Japānas premjerministrs Ukrainā; Sji un Putins sadarbosies; Rīgas ielām vajag miljonus

Krimā iznīcina krievu raķetes

Japānas premjerministrs Fumio Kišida otrdien negaidīti ieradās Ukrainā, lai tiktos ar prezidentu Zelenski. Šī ir pirmā reize kopš Otrā pasaules kara, kad Japānas premjerministrs apciemo valsti, kur notiek aktīva karadarbība, un pirmā reize, kad Ukrainu apmeklē G7 grupas Āzijas pārstāvis. Ukrainas Aizsardzības ministrija otrdien pavēstīja, ka okupētajā Krimā Džankojas pilsētā sprādzienā iznīcinātas Krievijas raķetes, ko izmantoja Melnās jūras flote.

Ielūgums uz Ķīnu

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un Krievijas līderis Putins otrdien parakstīja dokumentus par stratēģisku sadarbību. Sji pavēstīja, ka Ķīna atbalsta mieru un dialogu kā risinājumu karadarbības izbeigšanai Ukrainā. Putins teica, ka Ķīnas piedāvātais miera plāns var būt pamats miera sarunām. Ukraina noraida šādu plānu, bet ASV valsts sekretārs Blinkens teica, ka tas faktiski atbalsta Krievijas iekarojumu ratifikāciju. Sji ielūdza Putinu šogad doties vizītē uz Ķīnu.

Trešdaļa ielu sliktā stāvoklī

Rīgas pašvaldība šogad ielu asfalta seguma atjaunošanai plāno tērēt 22,5 miljonus eiro, kas ir vismaz divas reizes vairāk nekā pērn. Rīgā trešā daļa ielu esot sliktā stāvoklī. No asfaltēto ielu 1000 km noteikti jālabo vismaz 200 km, otrdien teica Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (JV), un norādīja, ka katru gadu seguma labošanai būtu jāvelta vismaz 45 miljoni eiro. Rīgas ielu stāvokļa pasliktināšanos plānots apturēt 2025. gadā.

IR aktuāli

Latvijas valsti neinteresē Latvijas vēsture. Paula Raudsepa komentārs.

Vairākās Latvijas skolās ieviesīs programmu KiVa savstarpējās apcelšanas mazināšanai. Tās izstrādātāja Kristina Salmivalli pētījusi bulingu vairāk nekā 30 gadus.

Vēl

NATO ģenerālsekretārs Stoltenbergs otrdien paziņoja, ka pērn tikai 7 no 30 alianses dalībvalstīm aizsardzības izdevumi sasniedza 2% no IKP. Šīs valstis ir ASV, Grieķija, Polija, Lielbritānija, Lietuva, Latvija un Igaunija.

Valsts prezidents Levits otrdien izsludināja 2023. gada valsts budžetu. Viņš atzina, ka tas nav nevainojams, bet ir mēģināts saprātīgi sabalansēt valsts iespējas, vajadzības un vēlmes.

Otrdien valdība atbalstīja grozījumus likumos, kas paredz izmaiņas alkohola marķējumā, aizliegt alkohola cenu un atlaižu reklāmas. Grozījumi jāpieņem Saeimai.

Valdības vadītājs Kariņš (JV) uzdevis visām ministrijām pārskatīt izdevumus, lai rastu nepieciešamo papildu finansējumu veselības aprūpes un izglītības nozarēm.

VID nodeva prokuratūrai lietu pret četrām personām par aplokšņu algām skaistumkopšanas uzņēmumā. Vairāk nekā divu gadu laikā šādi izmaksāti 3,7 miljoni eiro.

Tiesa otrdien nolēma paturēt apcietinājumā uzņēmēju Mihailu Uļmanu, kurš apsūdzēts maksātnespējas administratora un advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā.

Ekvadoras ģenerālprokuratūra pirmdien sākusi izmeklēšanu par terorismu pēc tam, kad vairāki ziņu aģentūru žurnālisti saņēma anonīmus sūtījumus ar USB atmiņā noslēptu spridzekli. Ir ievainotie.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Lietuvas Seims otrdien atbalstīja aizliegumu Krievijas pilsoņiem un viņu kontrolētajiem uzņēmumiem iegādāties nekustamo īpašumu Lietuvā.

Lietuva vēlas iegādāties 54 tankus sauszemes spēku kaujasspēju stiprināšanai, paziņojis bruņoto spēku komandieris Valdemārs Rupšis.

Dānijas valdība otrdien atbalstīja opozīcijas Sociālistikās tautas partijas prasību Kriminālkodeksā ieviest punktu par starptautiskiem kara noziegumiem.

Norvēģijas valdība otrdien aizliedza visiem darbiniekiem savos darba telefonos un ierīcēs izmantot sociālos tīklus TikTok un Telegram.

Igaunijas Muitas departamenta direktors un Policijas un robežsardzes departamenta ģenerāldiretors otrdien aizturēti aizdomās par krāpniecību saistībā ar izdienas pensijas piešķiršanu.

Zviedrijas tiesa izskatīs 300 jaunu klimata aktīvistu, tai skaitā Grētas Tunbergas, prasību pret valsti par bezdarbību klimata uzlabošanā. Tiesa devusi 3 mēnešus laika valstij reaģēt uz prasību.

Somija sesto reizi pēc kārtas ANO Pasaules laimes ziņojumā atzīta par pasaules laimīgāko valsti. Latvija indeksā ieņem 41.vietu, kas ir par vienu pozīciju augstāk nekā pērn.

Šodien

Oficiālā vizītē Latvijā ieradīsies Maltas prezidents Džordžs Vella.

Rīgas dome lems par aizņēmuma ņemšanu Latviešu strēlnieku laukuma atjaunošanai.

Latvijas Universitātē notiks diskusiju forums par hospisa aprūpi Latvijā Tiesības uz cieņpilnu nāvi.

Viedokļi

Uģis Mitrevics, Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs (NA). Operatīvi risināms mājasdarbs, lai zaļās enerģijas projekti attīstītos ne tikai uz papīra.

Arnis Kauķis, Eiropas Tālmācības vidusskolas karjeras konsultants. Izvēlēties profesiju bijis grūti visos laikos.

Paplašini apvārsni

Cik bīstams var kļūt mākslīgais intelekts, ja tas radīts uz pašreizējās kultūras bāzes?

Lokanie priekšējie riteņi

Interesants video no pagājušā gadsimta sākuma, kā auto priekšējie riteņi ļauj mašīnu veikli manevrēt.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +1 – +7C, apmācies, bez nokrišņiem, D – DR vējš 2 – 7 m/s;

accuweather +6 – +8C, apmācies, nokrišņi, D – DR vējš 3 – 6 m/s;

yr 0 – +7C, apmācies, palaikam lietus, D – DR vējš 3 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Tamāra, Dziedra, Gabriela, Gabriels