Cimdars: Amerikāņi piesardzīgi vērtē plašu interneta izmantošanu balsošanā
20Saistītie raksti
Analīze /
8. maijs
Vēlēšanām gatavi
Radars /
28. februāris
Radars Latvijā
Redaktores sleja /
29. novembris 2023
Atveram acis!
Analīze /
29. novembris 2023
Sabrūk vēlēšanu monopols
Komentāri (20)
Anna Gaigule 20.11.2012. 23.06
Realizētās elektroniskās sistēmas ir centralizētas — viens cilvēks vajadzīgajā vietā var nograut/”izlabot” visas vēlēšanas (Igauņi uz to piever acis). Ja neskaita pilno homomorfisko šifrēšanu (kas ir “raķešzinātne” — esošās realizācijas ir lēnas un praktiski nelietojamas: http://en.wikipedia.org/wiki/Homomorphic_encryption#Fully_homomorphic_encryption ), tad nav iespējams vienlaicīgi zināt, ka cilvēks _ir_ nobalsojis, bet nezināt, _par ko_ viņš ir balsojis (nejauciet ar internetbanku, http://manabalss.lv u.tml. kur _viss_ ir uzskaitīts un anonimitāte nepastāv).
Tāpēc iesaku papīra pieeju ar elektronizētu skaitīšanu un pārbaudi: https://www.youtube.com/watch?v=izddjAp_N4I Ar mūsdienu iespējām tā būtu labākais no analogās un digitālās pasaules.
4
Rudais > Anna Gaigule 21.11.2012. 02.32
Ja esi nolicis sekmigi eksamanu kriptografija , tad raksti savu izpratni, ja ne tad
neliec linkus , kur kur redzmas, kas saprati dazus vardus angliski,
bet kriptografija nav Tavai gavlai.
Redzi kriptografiju saprot dazi LU profesori,
bet nu talu ne visi. Tie, kas beidzama laika TV redzeti, nav to dazu vidu.
0
Anna Gaigule > Anna Gaigule 21.11.2012. 11.13
Kogi59: kriptogrāfiju akadēmiskā veidā neesmu mācījies, tāpēc nekādu eksāmenu neesmu nokārtojis.
0
Rudais > Anna Gaigule 21.11.2012. 23.22
tad ko raksti mulkibas?
0
Anna Gaigule > Anna Gaigule 22.11.2012. 12.26
Kogi59, varbūt varat pamatot, kas no manis rakstītā ir muļķības?
0
demo 20.11.2012. 15.53
Redziet, nu kā iznak ! Saeima pieņem likumu par referendumiem, atrunājoties,nomierinieties,
nomierinot savu tautu,ka labi būs, būs elektroniskā balsošanas kārtība.tada
vai citāda, bet būs,būs, labi būs…….
Par šo elektronisko balsošanas ieviešanu runāts gan ‘Vienotības’, gan valdības deklarācijās, bet valdības komitejās, gan vēl šur tur, tiek diskutēts,un ne tikai diskutēts, par šādas sistēmas nodrošinājuma drošību,
mērķtiecīgumu. gan vēl par šo to ………???????
Tā kā, godājamie vēlētāji, labi būs, tik pacietieties,patiecieties. tur –
kaut kur, nezin kur……..labi būs, būs, būs, būs !!!!!
Tikai aizmirst mieminēt tautas parunu – s o l ī t s m a k ā n e k r ī t !
1
sausins > demo 20.11.2012. 16.58
Nevajag jaukt divas dažās lietas – referendumu ierosināšanu un balsošanu !
Arī sobrīd ierosinot referendumu tas nav anomīms un katrs kas parakstījies ir identificējams ! ! ! ! !
Savukārt balsošana ir jānodrošina aizklāta !
Esmu pārliecināts, ka vairums deputātu maigi sakot ir maldināti no dažādu megaprojektu bīdītāju puses, kas cer labi nopelnīt !
