Vācijā atklāj apvērsuma plānotājus; ANO dokumentē Ukrainas kara noziegumus; sākusies gripas epidēmija

Gribēja iebrukt parlamentā

Vācijā trešdien arestēti 25 cilvēki, kurus tur aizdomās par valsts apvērsuma plānošanu. Viņi pārstāv tā saucamos reihsbirģerus – labēji radikālu kustību, kas neatzīst pašreizējo Vāciju un uzskata sevi par “vācu reiha” pilsoņiem. Grupējums, kurā ir arī bijušie militāristi, gatavojies ieņemt parlamentu. Viens no līderiem ir kāds senas aristokrātu dzimtas pārstāvis, kurš sevi dēvē par Henriku XIII. Aizturēto skaitā ir arī bijusī Vācijas parlamenta deputāte Birgita Malzaka-Vinkemane no Alternatīva Vācijai.

Zelenskis - Time gada cilvēks

Krievijas armija kara pirmajās dienās Ukrainā noslepkavojusi vismaz 441 civiliedzīvotāju, trešdien paziņoja ANO augstākā cilvēktiesību komisāra birojs. Birojs dokumentējis eksekūcijas un uzbrukumus triju Ukrainas apgabalu 102 pilsētās un ciematos un brīdināja, ka faktiskai kara upuru skaits Kijivas, Čerņihivas un Sumu apgabalos varētu būt daudz lielāks. ASV žurnāls Time par 2022.gada cilvēku pasaulē atzinis Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.

Strauji aug saslimšana

Latvijā sākusies gripas epidēmija, trešdien paziņoja SPKC. Divās pilsētās – Rīgā un Jūrmalā – gripas izplatība pārsniegusi epidēmijas slieksni. Oficiāli epidēmijas sākums izziņots no 8.decembra. Pēdējo trīs nedēļu laikā novērots arī straujš pacientu skaita pieaugums ar pneimoniju – par 98,5% salīdzinājumā ar novembra sākumu.

IR aktuāli

Divas ukraiņu karavīra Mihailo Dianova (42) fotogrāfijas aplidoja pasauli. Pirmā no rūpnīcas Azovstaļ bunkura, otrā — pēc atgriešanās no Krievijas gūsta. Ekskluzīva intervija ar Mariupoles aizstāvi.

Nedēļu pēc 134 gadus vecā Rīgas cirka rekonstruētās ēkas atklāšanas radošais direktors Mārtiņš Ķibers stāsta par brīnumiem, kas nākotnē gaida cirka apmeklētājus.

Igauņu keramikas mākslinieks Sanders Raudseps kļuvis par mākslas cenzūras upuri Latvijā. Kādas tēmas viņu mākslā interesē, kādu nākotni viņš iezīmē Latvijas mākslai?

Vēl

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Global Ratings apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu “A+” līmenī. Kredītreitinga nākotnes vērtējums mainīts no stabila uz negatīvu.

Trešdien lidostā Rīga dzelzceļa Rail Baltica plānotās stacijas pamatos iebetonēja laika kapsulu. Plānots, ka Rail Baltica sliedes no lidostas līdz Lietuvai varētu būt gatavas 2026.gadā.

Ukrainas austrumu pilsētā Slovjanskā darbu atsācis Latvijas goda konsulāts un konsuls Oleksandrs Pavenko.

Saeimas Ārlietu komisija sagatavojusi aicinājumu ES iekļaut Krievijas algotņu grupējumu Vagner teroristu sarakstā. Paziņojumu plānots izskatīt Saeimā ceturtdien.

Pēc NEPLP lēmuma par apraides atļaujas anulēšanu Krievijas TV Doždj Latvijā kanāls 8.decembrī pārtrauks raidīt arī Lietuvā. Par to trešdien paziņoja Lietuvas Radio un televīzijas komisija.

Igaunijas Drošības policija anulējusi mediju vietņu Baltnews.ee un Baltija.eu redaktora Aleksandra Korņilova uzturēšanās atļauju. Viņam aizliegts piecus gadus ierasties Šengenas zonā.

Tiesa Ņujorkā otrdien atzina bijušā ASV prezidenta Trampa ģimenes uzņēmumu Trump Organization par vainīgu nodokļu krāpniecībā.

Šodien

Saeima galīgajā lasījumā lems, vai pagarināt atbalstu Ukrainas bēgļiem līdz 2023.gada 30.jūnijam.

Partijas Vienotība dome sniegs atzinumu par Jaunās Vienotības virzītajiem ministru amata kandidātiem (LETA).

Rīgas domes Izglītības komiteja lems par tās priekšsēdētājas Ivetas Ratinīkas (LA) atbrīvošanu no amata un jauna komitejas priekšsēdētāja ievēlēšanu.

Viedokļi

Anna Broka, Vidzemes Augstskolas lektore un paaudžu pētniece. Kāpēc Dānijā cilvēka dzīve ir garāka?

Krists Mertens, energokompānijas Enefit valdes priekšsēdētājs. Risinājums Augstsprieguma tīkla un Sadales tīkla tarifu problēmai – jauna iepirkumu stratēģija.

"Šķiltavas" speciālizlaidums

Kas ir tie uzņēmumi, kas atkal un atkal tiek pie valsts pasūtījumiem? Spriež žurnālisti Baiba Kļava un Pauls Raudseps. Klausieties šeit.

Paplašini apvārsni

Jaunākajam no tiem ir 27 000 gadu, vecākajam — ap 48 500. Zinātnieki nesen atdzīvinājuši Sibīrijas mūžīgajā sasalumā apraktus pandorvīrusus. Vai mums jāuztraucas?

Kukaiņi spēj pārsteigt

Beļģijas Planckendael zoodārzā iedegas milzīgi tauriņi un zirnekļi.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog 0 – +1C, apmācies, nelieli nokrišņi, D – DR vējš 5 – 6 m/s;

accuweather -3 – +1C, apmācies, pa dienu var uzsnigt 1 – 2 cm biezs sniegs, D – DR vējš 4 – 6 m/s;

yr -1 – +1C, naktī un no rīta snigs, vēlāk skaidrosies, D – DR vējš 4 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Gunārs, Vladimirs, Gunis

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu