Magoņa maizes apcirknis • IR.lv

Magoņa maizes apcirknis

97
Foto: Vladislavs Proškins, F64
Aivars Ozoliņš

LDz šefa krimināldrāmā skumjākais ir amatpersonu izbrīns par notikušo

Krimināldrāmā par tagad jau bijušā «Latvijas Dzelzceļa» (LDz) prezidenta Uģa Magoņa aizturēšanu skumjākais ir nozares amatpersonu izbrīns par notikušo. Tas bijis pārsteigums Satiksmes ministrijai, sacīja ministrijas valsts sekretāra vietniece Džineta Innusa, un «esam izsisti no līdzsvara». Arī LDz viceprezidents Aivars Strakšs, kas pašlaik pilda uzņēmuma prezidenta pienākumus, «neko tādu» neesot gaidījis.

Varam tikai minēt, vai izbrīns ir par iespējamo kukuļa ņemšanu – un tad laikam būtu jāsecina, ka atbildīgie par nozari ir naivi vai nekompetenti -, vai par veidu, kā tas tika darīts – ņemot pusmiljonu eiro skaidrā naudā papīra maisiņā (tad viņu izbrīns varētu būt par Magoņa naivumu un, jā, arī nekompetenci šādu lietu kārtošanā), vai par to, ka likumsargiem tomēr izdevies Magoni aizturēt.

Tiesa, satiksmes ministrs Anrijs Matīss gan neizskatās izbrīnīts.

Viņam neesot ziņu par «konkrēto darījumu» (četru vecu lokomotīvju iepirkšanu no Igaunijas miljonāra Oļega Osinovska, par ko varētu būt maksāts kukulis), taču Magoņa vadītajā valsts uzņēmumā esot regulāri notikuši auditi un Valsts kontroles pārbaudes un nekas neesot «konstatēts». Bet premjerministre Laimdota Straujuma skaidro, ka esot noticis «viena atsevišķa cilvēka pārkāpums».

Nav šaubu, ka vainu par konkrētu nodarījumu var konstatēt tikai tiesa. Toties jāšaubās, ka, desmit gadus godīgi vadījis lielu valsts uzņēmumu, Magonis piepeši izlēma, ka vairs nevar iztikt ar 100 tūkstošu eiro gada algu vien. Kā ministrs un citi labi zina, neskaidrības par viņa ienākumiem bijušas vai pēc katras gadskārtējās amatpersonas ienākumu deklarācijas. 2009.gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs bija sācis pārbaudi par Magoņa darījumiem, kuri bija radījuši aizdomas par nelegāli iegūtu līdzekļu atmazgāšanu, 2012.gadā vērtēja viņa iespējamo atrašanos interešu konfliktā. Bet viņa vadītais valsts uzņēmums regulāri minēts saistībā ar apšaubāmiem darījumiem un iepirkumiem.

Tāpēc šķiet neticami, ka ministrs un citas amatpersonas nezina, pēc kādiem principiem strādā darījumu sistēma, kura varētu būt vēl lielākā mērā atkarīga no Krievijas biznesa kultūras nekā Latvijas dzelzceļi no kaimiņvalsts dzelzceļu sistēmas.

Stratēģiskā korupcija
Iespējams, ka mazliet izbrīnīts par Magoņa aizturēšanu varētu būt Latvijas dzelzceļu biznesa vērtīgākais partneris Vladimirs Jakuņins, «Krievijas dzelzceļa» prezidents. Kā jau Krievijā pieņemts, liela valsts uzņēmuma vadītājam jābūt arī politiski tik ietekmīgam, lai nepiederošām personām nebūtu vēlmes interesēties par viņa ienākumiem. Jo kuram tad nav skaidrs, ka oficiālā alga ir tikai papildinājums reālajiem ienākumiem, kurus nodrošina šī ietekme?

Tieši ar Latvijas partneriem Jakuņins bija varējis vienoties izpratnē ne tikai par saimnieciskiem, bet arī par starptautiskās politikas jautājumiem.

Tieši Latvija neļāva Eiropas Savienībai vērst sankcijas arī pret viņu. Pērn septembrī ministrs Matīss paziņoja: «Tas ir Latvijas interesēs, lai «Krievijas dzelzceļš» netiktu iekļauts ES sankciju sarakstā.»

Jakuņins ir ne tikai varena valsts uzņēmuma vadītājs, bet arī Putina līdzgaitnieks kopš VDK laikiem, «Svētā Andreja fonda» (jeb «ortodoksālo čekistu ordeņa») prezidents un fonda «Russkij Mir» (Krievu pasaule) valdes loceklis. Viņš koordinē Kremlim draudzīgu partiju darbību Eiropā. Šā gada martā viņš bija goda viesis Magoņa dzimšanas dienas svinībās Rundāles pilī, kuras apmeklēja arī valdības pārstāvji – satiksmes ministrs Matīss un «zaļo zemnieku» ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola ar vīru Andri Ozolu, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktoru.

Matīss pēc balles gandarīti secināja, ka Jakuņina ierašanās bijis attiecību ar Krieviju «labs rādītājs». Bet Reizniece-Ozola paskaidroja: «Tā ir Magoņa kunga un Jakuņina kunga partija» un «vērtēt, vai ir pareizi, ka viņš to partiju spēlē, nebūs korekti».

Savukārt Jakuņins par ļoti nekorektu «iejaukšanos privātajā dzīvē» uzskata interesi par valsts uzņēmumu vadītāju ienākumiem.

Janvārī viņš pat bija piedraudējis aiziet no «Krievijas dzelzceļa» prezidenta amata, kad Krievijas valdība bija lūgusi viņam sniegt informāciju par saviem ienākumiem. «Nevaru ciest rakāšanos svešā veļā,» Jakuņins sašuta.

Ceturtdienas rītā Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks pavēstīja, ka «Krievijas dzelzceļš» varētu pārtraukt ogļu kravu tranzītu caur Rīgas ostu. Eiropas Parlamenta deputāts no «Saskaņas» Andrejs Mamikins precizēja, ka Krievijas dzelzceļa kravu tranzīta samazināšanas iemesls varot būt tieši Magoņa aizturēšana.

Stratēģiskās korupcijas partijā, ko Krievija spēlē hibrīdkarā pret Rietumiem, valstu ekonomiska šantažēšana un kārdināšana ir daudz iedarbīgāks ietekmēšanas līdzeklis nekā prasts kukulis kādai amatpersonai, kā to parāda arī dažu Latvijas politiķu pārprastas «valsts intereses», kad jālemj par sankcijām pret Putina līdzgaitniekiem. Tāpēc ir nevietā viņu «izbrīns», ka šādu darījumu kultūras vidē dažs iekasē mazliet arī sev privāti.

Magonis ir sistēmas tikumu rādītājs, nevis vientuļš lielu skaidras naudas summu pārvadāšanas entuziasts.

Kāpēc klusē KNAB priekšnieks?
Jāuzsver, ka Magoņa vaina kukuļa saņemšanā vēl nav tiesā pierādīta. Matīsa izlēmīgums, atceļot Magoni no amata, līdzko kļuva zināms par viņa aizturēšanu, tikai netieši norāda, ka ministrs, vai bija, vai nebija pirms tam informēts par plānoto KNAB operāciju, acīmredzot nešaubījās par gadījuma nopietnību.

Tomēr ir vismaz divi jautājumi, kuri var viest bažas par lietas turpmāku sekmīgu virzību. Pirmkārt, visas ziņas ir par kukuļa saņemšanu, taču tajās nav gandrīz nekā par tā došanu, atskaitot piesardzīgus mājienus, ka Magonim Pērnavā bijusi tikšanās ar Osinovski un «šīs tikšanās laikā notikusi kukuļa nodošana». Pēc Latvijas kolēģu lūguma Igaunijas tiesībsargātāji esot veikuši kratīšanas Osinovskim piederošā uzņēmuma birojos. Taču ne Osinovskis, ne kāds cits nav ne aizturēts, ne citādi norādīts kā kukuļdevējs.

