Lai gan Ukrainas dienvidu frontē joprojām notiek smagas kaujas, Valsts prezidents Volodimirs Zelenskis ir paziņojis, ka Krimas deokupācijai nav alternatīvas — tas ir tikai laika jautājums.
Krimas tatāru izcelsmes ukraiņu režisoram un aktierim Ahtemam Seitablajevam 18. maijs ir īpašs datums. Šajā dienā 1944. gadā pēc padomju diktatora Staļina personīga rīkojuma PSRS Iekšlietu ministrijas NKVD karaspēks sāka aptuveni 200 tūkstošu tatāru piespiedu deportāciju no Krimas. Bez jebkāda pamatojuma nodēvējot viņus par «dezertieriem» un «kolaborantiem», tika īstenota pussalas atbrīvošana no tās pamatiedzīvotājiem.
Politikas žurnālists Aiders Muždabajevs lielāko daļu savas profesionālās karjeras ir strādājis Maskavā par avīzes Moskovskij Komsomoļec galvenā redaktora vietnieku. Kopš 2015. gada maija viņš dzīvo un strādā Ukrainā. Pirms katras intervijas viņš uzstājīgi piekodina, lai viņu nekādā gadījumā nesauc par «krievu žurnālistu». Viņš skaidro, ka pārstājis būt par «krievu» 2014. gada 26. februārī, Krimas okupācijas dienā. Kamēr pārējie redakcijas biedri cilāja glāzes par godu «Krimas atdošanai vēsturiskajā miera ostā», Aiders Muždabajevs apzvanīja savus Krimas radus, kuri šajās pussalai liktenīgajās dienās piedalījās protestos pret krievu okupāciju un palīdzēja ukraiņu karavīriem, kurus krievi viņu bāzēs bija pakļāvuši blokādei.
Kad Volodimirs Zelenskis kandidēja uz Ukrainas prezidenta amatu, viņš savā vēlēšanu programmā apsolīja radīt «viedtālruņu valsti». 2019. gadā šo ideju Ukrainā izprata tikai daži cilvēki un, visticamāk, par to pasmaidīja. Tāpat kā par ideju veidot Digitālās transformācijas ministriju.
Pēc vardarbīgām sadursmēm ar policiju Honkongā pirmdien divi cilvēki tika smagi ievainoti. Vienu no protestētājiem sašāva policists, bet citu kāds aizdedzināja ar degšķidrumu. Demokrātijas atbalstītāju sadursmes ar policiju pirmdien notika pēc tam, kad piektdien slimnīcā nomira 22 gadus vecs demonstrants. Protesti Honkongā sākās jūnijā pret valdības likumprojektu, kas paredzēja iespēju izdot cilvēkus tiesāšanai Ķīnā. Tagad likumprojekts ir atcelts, bet protestētāji paplašinājuši prasības, tajā skaitā prasot pārtraukt policijas vardarbību.
Rīgu 10.-11. maijā apciemoja Krimas tatāru tautas līderi: Krimas tatāru tautas padomes (Medžlisa) priekšsēdētāja vietnieks, bijušais politieslodzītais Ahktems Čijgozs un Krimas Stratēģisko pētījumu institūta direktors Arsens Žumadilovs. Braucienu un tikšanos ar publiku un medijiem organizēja Baltijas-Melnās jūras alianse un Eiro-Krievu iniciatīva sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību Latvijā. Tikšanās notika Happy Art Museum telpās un vienlaikus tur tika izstādītas Krievijas fotomākslinieka un žurnālista Antona Naumļuka Krimas tatāru politieslodzīto aktīvistu bērnu fotogrāfijas ar kopēju nosaukumu Pieaugusī Krimas bērnība.
Pirms otrdien gaidāmās Katalonijas reģionālās valdības premjera Karlesa Pudždemona runas par reģiona neatkarību pieauga spiediens, lai panāktu atteikšanos no ieceres vienpusējā kārtā pasludināt neatkarību no Spānijas. Centrālā valdība Madridē, kas ierauta dziļākajā politiskajā krīzē kopš 1981. gada militārā apvērsuma, paziņoja, ka uz jebkādu neatkarības deklarāciju tā reaģēs nekavējoties. Spiedienu uz Katalonijas valdību izdarīja ne tikai ES, bet arī vietējie uzņēmēji — par aiziešanu no reģiona paziņoja lieli uzņēmumi un bankas.
Nedēļas notikumi pasaulē
Krimas tatāru pārstāvis ierosina izveidot militāru vienību no tiem, kuri bija spiesti pamest Krimu
Krimas neleģitīmais premjerministrs Astahovs līdz 6.jūnijam aizliedzis pussalā rīkot masu pasākumus
Notiekošo ar Krimas tatāriem pielīdzina otrreizējai tautas represēšanai
Kopumā kopš Krimas okupācijas bezvēsts pazuduši 18 cilvēki
Ja vēl neesi reģistrējies, ir.lv reģistrējies šeit vai ienāc spiežot uz sociālo mediju ikonām zemāk.
Aizmirsi paroli?
Ja jau esi reģistrējies, pievienojies šeit.
Piekrītu Pakalpojumu sniegšanas noteikumiem un Privātuma politikai
Piekrītu saņemt izdevniecības jaunumus un satura vēstkopas.
Uz Jūsu norādīto e-pasta adresi %email%, tika nosūtīts apstiprinājuma kods.
Ievadiet kodu
Lūdzi ievadiet saņemto kodu, lai apstiprinātu e-pasta adresi.Mirkli pacietības, lūdzu. Visbiežāk šis kods jums atnāks uz e-pastu uzreiz, tomēr var būt gadījumi, kad tas aizņem vairākas minūtes.
Lūdzu pārbaudiet e-pastu un pārliecinieties, ka ierakstījāt kodu pareizi.Nepieciešamības gadījumā pieprasiet jaunu kodu.
Kļūda. Mēģinat vēlreiz.
Paroles maiņa sekmīga!