Okupanti steidzas rīkot referendumus; ļauj pazemināt apkures temperatūru; mediķi piedraud ar streiku

Rietumi neatzīs

Četru Krievijas okupēto Ukrainas apgabalu – Doneckas, Luhanskas, Hersonas un Zaporižjas – okupācijas vara otrdien paziņoja, ka no 23. līdz 27.septembrim notiks pseidoreferendumi par pievienošanos Krievijai. Krievijas Drošības padomes priekšsēdētēja vietnieks Dmitrijs Medvedevs paziņoja, ka pēc referendumiem par pievienošanu Krievijai Ukrainas uzbrukums šai teritorijai tiktu uztverts kā noziegums, kas ļautu izmantot visus pašaizsardzības līdzekļus. Krievijas Valsts dome otrdien pieņēma jaunus grozījumus likumdošanā par mobilizāciju un karastāvokli, kā arī ieviesa kriminālatbildību par dezertēšanu vai tīšu padošanos gūstā. Ukraina paziņoja, ka referendumi iznīcinās atlikušās iespējas sākt abu karojošo pušu sarunas. ASV, Vācija un citas valstis paziņoja, ka neatzīs šo referendumu rezultātus.

Nebūs karsti

Valdība otrdien lēma apkures sezonā no 1.oktobra mājās ar centrālo apkuri atļaut pazemināt gaisa temperatūru līdz +18 grādiem, bet karstā ūdens temperatūra nedrīkstēs būt zemāka par +55 grādiem. Dzīvokļu īpašnieki varēs lemt arī par augstāku gaisa temperatūru. Samazinot gaisa temperatūru par vienu grādu, varētu ietaupīt līdz 5% no apkures izmaksām. Abi risinājumi ir īslaicīgi tikai uz apkures sezonu līdz nākamā gada 30.aprīlim.

Ministrija cer uz sarunām

Latvijas mediķu arodbiedrība otrdien vienojās par atkārtota brīdinājuma streika rīkošanu 27. un 28.septembrī. Protests pie valdības ēkas plānots 27.septembrī. Veselības aprūpē trūkst darbaroku, un tam galvenais cēlonis esot nesamērīgi zemais atalgojums, uzsver arodbiedrība. Veselības ministrija cer streiku novērst un uz sarunu ceturtdien aicina nozares pārstāvjus.

IR aktuāli

Ko klausītājiem sola Liepājas Simfoniskā orķestra jaunais galvenais diriģents Guntis Kuzma?

Kas palīdz izjust priekpilnas un bezrūpīgas dzīves garšu, ienākot Engures ciema ceļmalas ceptuvē Kukul?

Vēl

No otrdienas VID ģenerāldirektores pienākumus pilda VID Informātikas pārvaldes direktore Indra Kārkliņa. Līdzšinējā VID vadītāja Ieva Jaunzeme uz dienesta pārbaudes laiku atstādināta no amata.

Valdība otrdien steidzamības kārtā uz Saeimu virzīja likumprojektu no 2023.gada ieviest aizsardzības dienestu.

Valdība otrdien atbalstīja Labklājības ministrijas priekšlikumu piešķirt 23,08 miljonus eiro pensionāru, personu ar invaliditāti un apgādnieku zaudējušo cilvēku pabalstiem.

Augustā par 0,1 procentpunktu salīdzinājumā ar jūliju samazinājies faktiskā bezdarba līmenis Latvijā. Tas bija 6,4%.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā reģistrēti 1313 Covid-19 inficētie, trīs cilvēki miruši.

Policija Jaunmārupē kādas mājas pagrabā atradusi 51 kilogramu marihuānas. Atraduma kopējā vērtība tiek lēsta ap 500 000 eiro. Aizturēts kāds vīrietis.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Lietuvas Finanšu, sociālās aizsardzības un darba ministrija valdībai ierosinājusi minimālo algu no nākamā gada pacelt līdz 840 eiro, bet neapliekamo minimumu – līdz 625 eiro. Trešdien to apspriedīs valdība.

Pirmdien – pirmajā dienā pēc ierobežojuma Krievijas pilsoņiem iebraukt Baltijas valstīs – Lietuvas robežsargi iebraukšanu valstī lieguši 26, Igaunija – 10 Krievijas pilsoņiem.

Somijas robežsardze līdz 18.septembrim austrumu robežā atklājusi lielu daudzumu viltotu dokumentu, kurus uzrādot, pārsvarā Kaukāza un dažu Krievijas reģionu cilvēki mēģināja iebraukt valstī.

Stokholmas katedrālē remontdarbu laikā atrastas kapsulas ar vēstījumiem no 1742., 1903. un 1930.gada. Visi tie vēstīja par katedrāles jumta un torņa remontdarbiem.

Oslo sabiedriskais transports varētu kļūt par 40% lētāks, ja trešdien pilsētas dome apstiprinās jauno budžetu, kas paredz vienotas sabiedriskā transporta biļetes ieviešanu.

Šodien

Nodibinājums Hospiss LV svinīgā ceremonijā saņems Eiropas Pilsoņu balvas medaļu un piedalīsies diskusijā par brīvprātīgo darbu.

Kinoteātrī Splendid Palace tiks atklāts kinofestivāls Baltijas pērle.

Notiks ceturtais Baltijas zīmolu forums, kurā paziņos labākos.

Viedokļi

Rinalds Sluckis, biznesa tehnoloģiju uzņēmuma Digital Mind izpilddirektors. Vai uzņēmuma digitalizācija ir dārgs prieks?

Aivars Bērziņš, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR direktors. Cūku mēris atgriežas Latvijā.

Paplašini apvārsni

Es tev parādīšu!

Lāču mamma tiek galā ar nepaklausīgo mazuli.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +9 – +15C, mākoņaini, neliels lietus, Z – ZA vējš 2 – 5 m/s;

accuweather +7 – +14C, mainīgs mākoņu daudzums ar lietu, Z – ZA vējš 2 – 4 m/s;

yr +10 – +15C, pārsvarā apmācies, Z – ZA vējš 3 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Modris, Matīss, Mariss