Otrkārt, KNAB trīs dienas nesniedza nevis tikai komentārus par šo lietu, bet arī vispār nekādu informāciju, ka šāda operācija būtu notikusi.

Par to, ka KNAB 6.augusta vakarā aizturējis Magoni, 7.augusta rītā pavēstīja ministrs Matīss. Pēc tam to pateica arī Igaunijas drošības dienests KaPo. Tikai 10.augustā arī KNAB ļoti skopi apstiprināja, ka tā tiešām noticis. Neparasta atturība, ņemot vērā, ka tā ir nopietnākā KNAB operācija pēdējo gadu laikā.

Žurnāla «Ir» jaunākajā numurā no amata atstādinātā KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe atklāj, ka viņa pie šīs lietas strādājusi «gluži kā mežabrālis/māsa, proti, slepus», jo priekšnieka Jaroslava Streļčenoka noteiktie darba pienākumi viņai to neparedzēja.

«Šīs lietas un to darbinieku dēļ, kuri pie tās strādāja, es negāju projām,» Strīķe atzīstas.

KNAB operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieks Juris Jurašs papildina, ka šo lietu izdevies virzīt «nevis pateicoties [Streļčenokam], bet gan par spīti [viņam]», un darbinieki nejūtot biroja vadības atbalstu aktīvai korupcijas apkarošanai, tieši otrādi – pret nodaļas darbiniekiem ierosinātas daudzas disciplinārlietas «par formāliem sīkumiem», lai «imitētu pseidokārtības ieviešanu». Priekšnieks «dara visu iespējamo, lai darbinieki būtu demoralizēti».

Kad notika Magoņa aizturēšanas operācija, Streļčenoks bija atvaļinājumā. Šī lieta būs pārbaude biroja priekšniekam, vai viņam tiešām rūp liela mēroga korupcijas apkarošana, vai tikai sava formāla priekšniekošana birojā.

Komentāri (97)

Absints 17.08.2015. 17.13

Amatpersonu izbrīns ir tikai loģisks. Ja tās nebrīnītos, tātad atzītos, ka to ir zinājuši, Un ja ir zinājuši, tātad ir līdzdalībnieki. Magonis, visdrīzāk, tiks cauri sveikā. Domāju, ka viņam nav pazīstama tikai viena puse – kukuļņemšana, domāju, ka viņš patreiz aktīvi nodarbojas ar kukuļdošanu. Un tad izrādīsies, ka viņam ir bijušas iesnas, un Latvijas valsts nav bijusi tiesīga viņu tajā laikā izturēt. Nu vai kāds cits procesuāls pārkāpums, tiesnešu interešu konflikts, politisks pasūtījums, kas ir viens no populārākajiem atrunu iemesliem, partiju spēles.. ka tikai izpalīdzējis draugam naudu pārvest… Te izdomai robežu nav.

Magoņa lieta tikai rāda, cik sapuvusi tā mūsu sabiedrība ir. Emsis var pirkt traktoru, Zatlers ņemt aploksnes, Ameriks nospekulēt pusotru miljonu, Magonis ņemt pusmiljona kukuli. Tā ir tā daļa ko redzam. A cik ir tādu ko neredzam?

Domāju ka patreiz esam, ja ne pašā, tad tuvu negodīguma pīķim. Deputāti Saeimā var mierīgi atļauties melot (Vējoņa ievēlēšana) un mums viesiem tas liekas tukai normāli, tas vispār pieminēts netiek…

Paaudze, kas izcīnīja neatkarību, bija augusi pirmās neatkarības laikā. Lai arī sadzīvē nācās izlikties un piemēroties okupācijas varai, tā iekšēji bija godīga, zināja, kas ir labs un kas ļauns. Un tas bija redzams pēc neatkarības atgūšanas, kad šī paaudze tika pie varas. Patreizējie runas vīri ir jau paaudze, kas augusi okupācijas gados. Tas bija laiks, kad iznešana no rūpnīcas neskaitījās zagšana, un situētākie bija tie, kas taisīja haltūras, un kuriem bija blats. Tie ir vārdi, kuri netulkojas rietumu valodās. Tur tādu jēdzienu nav. Un tagad ir otrādi- neatkarība ir, morāles normas ir atgrieztas, bet iekšēji šie cilvēki ir komjaunieši, kuriem divkosība, melošana, zagšana ir asinīs. Un pats trakākais, ka visi mēs ar to samierinamies. Es pat varu teikt , ka Magonis ir tikai mūsu sabiedrības spogulis..

+10
-1
Atbildēt

1

    edge_indran > 17.08.2015. 17.50

    ———

    Kāds bija tas “spoguļattēls” – tāds arī palicis, nekāda okupācija to nav mainījusi! Un nevajag te saldas pasaciņas par 18.novembra republikas laiku stāstīt

    (“Tas bija krāpšanas un plašas korupcijas sākums.” V.Bastjānis, 1920)

    http://gramata.ucoz.lv/_ld/0/75764157.jpg

    +1
    0
    Atbildēt

    0

Skumjais Bruņinieks 17.08.2015. 09.37

Magonis bija kļuvis pārāk patstāvīgs un ietekmīgs Saimnieka Lemberga kontrolētajā Greizo spoguļu karaļvalstī Latvijā.

Un tāpēc slīcēja Magoņa glābšana tagad ir paša slīcēja rokās.

Magoņa tūlītējā atstādināšana no amata liecina par to, ka tas jau bija iepriekš nolemts. Tas ir nepatīkams fakts arī Vienotībai un tās Matīsam, kuriem bija cieši sakari ar neveiksmīgo kukuļņēmēju.

Vai slīcējs Magonis kļūs par slīkoni?

I jā, i nē.

Politikā un karjerā, protams, slīkonis, bet kukuļošanas lietā gan jau izkrutjīsies, jo Lemberga, Šķēles un Grūtupa veidotie likumi ir domāti tieši priekš tā.

Sistēma savu neveiksmīgo Sistēmas cilvēku bēdā vienu neatstās. Magonis pieder pie Sistēmas funkcionāru augstākās kastas un silta vieta Lemberga karaļvalstī tam atradīsies.

Bet lai nemēģina, bļin, spēlēt te Lemberga kontrolētajā valstī pirmo vijoli, Saimniekam tas nepatīk.

Pie lielās kormuškas Magoni vairs nepielaidīs, tas skaidrs, bet arī ar makšķeri no krasta mūsu privatizētajā valsts dīķi var tikt pie trekna loma.

Lai izbauda cietuma nāru ” cietumu ” tā pat, kā pats Saimnieks Lembergs.

+11
-6
Atbildēt

2

    edge_indran > Skumjais Bruņinieks 17.08.2015. 10.46

    ———-Skumjais Bruņinieks:”(..)Lemberga, Šķēles un Grūtupa veidotie likumi ir domāti tieši priekš tā.”

    ===============================================================================

    Saules mūžu 4.maija režīmam!

    Lai dzīvo auseklīšu, kampēju un eirokrātu nesatricināmā savienība!!

    Uz p-p-priekšu – uz pilnīgu saplūšanu ar ES kodolu!!!

    Priecīgus 21.augusta svētkus!

    https://www.youtube.com/watch?v=SmnEkqzszcY

    0
    -4
    Atbildēt

    0

    klusais > Skumjais Bruņinieks 17.08.2015. 09.46

    SB – sākot vadīt LDz Magonis sajauca kārtis Lembergam mainot tarifus . Tā , ka viņa persona nebija nekāds pai puika :)

    +14
    -3
    Atbildēt

    0

ierados 17.08.2015. 07.38

Latvija ir mazs dīķītis, kur vairākām haizivīm pietrūkst barības, tādēļ satelītzivtiņas tā čalo. Varbūt tas nav nemaz tik slikti.

+6
-2
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu