Baidens Ukrainai sola jaunu palīdzību; veidos Livonijas vairogu; Latvijas hokeja izlasei divas uzvaras

Atļauj piegādāt F-16

ASV prezidents Baidens svētdien Japānā, Hirosimā, G7 samitā ticies ar Ukrainas prezidentu Zelenski un paziņoja par jaunu 375 miljonu dolāru lielu militārās palīdzības paketi. ASV sestdien paziņoja, ka ļaus sabiedrotajiem piegādāt Ukrainai modernus iznīcinātājus, arī Amerikā ražotus F-16. ASV karavīri arī apmācīs Kijivas pilotus izmantot lidmašīnas. Zelenskis, pretēji plānotajai tiešsaistes līdzdalībai, G7 samitā ieradās sestdien no Sauda Arābijas. G7 valstis pieņēma aicinājumu Ķīnai izdarīt spiedienu uz Krieviju, lai tā izbeigtu karu Ukrainā. Tāpat G7 paziņoja, ka valstu mērķis ir samazināt savu ekonomisko atkarību no Ķīnas. Krievija sestdienas naktī uzbruka Ukrainai ar Irānā ražotiem droniem Shahed, Ukrainas pretgaisa aizsardzība tos visus notrieca. Ukrainas spēki svētdien paziņoja, ka kauja par Bahmutu nav beigusies.

Igaunija un Latvija apvienojas aizsardzībai

Latvija un Igaunija kopīgi iegādāsies pretgaisa aizsardzības sistēmas IRIS-T, lai veidotu jaunu Livonijas vairogu Latvijas un Igaunijas gaisa telpas aizsardzībai, svētdien paziņoja Latvijas un Igaunijas aizsardzības ministri. Tas būs lielākais militārais iepirkums pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Aizsardzības sistēmu piegāde varētu sākties 2025.gadā.

Cerība tikt uz priekšu

Latvijas hokeja izlase Pasaules čempionātā sestdien ar 7:0 sakāva Kazahstānas izlasi. Latvijas komanda piektdien izturēja pretinieku spiedienu pēdējā trešdaļā un ar 3:2 pieveica Slovēniju. Pēc sešām aizvadītām spēlēm Latvijas izlase iekrājusi 11 punktus, taču izšķirīga par iekļūšanu ceturtdaļfinālā būs spēle ar Šveici otrdien.

IR aktuāli

Amerikāniete Keitija Lezervuda Cēsīs bez maksas izgatavo protēzes ukraiņiem, kas kara dēļ zaudējuši roku vai kāju.

Dārtai Danevičai trīcēja rokas, kad pati teātra vadībai piedāvāja spēlēt monoizrādi Zēni nav meitenes, jo varēja arī nogrimt kā lecīga aktrise, kura sevi pārvērtē. Vai jaunā loma izrādē Lilioms kļūs par nākamo virsotni.

Vēl

75 tūkstoši cilvēku svētdien izgāja Moldovas galvaspilsētas Kišiņevas ielās, lai paustu atbalstu valsts integrācijai Eiropas Savienībā.

ASV sestdien pieprasīja Baltkrievijai atbrīvot vairāk nekā 1500 politieslodzīto.

Sestdien sākās tiesa maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā. Tiesnese apmierināja apsūdzēto lūgumus piedalīties tiesas procesā klātienē. Nākamās tiesas sēdes plānotas 13. un 21.jūnijā.

Sestdien Venta Armanda Kraukļa (Vidzemes partija) vietā par Valkas novada domes priekšsēdētāju ievēlēta līdzšinējā Ērģemes pamatskolas direktore Gita Avote.

Robežsardze aizturējusi sešu personu grupu, kas nelegāli šķērsojusi Latvijas-Baltkrievijas robežu. Aizturētie nosūtīti uz Latvijas un Baltkrievijas robežu.

Prokuratūra trīs organizācijas DVS Urantija līderus par Krievijas sāktā kara Ukrainā slavināšanu un nacionālā un etniskā naida provocēšanu sodījusi ar naudas sodu un sabiedrisko darbu.

Pārtikas un veterinārais dienests apstiprināja, ka putnu gripa savvaļas putniem konstatēta septiņās Latvijas vietās.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga apkopoja, kas notika pirms Valsts prezidenta vēlēšanām koalīcijā. Raidījums vēstīja, ka bankas krīzes laika parādos norakstījušas 158 miljonus. Raidījums arī pētīja, cik daudz Latvija spēj paveikt, ja Krievija uzbrūk elektrības un sakaru kabeļiem Baltijas jūras dzelmē.

LTV raidījums de facto skaidroja, par ko Jaunā Vienotība pirms prezidenta vēlēšanām runājusi ar ZZS un Progresīvajiem. Raidījums stāstīja, ka Veselības ministrija daļai slimnīcu ieteikusi atteikties no diennakts ķirurga un reanimatologa pakalpojumiem. Žurnālisti vēstīja, par ko tiesā bijušo VDK un Latvijas Drošības policijas darbinieku Andri Strautmani. Raidījums arī informēja, ka tiesa atstājusi spēkā Tet 1,2 miljonu eiro sodu par Datu regulas pārkāpšanu.

Šodien

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija vērtēs, vai Valsts prezidenta amatam izvirzītie kandidāti atbilst likuma prasībām.

Saeimā notiks enerģētikas forums.

Rīgas domes vadība un kultūras ministrs apmeklēs Brasas tiltu, lai pārliecinātos par būvdarbu progresu.

Viedokļi

Santa Purgaile, Latvijas Bankas prezidenta vietniece. Kā sasniegt kapitāla tirgus attīstībai valstiski nospraustos mērķus?

Uģis Mitrevics, Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs, NA. Vai kreditēšanas politiku Latvijā dižķibele ietekmēs vēl 50 gadus?

Paplašini apvārsni

Karalieni Viktoriju viņas ilgās valdīšanas laikā septiņas reizes mēģināja nogalināt. Kādu iespaidu tas atstāja uz viņas garīgo veselību?

Neatdošu bumbu!

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +12 – +19C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, Z – ZA, Z – ZR vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +7 – +21C, saule mīsies ar mākoņiem un dažām lietus pilēm, Z – ZA, Z – ZR vējš 1 – 4 m/s;

yr +15 – +22C, pārsvarā saulains, Z – ZA, Z – ZR vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Emīlija