Interneta balsošanu ir jēga ieviest tad ja var pilnībā atteikties no kādām tur vēlēšanu komisijām, biletenu drukāšanas, balsu skaitīšanas un parskeitīšanas ar rokām un tas viss maksā n-tas reizes mazāk kā ierastā sistēma, tā teikt šodien ap brokastlaiku ierosinājām jautājumu kas jānodod tautas izlemšanai un vakarā jau rezultāti visiem zināmi !
0
Ieva 20.11.2012. 12.30
Galvenā problēma jau nav balošana Internetā, galvenā problēma ir valsts nespēja savākt balsis no visiem balsot gribētājiem. Nav iespējams nobalsot agrāk, nav iespējas nobalsot, esot ceļojumā.
Savukārt par Interneta balsošanu. Var šifrēt, lietot publiskās/ privātās atslēgas, ieviest dalītu datu glabāšanu, kriptēt, autentificēt, autorizēt utt, un sistēma būs tehniski droša un neuzlaužama. Eksistē taču internetbankas, un nav nekāda iemesla domāt , ka to nevar izdarīt.
Tomēr te ir loģiska pretruna- par cik internetbalsošana var notikt nekontrolēta vidē, tad tā var notikt arī piespiedu kārtā (darba devējs, piemēram, var neizmaksāt algu, kamēr darbinieks nav nobalsojis par “viņa partiju”) – tātad ir jādod iespēja pārbalsot, un bez tam, atkārtota balsošana nedrīkst radīt papildus balsojumu, tātad balsotājs ir jāidentificē. Vēlētājs ir jāidentificē arī iecirknī, jo varbūt jau viņš internetā ir nobalsojis. Un tas jau ir pretrunā ar anonimitātes principu, kas ir demokrātisku vēlēšanu pamatā. Lai kā kriptēsim, slēgsim, glabāsim, vēlēšanas vairs anonīmas nebūs, un tas jau ir pretrunā ar Satversmi.
Tā kā internet-balsojumu mums nevajag. Vajag iespēju garantēti nobalsot.
0
Kristīne 20.11.2012. 11.48
Kuri amerikāņi?
0
janis17 20.11.2012. 10.58
Balsošana internetā ir pilnīgs absurds, demokrātijas demontāža! Tā ir absolūti nedroša, absolūti viltojama! Rodas iespēja manipulēt ar individuālajiem balsojumiem, kontrolēt tos.
2
Marta Zariņa > janis17 20.11.2012. 12.23
Studējot datorzinātni apmēram 7 gadus varu tikai piekrist.
0
bekijja > janis17 20.11.2012. 22.09
kā tieši manipulēt? Kā interneta balsu manipulēšana atšķirās no parasto balsu manipulēšanas? Kura manipulēšana ir ar lielāku riska pakāpi? Kurš risinājums dod iespēju novēlēt pēc iespējas vairāk vēlētājiem, tai skaitā ārvalstīs dzīvojošajiem un tiem, kas ceļo? Kurš risinājums palīdz taupīt laiku un izvairīties no stāvēšanas rindā? Kāpēc igauņi var un nesūdzās, bet mēs nevaram? …
0
sausins 20.11.2012. 10.29
Uzskatu ka sabiedrība kārtējo reizi tiek dezinformēta, jo par galveno ir padarīts process, ne rezultāts !
Lai vispār būtu iemesls kaut kādām izmaiņām balsošanas un citos ar vēlēšanām sasitītos procesos vispirms jāsaprot, kādas tad ir problēmas un kādi ir to risināšanas iespējamie alternatīvie varianti !
iespējamā balsošana internetā nenoņem nevienu no iespējamam problēmām,vienlaicīgi radot daudzas citas !
Jāsāk ar pamatiem un ar vienkāršiem līdzekļiem jānodrošina pilsoņa iespējas realizēt savas tiesības un pienākumus piedaloties balsošanā, kaut vai dodot iespēju nobalsost iepriekš !
0