Četras desmitgades pēc HIV vīrusa atklāšanas tas joprojām ir plaši sastopams visā pasaulē. Tomēr profilakses un ārstēšanas programmas dod rezultātus. Šonedēļ raidsabiedrības ARTE apskatā - par HIV/AIDS vēsturi un ārstēšanas iespējām. ANO vēlas izbeigt
Jau Covid-19 pandēmijas laikā un vēl joprojām mēs, dažādu specialitāšu ārsti, Latvijā esam pamanījuši vairāk vēlu diagnosticētu saslimšanu. Sastopamies ar ielaistām sirds un asinsvadu, gremošanas sistēmas, onkoloģiskajām slimībām, un HIV nav izņēmums. Iespējams, sākotnēji ārsta apmeklējumu iespējas samazināja pandēmijas ierobežojumi, taču tagad situācija ir normalizējusies, un fakts, ka cilvēki Latvijā ar veselības problēmām laikus nevēršas pie mediķiem, ir satraucoša tendence.
1. Sašauj energotīklu
Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 īsā laikā ir iekarojusi lielu pasaules sabiedrības daļu, inficējušies jau vairāk nekā četri miljoni cilvēku, daudzās valstīs noteikti dažādi ierobežojumi, un mediķi ar vīrusu cīnās plecu pie pleca ar valstu vadītājiem. Sabiedrība par Covid-19 zina daudz, un lielākā daļa ir gatavi ievērot noteiktos ierobežojumus. Taču šī nav vienīgā infekcijas slimība, ko Pasaules veselības organizācija ir pasludinājusi par pandēmiju – HIV pandēmijas laikā kopš astoņdesmito gadu sākuma pasaulē inficējušies jau gandrīz 75 miljoni cilvēku, un aptuveni 32 miljoni cilvēku ir miruši. 2018. gada beigās pasaulē 38 miljoni cilvēku dzīvoja ar HIV.
Vīrusa SARS-CoV-2 izraisītās slimības Covid-19 pandēmija turpina strauji izplatīties un saslimušo skaits pasaulē ir sasniedzis jau aptuveni 700 tūkstošus. Diemžēl daudzu Eiropas valstu veselības aprūpes sistēmas nespēj nodrošināt pilnvērtīgu visu saslimušo aprūpi, kas noved pie mirstības pieauguma. Visstraujākais saslimušo skaita pieaugums pašlaik vērojams Ņujorkas štatā ASV, kas tuvāko nedēļu laikā gatavojas slimnīcās uzņemt līdz pat 140 tūkstošiem Covid-19 pacientu. Ir pilnīgi skaidrs, ka šajā brīdī infekcijas ierobežošanai un mirstības samazināšanai visefektīvāk varētu palīdzēt iedarbīgas zāles pret vīrusu.
Pēdējos gados Latvijā vidēji katru dienu kāds cilvēks uzzina, ka ir inficējies ar HIV - jo gadā tiek atklāti vairāk nekā 300 jaunu gadījumu. Ar šiem skaitļiem, rēķinot uz iedzīvotāju skaitu, diemžēl ieņemam pirmo vietu Eiropā.
Latvija ir Eiropas rekordiste HIV izplatības ziņā, taču neseko Pasaules Veselības organizācijas ieteikumam bīstamā vīrusa ārstēšanu sākt nekavējoties
Valdība nepilda pašas noteikto prioritāti par infekciju izplatības mazināšanu
AIDS izplatība Latvijā ir augstākā ES valstīs
Kāpēc Latvijai jāseko pasaules praksei un jāuzlabo HIV pacientu ārstēšana
Ja vēl neesi reģistrējies, ir.lv reģistrējies šeit vai ienāc spiežot uz sociālo mediju ikonām zemāk.
Aizmirsi paroli?
Ja jau esi reģistrējies, pievienojies šeit.
Piekrītu Pakalpojumu sniegšanas noteikumiem un Privātuma politikai
Piekrītu saņemt izdevniecības jaunumus un satura vēstkopas.
Uz Jūsu norādīto e-pasta adresi %email%, tika nosūtīts apstiprinājuma kods.
Ievadiet kodu
Lūdzi ievadiet saņemto kodu, lai apstiprinātu e-pasta adresi.Mirkli pacietības, lūdzu. Visbiežāk šis kods jums atnāks uz e-pastu uzreiz, tomēr var būt gadījumi, kad tas aizņem vairākas minūtes.
Lūdzu pārbaudiet e-pastu un pārliecinieties, ka ierakstījāt kodu pareizi.Nepieciešamības gadījumā pieprasiet jaunu kodu.
Kļūda. Mēģinat vēlreiz.
Paroles maiņa sekmīga!