Kampars deklarāciju precizē, bet investoru joprojām slēpj • IR.lv

Kampars deklarāciju precizē, bet investoru joprojām slēpj

31
Kaspars Krafts, F64
Indra Sprance

Ministrs sola darījumu pabeigt tuvāko mēnešu laikā, tad arī uzņēmēja vārds tikšot publiskots

Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL, “Vienotība”) precizējis savu pērnā gada amatpersonas deklarāciju, norādot, ka 35 000 latu SIA “Ronis” investors viņam pērn iemaksājis kā drošības naudu par iespēju padziļināti iepazīties ar uzņēmuma finanšu datiem, taču pats darījums vēl nav noticis, investora vārdu deklarācijas publiskajā daļā ministrs joprojām nenorāda.

Atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) norādēm deklarācijā norādīts, ka kapitāldaļu pārdevuma līgums, saskaņā ar kuru viņš saņēmis 35 000 latu drošības naudu, noslēgts ar iepriekšējas pārbaudes tiesību. Pircējs veic “due diligence” un 2010.gadā nav paziņojis par vēlmi pirkt kapitāla daļas. No tā izrietoši, kapitāla daļas pircējam 2010.gadā nav nodotas un samaksa par kapitāla daļu pārdošanu nav saņemta.

“Tā ir drošības nauda, kas iemaksāta pirms darījums vēl ir pabeigts, ” žurnālistiem sacīja Kampars, atsakoties izpaust sīkāku informāciju. Vaicāts vai darījumā nenotikšanas gadījumā viņam nauda būs jāatgriež, ministrs atbildēja apstiprinoši. Tiesa, uz jautājumu, no kurienes viņš ņems tādu naudu, ministrs nevarēja atbildēt, vien norādīja, ka cer uz veiksmīgu darījuma norisi. “Es tā ceru, ka darījums notiks,” sacīja Kampars, norādot, ka šobrīd ir iesniegta uzņēmuma bilance un ministrs gaidot atbildi, ko varētu saņemt tuvāko mēnešu laikā. Tad arī Kampars atklāšot investora vārdu.

Ir.lv jau vēstīja, ka sabiedriskās politikas centra “Providus” pētnieki iepriekš norādījuši, ka ministram tomēr vajadzētu atklāt investora vārdu, tādējādi dodot iespēju sabiedrībai pārliecināties, ka ministrs, pildot savus amata pienākumus, piemēram, nekad iepriekš nav pieņēmis šim uzņēmējam labvēlīgus lēmumus.

“Providus” pētniece Iveta Kažoka Ir.lv iepriekš sacīja, ka visgraujošākais ir ministra atteikums atklāt investora identiāti. “Līdz tam brīdim, kad ministrs beidzot saprotami un ticami spēs atbildēt uz šiem jautājumiem, viņam būtu jāaiziet, ” sacīja Kažoka, norādot, ka iespējama arī situācija, ka likuma pārkāpumi tomēr tur nav atrodami, tomēr “demokrātiskā valstī, kur ir vismaz kāda politiskās atbildības latiņa, ar dzelžainu likuma ievērošanu vien nepietiek. Ir svarīgi tas, kā tas izskatās un tas kopiespaids ir briesmīgs, it sevišķi par anonīmo investoru, par ministra sievu, kas 27 tūkstošus tur skaidrā naudā, jo baidās no bankām, par visām tām garāžām un iekārtām..Skaidrs, ka parastam Latvijas pilsonim viss var gadīties, bet ekonomikas ministram tas nepiedien.”   Līdzīgās domās ir arī “Providus” pētnieks Valts Kalniņš. “Ja ministram ir tādā putrā privātais bizness, tad skaidrs, ka viņš ir diezgan vārīgā vai ietekmējamā stāvoklī. Vai nu viņam ir vai nav bijuši nelikumīgi avoti, bet uzticamību viņam kā augsta līmeņa valsts amatpersonai tas mazina. Ir grūti paļauties nopietnos lēmumos uz cilvēku, kuram tie ienākumu avoti ir tik ļoti milglaini, īpaši es domāju par avansa maksājumu par acīmredzami bēdīgā stāvoklī esošu kapitālsabiedrību, ” sacīja Kalniņš.

Jau vēstīts, – lai arī ekonomikas ministram Artim Kamparam (JL, “Vienotība”) pēdējos gados uzkrāti vien pāris tūkstoši latu, viņš spējis pērn atdot 63 465 latu lielu parādu, jo kāds uzņēmējs viņam avansā samaksājis par ministram piederošās SIA “Ronis” kapitāldaļu pirkumu. Otrs naudas avots bija sievas dāvinājums – viņa skaidru naudu uzkrājusi pēc īpašumu pārdošanas un mantojuma no tēva, tā Ir.lv skaidroja ministrs un viņa sieva Ilva Kampare.

Komentāri (31)

janis_g13 04.05.2011. 01.09

Kampara teksts lielcina par nepieciešamību iegūt laiku, lai varētu atsisties no savārītājiem mēsliem.
1) due dilligence (kādu tieši – finanšu, juridisko vai tehnisko?) neveic vairākus mēnešus uzņēmumam, kas par 200 kLVL gadā tirgo sadzīves tehniku un veic tai remontu, bet pārējā laikā nodarbojas ar vienas biroja ēkas iznomāšanu;
2) finanšu jomā strādāju gandrīz 10 gads, bet neesmu dzirdējis, ka potenciālais pircējs maksātu 35 kLVL par iespēju veikt DD. Parasti uzņēmums, kas vēlas pārodoties, noalgo ekspertus, kas uztaisa savu novērtējumu (t.sk., veicot un apmaksājot DD) un to parāda pircējam. Pircējs sarežgītos gadījumos pats pieprasa iespēju taisīt savu DD, kas ir arī pircēja izmaksas. Iegūtie 2 novērtējumi arī ir cenu koridors. Līdz ar to Kampara teksts šobrīd ir kaut kāda inovāciju uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumos…
3) potenciālais pircējs avansu ir pārskaitījis 2010.g., bet DD rezulāts būšot tuvāko mēnešu laikā. Tātad Kampars mēģina iestāstāstīt, ka SIA Ronis DD veikšanai ir nepieciešami 5 mēneši? Tādā gadījumā, tas ir ļoti, ļoti apjomīgs DD un pircējam tas izmaksā ļoti dārgi…
4) šobrīd Kamparam tas ir bezprocenta kredīts, ko viņš var murkāt gadiem, jo lēmuma pieņemšanas termiņš – pirkt/nepirkt – nav noteikts. Kas tas par farsu? ja ir veitks DD, pat lēmuma pieņemšanai par Latvenergo pirkšanu ir nepiciešamas tikai dažas nedēļas, bet ne mēneši…
5) izskatās, ka vienkārši tiek vilcināts laiks, lai varētu atrast “investoru”, kas publiski varētu apliecināt šo stāstu. Bet, lai tādu atrastu, kāds pakalpojums ir jāizdara. Sarežģīti.
6) pie tam, pat, ja atrod investoru, vēl ir jāizdomā pirkuma cena, par ko atkal kustinās ministru

Manuprāt, šeit ar sausām kājām vairs nevar iziet no situācijas…

+7
0
Atbildēt

1

    snjuu > janis_g13 04.05.2011. 21.31

    Vēl var ņemt vēlā šādus tādus stāstus par piekāpšanos Lemberga projektiem un tad jau līdz “investoram” vairs nav tālu. Nu, un tad vēl murdziņi par “vajāšanu”…

    +1
    0
    Atbildēt

    0

mxblack 03.05.2011. 13.18

Tiktiešām visa tā būšana izskatās drīzāk pēc afēras, varbūt pat kukuļa atmazgāšanas, ne godīga darījuma. Kažokai ir taisnība, ka nevar uzticēties ministram, kuram ir tik daudz finasiālu noslēpumu un mistiki naudas iegūšanas avoti. Diemžēl pie mums tā “politiskā atbildība” ir sasniegusi tādus augstumus, ka tādi sīkumi valdības personu dzīvē netiek ņemti vērā un ir parasta lieta par kuru te neviens neuztraucas, izņemot dažus “muļķus no tautas”. Ne velti mēs dzīvojam finasiāli visnožēlojamākajā situācijā ES, bet politiķi grābj kamēr ir pie “siles”, kamēr nav izmesti no “lielo iespēju vilciena”.

+5
-2
Atbildēt

0

disassociative 03.05.2011. 13.30

Varbūt tāpēc, ka nekāda investora patiesībā nav? It sevišķi, ja ņem vērā informāciju par Roņa darbinieku algām. Varbūt šis “investors” ir vienkārši pagrīdes naudas legalizācija?”

+5
-2
Atbildēt

1

    lebronj2356 > disassociative 03.05.2011. 20.33

    Būtu bijis vīrs un atkāpies, bet nē – laikam kopēs Kalvīša ministru kabineta stilu – visi par vienu un viens par visiem un štrunts par kaut kādām tur reputācijām, mēs tie labākie un punkts ! Šādi Kampari līdz politiskai miskastei var aiznest visu Vienotību un tās labāko neJL daļu, bet nu, ja jau nevar ar šādiem tikt galā varbūt Vienotība arī ir to nopelnījusi !

    +4
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu