IR Svarīgākais • IR.lv

Putinam aresta orderis; Turcija atbalstīs Somiju NATO; par pārtikas iepirkumu atstādina 2 amatpersonas

Mariupoli apskata naktī

Starptautiskā krimināltiesa (SKT) Hāgā izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi par ukraiņu bērnu deportāciju. Saskaņā ar Ukrainas datiem uz Krieviju ir deportēts vismaz 16 221 ukraiņu bērns, bet patiesais skaitlis varētu būt daudz lielāks. Tas ir viens no retajiem gadījumiem, kad SKT izdevusi aresta ordeni vēl amatā esošam valsts vadītājam. Putins tagad nostādīts vienā kompānijā ar Lībijas diktatoru Kadafi un Sudānas prezidentu Omāru al Baširu. Lai arī Putina arestēšana un izdošana ir maz ticama, aresta orderis sašaurinās Putina iespējas ceļot. SKT lēmumu apsveicis ASV prezidents Baidens. Svētdienas naktī Putins ieradies okupētajā Mariupolē. Sestdien viņš ieradās Krimā, Sevastopolē.

Ankara dod zaļo gaismu

Turcijas prezidents Erdogans piektdien paziņoja, ka Ankara sāks Somijas iestāšanās NATO ratifikācijas procesu. Somija esot spērusi konkrētus soļus, lai sasniegtu pērn Madridē pieņemtās trīspusējās vienošanās mērķus. Somija un Zviedrija iesniegumus tās uzņemt NATO iesniedz pērn vienā dienā – 18.maijā, taču Turcijai bija iebildumi. Lai valsti uzņemtu NATO, nepieciešams visu alianses dalībnieku vienprātīgs lēmums.

Iesaka stiprināt iekšējo drošību

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA) no amata pienākumu pildīšanas uz laiku atstādinājusi divas amatpersonas, kas saistītas ar pārtikas iepirkumu bruņotajiem spēkiem. Par abām amatpersonām sākta disciplinārā izmeklēšana. Kā mazajai firmai Zītari ZL izdevās iegūt tiesības nodrošināt loģistikas pakalpojumus pārtikas piegādēm NBS nākamajos piecos gados, piektdien analizēja atbildīgā Saeimas komisija un secināja – jāstiprina iekšējās drošības sistēmas.

IR aktuāli

Spēlfilmas Kolka Cool režisors Juris Poškus piedāvā jaunu komisko drāmu Saule spīd 24 stundas. Intervijā viņš stāsta, ka nākamo darbu sarakstā ir Andra Kalnozola romāna Kalendārs mani sauc ekranizācija.

Arhitekta Pētera Blūma rīcībā nonācis unikāls fotoarhīvs, kas tapis no 1902. līdz 1904. gadam tagadējā Āgenskalnā un Zasulaukā. Kā savulaik izskatījās šī lauku idille tik tuvu Rīgai?

Vēl

Ārlietu ministrs Rinkēvičs (JV) Latvijai nevēlamo personu sarakstu papildinājis ar 35 personām.

Turcija un Ukraina sestdien paziņoja, ka pagarinās starptautisko vienošanos par labības eksportu no Ukrainas pa Melno jūru.

Francijā protestos pret pensiju reformu aizturēti vismaz 169 cilvēki. Sestdien Parīzē pulcējās ap 4000 protestētāju, izraisītas nekārtības, dedzināti atkritumu konteineri.

Liepājas partijas vadību kongresā sestdien delegāti vienbalsīgi uzticēja Uldim Seskam.

Ukrainā ievainots brīvprātīgais snaiperis no Latvijas ar segvārdu “Sarkanā lapsa”.

Kosova un Serbija sestdien vienojušās par miera plānu, paziņoja ES augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels. Tomēr Serbijas prezidents Vučičs teica, ka vienošanās neesot par visiem plāna punktiem.

91 gada vecumā sestdien miris literatūrzinātnieks un teātra pētnieks Viktors Hausmanis.

Svētdien Ekvadoras dienvidu piekrastē notika 6,7 magnitūdu stipra zemestrīce. Vismaz 15 cilvēki gājuši bojā, bet vairāk nekā 400 ir ievainoti.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga stāstīja, kas varētu kandidēt Valsts prezidenta vēlēšanās. Raidījums atklāja, ka par vairāku Rēzeknes uzņēmumu īpašnieku kļuvis prokremlisks ukraiņu miljonārs. Raidījums stāstīja, kā Rīgas dome risina strīdu par pieminekļiem ar uzņēmēju Gombergu un kādus pieminekļus uzstādīt gribētu augstas amatpersonas.

LTV raidījums de facto atklāja, ka jaunajā lietā pret Ušakovu KNAB aizdomās tur arī Ameriku, Brandavu, Bemhenu un Jakrinu. Raidījums stāstīja, ka mēnesi pirms gāzes tirgus atvēršanas mājsaimniecībām nav skaidrības, kā maksās tie, kuri jaunu līgumu par gāzes piegādi līdz 1.maijam nenoslēgs. Raidījums arī pētīja, kāpēc Krievijas miljonārs Pjotrs Avens atrodas sankciju listē. Raidījums skaidroja, kā skolām rīkoties, ja iespējamais bērna pāridarītājs ir pieaugušais.

Šodien

Ādažu poligonā, Ādažu un Ropažu novados notiks starptautiskās militārās mācības Kristāla bulta 2023.

Centrālā statistikas pārvalde informēs par bezdarbu šā gada februārī (LETA).

Bērnu slimnīca pirmoreiz organizē jautājumu un atbilžu dienu par bērnu un jauniešu psihisko veselību.

Viedokļi

Edvards Kušners, Latvijas Bankas ilgtspējības virziena vadītājs. Enerģētikas zaļais mezgls.

Valters Bergs, pie frakcijām nepiederošs Rīgas domes deputāts. Izkāpt no (Rīgas domes deputāta) komforta zonas.

Paplašini apvārsni

Ik gadu pasaulē tiek savākti 11 miljardi tonnu cieto atkritumu. Kā otrreizēja pārstrāde palīdz uzlabot klimatu?

Reiss Kijiva - Ļviva

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +6 – +11C, apmācies, bez nokrišņiem, D – DR vējš 2 – 4 m/s;

accuweather +4 – +13C, saule mīsies ar mākoņiem, var uzlīt, D vējš 2 – 4 m/s;

yr +6 – +11C, apmācies, vakarā lietus, D – DR vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Made, Irbe

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu