Borels sola miljardu Ukrainai; NEPLP soda TVnet; Latvijas izlase hokejā iekļūst ceturtdaļfinālā

Zelenskis pie frontiniekiem

Ukrainas prezidents Zelenskis otrdien apmeklēja karavīrus Uhļedaras-Marjinkas frontē, lai viņus apbalvotu. Vairākums ES dalībvalstu ir par Eiropas Miera fonda budžeta palielināšanu, no kura miljards eiro plānots Ukrainai, pēc ES ārlietu ministru tikšanās Briselē teica ES augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels. Kopš marta ES Ukrainai piegādājusi 220 000 artilērijas lādiņus un 1300 raķetes. Maskava otrdien paziņoja, ka Krievijas pilsētā Belgorodā pie Ukrainas robežas pirmdien iebrukuši ukraiņi, 70 iebrucēji esot nogalināti. Otrdien apgabalā atcelts pretterorisma stāvoklis. Ukraina noliedz saistību ar šo iebrukumu un norāda, ka Belgorodas apgabalā iegāja krievu leģions Krievijas brīvība un Krievu brīvprātīgais korpuss, kas cīnās Ukrainas pusē.

Vārda brīvības apdraudējums

NEPLP 18.maijā interneta ziņu portālam TVnet piemērojusi 8500 eiro sodu. Sods portālam piemērots par 29.marta krievu valodas raidījumā Kto vam platit? (Kurš jums maksā?) padomes ieskatā nepareizi pielietoto vārdu “deportācija”, norāda portāla galvenais redaktors Toms Ostrovskis. Raidījumā žurnālisti intervēja Saeimas deputātu Alekseju Rosļikovu (Stabilitātei!). Portāls padomes lēmumu pārsūdzēs tiesā. Latvijas Žurnālistu asociācija NEPLP lēmumu uzskata par cenzūru un apdraudējumu vārda brīvībai. Arī ārlietu ministram Rinkēvičam (JV) nav saprotams NEPLP lēmums.

Uzvar Šveici

Latvijas hokeja izlase otrdien ar 4:3 papildlaikā uzvarēja Šveices izlasi un izcīnīja iespēju spēlēt Pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā. Ceturtdien Latvijas komandai būs jācīnās ar Zviedrijas valstsvienību.

IR aktuāli

Balsojums par nākamo prezidentu būs balsojums arī par valdību. Aivara Ozoliņa komentārs.

Pēdējo trīs gadu laikā Nepieradināto naktsmītņu komanda ir radījusi jaunus neparastus projektus. Par jaunāko — Dabas galeriju — no Kannām šogad atvesta balva.

Vēl

Pēc komponista Zigmara Liepiņa vēlmes Dziesmusvētku noslēguma koncertā neskanēs viņa dziesma Svētī debesīs šo zemi, jo dziesmas teksta autors ir Kaspars Dimiters. Viņa prokremliskā pozīcija komponistam nav pieņemama.

Rail Baltica būvniecības dēļ Rīgā no 23.maija līdz 28.jūnijam Lāčplēša ielā ieviesti būtiski satiksmes ierobežojumi.

Valdība otrdien atbalstīja Banku augstskolas pievienošanu Latvijas Universitātei 2025.gada septembrī. Savukārt Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija ar 2025.gada 1.aprīli tiks reorganizēta un integrēta Rīgas Tehniskās universitātes struktūrā.

Latvijas Banka 30.maijā izlaidīs īpašu 2 eiro piemiņas monētu, kas veltīta Ukrainas simbolam – saulespuķēm. Monētas grafiskā dizaina autors ir Krišs Salmanis.

Maskavas tiesa otrdien Wall Street Journal žurnālista Evana Gerškoviča arestu pagarināja līdz 30.augustam. Viņu apsūdz spiegošanā.

Valsts policija martā aizturējusi kādu personu kriminālprocesā par dižozola nozāģēšanu Mārupes rindu māju būvlaukumā.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Igaunijas parlaments 1.lasījumā atbalstījis grozījumus, kas paredz no nākamā gada 1.janvāra valstī ieviest vienlīdzīgas tiesības uz laulību arī viendzimuma pāriem. Lietuvas parlaments otrdien 2.lasījumā pieņēma civilās savienības likumprojektu.

Somijas valsts enerģētikas uzņēmums Gasum paziņojis par ilggadēja gāzes piegādes līguma laušanu ar Krievijas uzņēmumu Gazprom Export.

Zviedrijas preses brīvības likums, kas izdots 1766.gadā, iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Ar to lepojas arī Zviedrijas Nacionālās bibliotēkas bibliotekārs Jānis Krēsliņš.

2024.gada 12.maijā kopā ar valsts prezidenta vēlēšanu pirmo kārtu notiks referendums par dubultpilsonību, otrdien lēma Lietuvas parlaments.

Dānijas valdība otrdien paziņoja, ka ieguldīs papildu piecus miljardus kronu (vairāk nekā 671 miljons eiro) veselības aprūpes sistēmā.

Krievijas vēstniecība Norvēģijā otrdien kritizējusi ASV aviācijas bāzes karakuģa šonedēļ gaidāmo vizīti Oslo.

Šodien

Notiks nodarbinātības tēmai veltīta konference Nākotnes darbs 2023.

Rīgā notiks starptautiska konference Kodolenerģija Latvijai.

Latvijas Pasts izdos jaunu pastmarku un aploksni par godu režisora Pētera Pētersona 100.dzimšanas dienai.

Viedokļi

Laura Lika, Eiropas Tālmācības centra direktore. Vienas dienas apmācības vai mēnešiem ilgi kursi – kā izvēlēties?

Paplašini apvārsni

Kā apraktie atkritumi mūs vajā? Pēdējo 50 gadu laikā atkritumu poligoni iznīcinājuši skaistas vietas pie Temzas. Tagad atkritumi sadalās un nonāk atpakaļ upē.

Atpakaļ 19.gadsimtā

Kāda vīra vaļasprieks ir senā tvaika traktora miniatūras replikas izgatavošana un darbināšana.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +13 – +23C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, A – DA, Z – ZA vējš 1 – 2 m/s;

accuweather +10 – +25C, ļoti silts un saulains, A – DA, Z – ZA vējš 2 – 4 m/s;

yr +15 – +25C, pārsvarā saulains, A – DA, Z – ZA vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Ilvija, Marlēna, Ziedone