Pieci miljardi Ukrainai; skolotājiem piedāvā vēl 12 miljonus; Reirs atstādina VID vadītāju

Satraukums Luhanskā

Eiropas Parlaments ceturtdien apstiprināja piecu miljardu eiro aizdevumu Ukrainai. Šī ir otrā un lielākā daļa no ES deviņu miljardu eiro atbalsta paketes, no kuras viens miljards eiro jau ir izmaksāts.. Eiropas Komisija priekšsēdētāja Leiena ceturtdien ieradās Kijivā, lai izrādītu atbalstu Ukrainai. Luhanskas okupācijas vietvaldis Pasečņiks paziņojis, ka ukraiņi uzbrūk visā frontē un atrodas pie Luhanskas apgabala robežām. Par Putina pavāru dēvētais Prigožins personīgi ieradies Krievijas ieslodzījuma vietās, lai vervētu Ukrainas frontei karotājus viņa izveidotajam Vagner grupējumam.

Arodbiedrība nepiekāpjas

Izglītības ministrija papildus jau iepriekš piedāvātajiem 56,5 miljoniem eiro no valsts budžeta skolotājiem piedāvās vēl 12 miljonus no pašvaldību budžeta līdzekļiem, ceturtdien paziņoja izglītības ministre Muižniece (Konservatīvie). Sašutusi jau Pašvaldību savienība, ar kuru neesot notikušas konsultācijas. Ceturtdienas vakarā pedagogu arodbiedrība paziņoja, ka streiks nav atcelts.

Atbild vadītāja

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) izdevis rīkojumu par disciplinārlietas ierosināšanu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes atstādināšanu. Reirs arī uzdevis lemt par VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora Kaspara Podiņa atbildību un atstādināšanu uz pārbaudes laiku. Ministrs reaģējis uz KNAB veiktajām aizturēšanām VID Muitas un finanšu policijā. Aizturēto skaitā ir augsta līmeņa amatpersonas.

IR aktuāli

Rakstniece un žurnāla Domuzīme galvenā redaktore Rudīte Kalpiņa intervijā par latviešu valodas un literatūras nozīmi šajā vēsturisko pārmaiņu laikā un par draudiem valodai.

Dziedātāja Mirdza Zīvere stāsta, kāpēc atgriezusies uz skatuves vīra komponista Zigmara Liepiņa jubilejas koncertā, arī par vienpatību un mīlestības spēku.

Priekšvēlēšanu duelis: Uģis Mitrevics intervijā stāsta, kāpēc tieši viņš kļuvis par Nacionālās apvienības premjerministra amata kandidātu, savukārt Konservatīvo premjerministra kandidāts Jānis Bordāns — ar ko viņa partija atšķiras no Nacionālās apvienības, un par svārsta principu politikā.

Vēl

Bijusī veselības ministre Ilze Viņķele ceturtdien stājās tiesas priekšā. Tiesa sāka skatīt krimināllietu, kurā viņa apsūdzēta par bezdarbību Covid-19 vakcīnu pasūtīšanā.

Parlaments ceturtdien nodeva izskatīšanai Juridiskajā komisijā likumprojektu, kas paredz nodrošināt latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas statusu.

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā lēma apturēt trīs Latvijas un Baltkrievijas divpusējo līgumu darbību.

Krievijas prezidents Putins tikšanās laikā ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu ceturtdien atzina, ka Ķīnas līderim esot jautājumi un bažas par karu Ukrainā. Ķīna savā paziņojumā Ukrainu nepiemin.

ASV sankciju sarakstā iekļauts Čečenijas līderis Ramzans Kadirovs un viņa ģimenes locekļi, kā arī vairāki Krievijas finanšu sistēmas vadītāji un citi Kremļa atbalstītāji.

Zviedrijas valdības vadītāja sociāldemokrāte Magdalēna Andešsone trešdien pēc visu balsu saskaitīšanas atkāpās no amata, jo labējās partijas ieguvušas nelielu vairākumu parlamenta vēlēšanās. Sagaidāms, ka valdību veidos Moderātu partijas līderis Ulfs Kristersons.

Divdesmitkārtīgais Grand Slam čempions tenisā Rodžers Federers (41) ceturtdien paziņoja, ka nākamnedēļ pametīs lielo sportu.

Eiropas Parlaments ceturtdien apstiprināja ziņojumu, ka ES dalībvalsti Ungāriju vairs nevar uzskatīt par pilnvērtīgu demokrātiju.

Šodien

Prezidents Levits uzrunās Latvijas Ārpolitikas institūta rīkotās konferences Rīgas dialogi 2022 dalībniekus.

Tieslietu padome lems par Administratīvās apgabaltiesas un Rīgas pilsētas tiesas priekšsēdētāju iecelšanu.

Notiks Latvijas Tenisa savienības biedru sapulce, kurā ievēlēs jaunu valdes priekšsēdētāju.

Viedokļi

Andris Gribusts, izglītības uzņēmuma Lielvārds vadītājs. Izglītības jomas klupšanas akmens – nespēja sarunāties.

Dace Bargā, sabiedrisko attiecību un komunikāciju speciāliste. Kā runāt par karu ar bērniem?

Šonedēļ "Šķiltavā"

Pretuzbrukums pie Harkivas. Kas ir īstais konservatīvais? Skolotāju streika politiskās saknes. Spriež Māra Miķelsone, Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps. Klausieties šeit.

Kultūra

16.septembrī Valmieras drāmas teātrī notiks izrādes Nelabie. Pēc Dostojevska pirmizrāde. Režisors Elmārs Seņkovs.

No 16.septembra Nacionālajā mākslas muzejā varēs apskatīt izstādi Mīla un dzīve. Biruta Baumane.

No 16. līdz 18.septembrim koncertzālē Cēsis norisināsies starptautiskais festivāls Čello Cēsis.

No 16. septembra ISSP Galerijā būs islandiešu mākslinieces Bjargejas Olafsdotiras personālizstāde Rófurass. Cilvēks ar asti, kas veltīta cilvēka un suņa attiecībām.

Paplašini apvārsni

Kāmīša fotosesija

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +10 – +13C, mākoņaini, neliels lietus, D – DR vējš 6 m/s;

accuweather +10 – +16C, pārsvarā apmācies ar lietus piešprici, D – DR vējš 4 – 6 m/s;

yr +11 – +16C, mainīgs mākoņu daudzums, vakarā lietus, D – DR vējš 4 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Asja, Asnate, Dāgs, Dārgs

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu