Latvijas Universitātei jauns rektors; tūkstošiem cilvēku atvadās no Navaļnija; ukraiņi uzbrūk Krimai

Vadībā Gundars Bērziņš

Par Latvijas Universitātes (LU) jauno rektoru piektdien LU Satversmes sapulce otrajā kārtā ievēlēja Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekānu profesoru Gundaru Bērziņu. Viņš amatā stāsies 27.martā. Bērziņa pilnvaru termiņš būs četri gadi. Par Bērziņu balsoja 106 LU Satversmes sapulces dalībnieki, pret – 78. Bērziņa konkurente bija profesore Signe Bāliņa.

Bēres kā manifestācija

Tūkstošiem cilvēku 1.martā Maskavā policijas ciešā uzraudzībā atvadījās no cietumā mirušā Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija. Bija ieradušies arī vairāku rietumvalstu, tai skaitā ASV, Vācijas un Francijas, vēstnieki. Rinda, lai atvadītos no opozicionāra, bijusi pat kilometru gara. Bēru dienā aizturēti vairāk nekā 100 cilvēku. Arī svētdien, trīs dienas pēc Navaļnija bērēm cilvēki turpināja nest uz kapavietu ziedus. Navaļnija nāves apstākļu izmeklēšanai vajadzētu noslēgties mēneša laikā, prognozēja izdevuma Bellingcat pētnieciskais žurnālists Hristo Grozevs.

Atkal slēdz Krimas tiltu

Ukraina sestdien ar droniem uzbrukusi vairākiem mērķiem okupētajā Krimas pussalā. Notikusi sprādzienu sērija. Krievija apgalvoja, ka uzbrukums notika ar 38 droniem. Uz laiku slēgts Krimas tilts. Krievu drona triecienā Odesā sestdienas naktī nogalināti desmit cilvēki. Svētdien Krievija apšaudīja Hersonu. Somijas aizsardzības ministrs paziņoja, ka ukraiņi ar Somijas dotajiem ieročiem drīkst uzbrukt mērķiem Krievijas teritorijā.

IR aktuāli

Decembrī sašutuma vētru izraisīja briežu šaušana no braucošas automašīnas. Janvārī bija kārta sašutumam par mazo sodu šāvējam. Vai sodus palielinās un ko īsti atklāja izmeklēšana, skaidro Ilze Šķietniece.

Zviedru žurnāliste Ingrīda Karlberga meklē stāstus, kas izgaismo ne tikai pagātni, bet arī mūsdienas. Tā tapusi izgudrotāja Alfrēda Nobela biogrāfija, kas autorei atgādina miljardieri Bilu Geitsu, Karlberga stāsta Vilim Kasimam.

Re:Baltica žurnālistes paplašina tēmu par latviešu un krievu pasaules uztveri ar personiskiem stāstiem. Par Čehova Rīgas Krievu teātrī tapušo izrādi stāsta Anda Burve-Rozīte.

Vēl

Saistībā ar degmaisījuma iemešanu Okupācijas muzeja vadītājas kabinetā policija piektdien aizturēja trīs personas. Tiesa visiem piemēroja apcietinājumu.

Latvija turpmākos deviņus mēnešus pārņēmusi NATO Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijas uzturēšanu Lielvārdes lidlaukā, kamēr Igaunijas Gaisa spēku bāzē norisinās remontdarbi.

Somijas prezidenta amata zvērestu piektdien nodeva Aleksandrs Stubs.

Sestdien pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks. Balva par mūža ieguldījumu tika ilggadējam Krāslavas kultūras darbiniekam Jāzepam Dobkevičam.

Rīgā no 1.marta pie daudzdzīvokļu mājām obligāti jāuzstāda bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanas konteineri. Taču no nepieciešamajiem 7000 konteineriem uzstādīti ap 2000.

Stājies spēkā notiesājošs spriedums, kurā no Latvijas uzņēmuma piedzīs 120 000 eiro par kukuļa piedāvāšanu Lietuvas Bruņoto spēku iepirkumā.

Jelgavas novadā sestdien dzēsts kūlas ugunsgrēks 1000 kvadrātmetru platībā.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga šķetināja, kāda saikne ir gaidāmajam iepirkumam par Rīgas ielu uzturēšanu ar kukuļošanas skandālu Rīgas domes Satiksmes departamentā. Raidījums stāstīja, ka Rēzeknē sešas partijas apvienojušās pret atstādināto pilsētas mēru Bartaševiču (Kopā Latvijai). Žurnālisti aplēsuši, ka no Krievijas un Baltkrievijas uz Latviju abos virzienos nedēļā kursē 70 autobusi. Vai tas nav bīstami Latvijas drošībai? Raidījums skaidroja, vai darbam krīzes apstākļos cilvēki var iegādāties ķiveres un bruņuvestes.

LTV raidījums de facto atklāja, ka Rīgas domes ierēdni Jāni Vaivodu tur aizdomās par kukuļa piedāvāšanu satiksmes ministra padomniekam. Raidījums skaidroja, kāpēc Latvijas Finiera akcionāri apstrīd īpašnieku atklāšanu. Žurnālisti stāstīja, ka Ventspils novads ciršanai atdevis mežu Popes pagasta Dumbrājos ar ES nozīmes biotopu. Raidījums atklāja, kāpēc Saeimas deputāts Juris Jakovins (ZZS), kuram ir Latvijā lielākā ģimenes ārsta prakse, sēžu laikā aizpilda pacientu kartītes.

Šodien

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs tiksies ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības biedriem.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Osokina piektajam Brīvības festivālam Ukrainai veltīta preses konference.

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs sāk pieņemt pacientus jaunajā multifunkcionālajā Ambulatorajā centrā.

Viedokļi

Egils Rupenheits, drošības uzņēmuma NOD Baltic kiberdrošības tehnoloģiju inženieris. Kibernoziedznieki izmanto ChatGPT ažiotāžu pasaulē un Latvijā.

Arnis Muižnieks, Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs. Kā neapmaldīties biezoknī jeb Dažas idejas saprātīgai mežu un cilvēku aizsardzībai.

Paplašini apvārsni

Kāpēc alkohols ir slikts jaunu cilvēku smadzenēm?

Leduslāča ceļojums

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +1 – +4C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, A – DA vējš 4 m/s;

accuweather -1 – +6C, saule mīsies ar mākoņiem, A – DA vējš 3 – 4 m/s;

yr 0 – +6C, atspīdēs saulīte, A – DA vējš 3 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Alise, Auce, Enija