Pētnieks: Interneta vēlēšanas nepalielinās līdzdalību

14

Komentāri (14)

Kristīne 25.09.2012. 20.34

“To apliecina līdzšinējā pieredze Šveicē, ASV, Igaunijā, pirmdien notikušajā diskusijā par internetvēlēšanām teica Vidzemes Augstskolas docents un pētnieks Visvaldis Valtenbergs.”
===
Kāda “līdzšinējā pieredze”? Liekas, ka
1) pasākumam vistuvāk ir ēsti, bet arī šamiem tas vēl ir pa pusei pilotprojekts…
2) pasākums ir pajauns, tāpēc spriest par dažnedažādiem “rezultātiem” sevi cienošam pētniekam nevajadzētu (vismaz bez atrunām/reservations).

+1
0
Atbildēt

0

Anna Gaigule 25.09.2012. 18.58

Mazu valstu politiku arvien vairāk nosaka starptautiskās korporācijas un līgumi, tāpēc lokālas valsts mēroga vēlēšanas ir tikai demokrātijas teātris. Nav brīnums, ka ieinteresētu dalībnieku paliek arvien mazāk.
Par internetbanku autentifikācijas nedrošību citos pakalpojumos skatiet: http://math.ut.ee/~arnis/bankauth/ (taisnības labad gan jāsaka, ka kļūdas un paviršība vairāk ir citu pakalpojumu, nevis banku pusē).

+1
0
Atbildēt

2

    Rudais > Anna Gaigule 26.09.2012. 05.27

    No tā ka Latvijā ir daudzos portālos ir vāji uztaisīta bankas dotās autentifikācijas kontrole nevar izdarīt secinājumu: banku autorizācija ir nedroša. Diemžēl to nesaprot pat LU IT profesori, kur nu vēl pārējā publika. Bet tāpēc tiem, kas to saprot vajadzētu rūpīgi skaidrot žurnālistiem, kur ir drošības caurumi un kur to nav. Citādi visi politiķi jau ir sabiedēti ar šiem drošības caurumiem tā , ka viņiem ir bail atbalstīt interneta vēlēšanu sistēmas izveidi Latvijā.

    0
    0
    Atbildēt

    0

    Anna Gaigule > Anna Gaigule 23.10.2012. 21.07

    LU IT profesori labi saprot, kas ir matemātika, un kas — aizklātas vēlēšanas. Ar esošajām metodēm principā nav iespējams izveidot uzticamu risinājumu, kas ļauj nekļūdīgi saskaitīt balsis, tai pat laikā nezinot, kurš par ko ir balsojis.
    Kaut kādas iespējas paver: http://en.wikipedia.org/wiki/Homomorphic_encryption#Fully_homomorphic_encryption bet no tā līdz reāli strādājošai vēlēšanu sistēmai ir ļoti tāls ceļš ejams.

    0
    0
    Atbildēt

    0

janazakovica 25.09.2012. 17.32

valtenbergs-kurs izmucis no psihenes… varbut saksim klausties vel kaut kados par labi izzagtu latviju klaunos un pakalpinos..

0
0
Atbildēt

0

Juris 25.09.2012. 14.53

Viņaprāt, diskusija par interneta vēlēšanām ir patiesībā par tiesisko infrastruktūru, tehnoloģiju infrastruktūru un politisko kultūru.
—————————————————————————————–
…un sabiedrības briedumu šīs lietas pieņemt.

0
0
Atbildēt

0

Rudais 25.09.2012. 14.45

Pētnieks nav ņēmis vērā, ka sistēma vēl nav uzbūvēta. Ja iesim igauņu pēdās, kur interneta vēlēšanām nepeiciešams Mobilasi Id , kas ;arzem;es nav pieejamies vai personas id-karte ar elektronisko parakstu, tad līdzdalības pieaaugumu tiešām nav pamata gaidīt. Ja verēs izmantot interneta banku autorizāciju, tad ārzemēs studējošie vai strādājošie to varēs bez grūtībām un līdzdalības pieaugums būs ievērojams. Man personīgi ir pazīstami 4 ārzememēs studējoši jaunieši, kas izmantotu šādu iespēju piedalīties vēlēšanās, jo aizbraukt vēlēsnu dienā uz vēstniecību viņiem ir par dārgu.

+4
0
Atbildēt

1

    tuba76 > Rudais 25.09.2012. 15.53

    Piekrītu. Vēlēšanu aktivitāti samudžināta reģistrācija un identifikācija tiešām neveicinās. Tas jau arī bija klupšanas akmens balsošanai pa pastu – iemest listi pastkastē jau var, bet, ja tāpat jābrauc pirms tam identificēties uz vēstniecību pie tam darba laikā, tad tam nav vairs nekādas jēgas. T.s. bankas e-identifikācija gan varētu būt labs risinājums, bet jādomā, ka visi ārzemju latvieši nav Latvijas banku klienti. Ja vēl elektronisko parakstu varētu iegādāties ar vēstniecības starpniecību.
    Es savā zviedru bankā e-identifikāciju saņemu caur internetbanku, tā ir derīga šķiet vienu gadu un ar to varu risināt principā visas vairāk vai mazāk jūtīgas darbības – deklarēt nodokļus, kontaktēties ar veselības aprūpi, slimokasi, veikt pensijas fondu aktivitātes utt utml.

    +2
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam