Ukrainā atklāj masu kapus; atceļ pedagogu streiku; Levits atgriež Saeimai Pašvaldību likumu

Aicina tiesāt īpašā tribunālā

Čehija, kas patlaban ir ES priekšsēdētāja, pēc masu kapa atrašanas no okupantiem atbrīvotajā Izjumā aicināja izveidot īpašu starptautisko tribunālu. Ukrainas amatpersonas norādīja, ka atrasti 445 civiliedzīvotāji, kā arī atsevišķs kaps ar Ukrainas karavīriem. Pēc frontes sabrukuma Harkivā Krievija pastiprinājusi uzbrukumus Ukrainas civilajiem objektiem, kuriem nav militārā nozīme, secināja Lielbritānijas izlūkdienests. Četri mediķi gājuši bojā Harkivas apgabalā, kad okupanti apšaudīja psihiatrisko klīniku tās evakuācijas laikā. Zaporižjas AES atkal pieslēgta Ukrainas energotīklam.

Kompromiss

Valdība un pedagogu arodbiedrība piektdien vienojās par kompromisu, līdz ar to pirmdien plānotais pedagogu streiks ir atcelts. Valdība sestdien ārkārtas sēdē izskatīja un atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas informatīvo ziņojumu par pedagogu darba slodzes līdzsvarošanu un likmes paaugstināšanu. Ministrijas kopējais piedāvājums – 59,18 miljoni eiro 2023.gadā un 60,26 miljoni eiro turpmāk ik gadu – aptver visas izglītības jomas, izņemot augstāko izglītību.

Iebildumi saistībā ar iedzīvotāju padomēm

Prezidents Levits piektdien nosūtīja Saeimai otrreizējai caurlūkošanai Pašvaldību likumu. Iebildes saistītas ar likuma 58.pantu, kas regulē konsultatīvas pašvaldības institūcijas – iedzīvotāju padomes – darbību. Levits uzskata, ka tikai Latvijas un ES pilsoņi, kuri pastāvīgi uzturas Latvijā, var tikt ievēlēti par iedzīvotāju padomes locekļiem.

IR akatuāli

Princis Čārlzs ir teicis, ka tronī vēlas atrast līdzsvaru starp progresu un tradīcijām. Kāds būs jaunais karalis?

Kā divas latvietes Francijas vīnadārzos vāca ražu un cik grūta ir vīnogu novākšana.

Vēl

Žurnāliste Indra Sprance tiesā uzvarēja tiesnesi Antru Zuti. Augstākā tiesa nesaskatīja tiesneses goda aizskārumu žurnālā Ir publicētajā pētījumā par maksātnespējas tiesvedību. Spriedums nav pārsūdzams.

Policijas Iekšējās kontroles birojs pabeidzis dienesta pārbaudi par policistu rīcību 10.maijā pie pieminekļa Uzvaras parkā. Secināts, ka neatļautās pulcēšanās izklīdināšana veikta pārāk piesardzīgi.

Svētdien Eiropas Komisija ierosināja aizturēt 7,5 miljardu eiro finansējumu Ungārijai bažās par likuma varas neievērošanu šajā valstī.

Sadursmēs uz Kirgizstānas un Tadžikistānas robežas bojāgājušo cilvēku skaits pieaudzis līdz 81, svētdien paziņoja abu valstu amatpersonas. Sadursmes sākās 14.septembrī.

Pazīstamais tenisists Ernests Gulbis piektdien ievēlēts Latvijas Tenisa savienības prezidenta amatā. Viņš nomainīs Juri Savicki, kurš VDK pagātnes dēļ vairs nedrīkst vadīt organizāciju.

Krievijas dziedātāja Alla Pugačova sociālajos tīklos publicējusi aicinājumu Krievijas Tieslietu ministrijai viņu iekļaut ārvalstu aģentu sarakstā. Tā Pugačova solidarizējas ar savu vīru Maksimu Galkinu, kurš par ārvalstu aģentu pasludināts 16.septembrī.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga vēstīja, ka Valmieras teātris ziemu sagaida bez jumta un apkures. Žurnālisti intervijā ar VNĪ valdes priekšsēdi Renāru Griškeviču skaidroja, vai līgums par Valmieras teātra pārbūvi tiks lauzts. Raidījums noskaidroja, ka kukuļa izspiešanā no kokrūpnieka iesaistītie VID izmeklētāji baudījuši Nodokļu un muitas policijas vadības uzticību. Raidījums slepus nofilmēja, kā Rīgas siltuma vēl neieceltie valdes locekļi kafejnīcā tiekas ar lēmuma pieņēmējiem.

LTV raidījums de facto skaidroja, kuru partiju Saeimas vēlēšanu sarakstos ir visvairāk apsūdzētu kandidātu. Raidījums vēstīja, ka Latvija jau astoto gadu gatavo dokumentus efektīvākas apziņošanas sistēmas izveidei. Žurnālisti pētīja, vai ES enerģijas krīzes risinājumi samazinās rēķinus Latvijā. Raidījums pētīja, kāpēc iebraucēji no Krievijas savām automašīnām lieto viltus reģistrācijas numurus.

Šodien

Notiks karalienes Elizabetes II bēres, uz kurām ielūgti 500 valsts vadītāju un ārzemju prominences.

No pirmdienas Krievijas pilsoņi nebūtiskiem mērķiem vairs nevarēs ieceļot Latvijā.

Notiks Latvenergo akcionāru ārkārtas sapulce, kurā lems par uzņēmuma pagājušā gada peļņas sadali (LETA).

Viedokļi

Kristīne Bernāte, hematoloģe. Slimība, kurā nedrīkst palikt viens.

Ieva Tetere, SEB bankas valdes priekšsēdētāja. Korporatīvā pārvaldība – nereti piemirsta, taču neaizvietojama ilgtspējas šķautne.

Paplašini apvārsni

Ar kādiem ēdieniem varam gūt sāta sajūtu ilgāk?

Gleznas lappušu malās

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +9 – +14C, apmācies, neliels lietus, Z – ZR vējš 3 – 6 m/s;

accuweather +10 – +15C, mainīgs mākoņu daudzums un nelies lietus, vakarpusē vējains, Z – ZR vējš 2 – 5 m/s;

yr +13 – +15C, apmācies, no rīta lietus, Z – ZR vējš 2 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Verners, Muntis

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu