no 62 uz 64 gadiem.

Kukuļošanā apsūdzētās bijušās politiķes Baibas Brokas tiesāšana otrdien nevarēja sākties, jo viņa nebija ieradusies. Broka ar nepilngadīgu bērnu dzīvojot Apvienotajos Arābu Emirātos. Nākamā tiesas sēde notiks 21.februārī.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Dānija korupcijas uztveres indeksā par 2022. gadu jau piekto reizi pēc kārtas atzīta par visbrīvāko no korupcijas 180 valstu vidū. Latvija, tāpat kā gadu iepriekš, atrodas 39.vietā.

Norvēģija daļu savu Leopard 2 tanku Ukrainai piegādās, cik vien ātri varēs, pirmdien paziņoja aizsardzības ministrs. Valsts bruņotajiem spēkiem ir 36 vācu ražojuma tanki.

Lietuva sākusi līdzekļu vākšanas kampaņu radariem, ko nosūtīt Ukrainai. Jāsavāc pieci miljoni eiro. Līdz otrdienas pēcpusdienai jau savākti vairāk nekā 1,8 miljoni eiro.

Somijas tiesa piesprieda 6 gadu cietumsodu kādam vīrietim par līdzdalību Somu partijas biedra Pekas Kataja slepkavības mēģinājumā, jo uzbrukums bijis politiski motivēts. Šādu uzbrukumu Somijā nav bijis kopš pagājušā gadsimta 30.gadiem.

Viļņas lidostā otrdien sākās jauna izlidošanas termināļa būvniecība. Plānots, ka terminālis sāks darboties 2025.gadā un tā celtniecības aptuvenās izmaksas ir 50,2 miljoni eiro.

Šogad janvārī Igaunijā ar A tipa hepatītu inficējušies vairāk cilvēku nekā visā 2022.gadā. 23 pacientiem šogad konstatēts A hepatīts, bet pērn bija 20 šādu slimnieku.

Lietuvā otrdienas rītā sagruva tilta sija pār Nevēžas upi Ķēdaiņu pilsētā. Cietušo nav. Tilts ved uz pilsētu ar 23 000 iedzīvotāju.

Zviedrijas premjerministra Ulfa Kristersona palīgs Nilsons atkāpies no amata, jo pieķerts nelikumīgi zvejojot zušus.

Šodien

Oficiālā vizītē ieradīsies Polijas prezidents Andžejs Duda.

Ziemeļvalstu un Baltijas biznesa forumā spriedīs par noturības un krīžu gatavības stiprināšanu.

Nacionālajā bibliotēkā iepazīstinās ar 5.Pasaules latviešu zinātnieku kongresa Zinātne Latvijai tēmām.

Viedokļi

Valters NollendorfsPhD, literatūrzinātnieks un publisks vēsturnieks. Vēsture joprojām ir kaujas lauks.

Kaspars Ivanovs, SIA Lotos Pharma vadītājs. Zāļu trūkumu izraisa lavīnveida norises nozarē.

Paplašini apvārsni

Kā Zemes centrs miljardiem gadu spējis palikt tikpat karsts kā Saules virsma?

Puisītis bučo meitiņas

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -1 – +1C, apmācies, nelieli nokrišņi, D – DA, R vējš 4 – 6 m/s;

accuweather 0 – +4C, apmācies, vietām sniegs līdz 1 cm, D – DA, R vējš 2 – 5 m/s;

yr +1 – +2C, nokrišņi, apmācies, D – DA, R vējš 1 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Brigita, Indra, Indris, Indars

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu