90% “legālo narkotiku” tirdzniecības vietu atrodas Rīgā un tās tuvumā 34

"Legālās narkotikas". Foto: Ieva Lūka, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Gada laikā tirdzniecības vietu skaits sarucis par 11 vietām

Aptuveni 90% no visām Latvijā esošajām “legālo narkotiku” tirdzniecības vietām koncentrējas Rīgā vai tās apkārtnē. Kopumā patlaban Rīgā ir 34 “legālo narkotiku” tirdzniecības vietas, otrdien valdības sēdē minēja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP).

Gada laikā tirdzniecības vietu skaits sarucis par 11 vietām. Citviet Latvijas reģionos tirdzniecības vietu koncentrācija ir salīdzinoši neliela – Zemgales reģionā, Jelgavā, ir viena tirdzniecības vieta. Policija patlaban veic šīs vietas monitoringu. Arī Latgalē, Daugavpilī, ir viena “legālo narkotiku” tirdzniecības vieta, liecināja Kozlovska rīcībā esošie Valsts policijas dati.

Savukārt Liepājā “legālo narkotiku” pārdotava nesen kā aizvērta, ziņo LETA.

Kozlovskis minēja, ka policijas darbinieki kopumā ir izņēmuši lielu skaitu psihoaktīvo vielu paraugu ar mērķi veikt ekspertīzes. Šādu ķīmisko manipulāciju jeb ekspertīžu veikšana no Valsts policijas prasa salīdzinoši lielu finansējumu, jo viena ekspertīze izmaksā aptuveni 40 eiro.

Pagājušā gada laikā Valsts policija par ekspertīzēm samaksājusi 60 000 latu jeb 85 372 eiro, savukārt šogad iztērēti jau 10 000 eiro. Kā iespējamo risinājumu, ministrs norādīja izmaiņas normatīvajos aktos, kas regulē soda apmēru par aizliegto psihoaktīvo vielu laišanu apritē. Vienlaicīgi viņš minēja, ka simtprocentīgi izskaust vielu apgrozību valsts līmenī noteikti nebūs iespējams, kamēr no sabiedrības daļas pēc šīm vielām būs pieprasījums.

Diennakts režīma variants, kurā policijas darbinieki patrulētu ielās, Rīgas reģionā vien prasītu aptuveni 320 patruļdienesta policistu. Kozlovskis norādīja, ka šāds darbības variants nav reāls, tāpēc cerības tiek liktas uz normatīvo regulējumu, proti, pakļaujot psihoaktīvo vielu apriti Krimināllikuma normām.

Normatīvo aktu papildinājumi varētu paredzēt kriminālatbildību par patlaban administratīvā akta pārkāpumu par aizliegto vielu laišanu apritē. Labojumi normatīvajos aktos nepieciešami, jo Valsts policija konstatējusi, ka vairumā gadījumu apritē ir vielas, kuras jau ir iekļautas pagaidu aizliegumā. Savukārt par administratīvā akta pārkāpumu patlaban ir paredzēts administratīvais sods, kas nav gana efektīvs.

Pieļaujot kriminālatbildību par administratīvo pārkāpumu, kas saistīts ar “legālo narkotiku” apriti, varētu aizkavēt vielu pārdevējus.

Tāpat Kozlovskis minēja iespēju pierādīšanas pienākumu un tā izmaksas pārlikt uz personām, kas nodarbojas ar vielu sertificēšanu. Savukārt veselības ministre Ingrīda Circene (V) uzskata, ka svarīgi izglītot jaunatni par narkotisko vielu lietošanas kaitīgo ietekmi. Paredzēts izveidot videolekcijas par apreibinošo vielu negatīvo ietekmi, kuras demonstrētu 100 klasēm Latvijā. Niecīgo klašu skaitu Circene skaidroja ar finansējuma trūkumu. Tāpat iecerēts demonstrēt līdzīga satura videofilmu, ko nodotu skolu rīcībā. Šos materiālus izrādīs skolēniem 7. un 9.klasēs.

Circene arī izcēla nepietiekamās rehabilitācijas iespējas – nelielā finansējuma dēļ pašreiz rehabilitācija iespējama sešiem bērniem. Ministre uzsver, ka šis skaits jāpalielina līdz 100 pacientiem. Viņa minēja, ka šim mērķim būtu nepieciešami aptuveni 300 000 eiro.

Patlaban stājušies spēkā likuma grozījumi, kas padara efektīvāku “legālo narkotiku” izplatības ierobežošanu un kontroli. Saeimas pieņemtie grozījumi paredz ģenēriskās formulas izmantošanu, iekļaujot jaunas vielas Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu sarakstā. Ja pirms tam vielas tika uzskaitītas pēc to maisījuma sastāvdaļu formulas, tad šobrīd aizliegta ir pati pamatformula, no kuras tiek veidotas pārējās vielas.

 

Komentāri (34)

Ieva 26.03.2014. 10.24

Te nu ir uzskatāms piemērs, kā sabiedrība ir sapinusies demokrātijā. Ja veikaliņā tiek konstatēts aizdomīgs „kaktusu mēslojums”, ir nepieciešama ekspertīze, lai pierādītu, ka tas satur narkotiskas vielas. Tas prasa naudu un laiku, nereti vairākus mēnešus. Un tad, kad ekspertīze to apstiprina, tiek uzlikts administratīvais sods, kas jau ir ierēķināts šī biznesa izdevumu pusē. Bez tam jau vēl ir jāpierāda pārdevēja vaina, ka “kaktusu mēslojums” nav ticis likts kaktusiem, bet pīpēts. Mēs tak nedzeram etiķi, piemēram, bet marinējam gurķus. Un ja kāds tomēr iedzer, pārdevēju nesoda… Ar “Momentu” līmējam materiālus, bet neaizliedzam to, kaut daži to osta un apreibinās. Un ja nu tomēr beidzot aizliedzam “kaktusu mēslojumu”, izrādās, ka tā tirdzniecībā sen vairs nav, toties ir parādījies „sukulentu mēslojums”. Viss sākas no gala, bet pusaudži tikmēr mirst. Likumiski to atrisināt nevar. Ja gribam iedarbīgus mērus, tie būs pretrunā ar demokrātijas principiem- cilvēktiesībām, nevainības prezumpciju utt. Sargājot “mazo cilvēku” , mēs sargājam narkotiku pārdevēju…

Tāpēc jau ir parādījušās linča tiesas. Kioski nodeg, pavisam nejauši, rokeri ar beisbola nūjām rokās mierīgā sarunā iesaka pārdevējiem te netirgoties. Tas darbojas. Jo nav jau citas izejas.

+2
0
Atbildēt

0

dro 26.03.2014. 07.16

Politiskās gribas 100% paralīze.

+1
0
Atbildēt

0

Devops Companies 22.07.2021. 09.10

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: ir.lv/2014/03/25/90-no-legalo-narkotiku-tirdzniecibas-vietu-atrodas-riga-un-tas-regiona/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu