Baltkrievu opozicionāre Lietuvā; ļauj pulcēties 1000; Latvijas-Krievijas miera līgumam 100

Piespiedu bēgšana

Baltkrievijas opozīcijas kandidāte uz prezidenta amatu Svetlana Tihanovska otrdienas naktī pārcēlās uz Lietuvu bailēs par saviem bērniem. Pirmdien viņu uz 7 stundām aizturēja Baltkrievijas CVK, kad iesniedza sūdzību par vēlēšanu rezultātu viltošanu. Otrdien parādījās arī video, kurā Tihanovska monotoni lasa aicinājumu baltkrieviem neprotestēt. Iespējams, ka viņa piespiesta to darīt. Arī otrdien turpinājās protesti pret Lukašenko. Pirmdienas vakarā viens no protestētājiem gāja bojā, bet vairāk nekā 2000 arestēti. Lieli protesti notika ne tikai Minskā, bet arī Brestā, Mogiļevā un Novopolockā.

Mīkstina noteikumus

No 17. augusta Latvijā iekštelpās vienlaikus drīkstēs pulcēties līdz 1000 cilvēkiem pašreizējo 500 vietā, bet sabiedriskās ēdināšanas vietas varēs strādāt divas stundas ilgāk – līdz plkst. 2 naktī, otrdien nolēma valdība. Valdības vadītājs Kariņš (JV) bija bažīgs par noteikumu mīkstināšanu, jo Eiropā Covid-19 saslimušo skaits palielinās. Veselības ministre Viņķele (A/P) teica, ka 1000 cilvēku pulcēšanās gadījumā pasākuma plānam jābūt saskaņotam ar Slimību profilakses un kontroles centru.

Nozīmīga gadadiena

Latvijā otrdien atzīmēja Latvijas-Krievijas miera līguma parakstīšanas 100. gadadienu. Par godu šim notikumam Rīgā ieradās Igaunijas, Somijas un Polijas ārlietu ministri. Latvija un Padomju Krievija miera līgumu parakstīja Rīgā 1920. gada 11. augustā, tā noslēdzot Neatkarības karu, kas bija sācies 1918. gada novembrī ar Padomju Krievijas spēku iebrukumu Latvijā.

Vēl

Valdība otrdien atbalstīja 5,1 miljona eiro piešķiršanu studentu stipendijām un arī palielināja minimālās stipendijas apmēru līdz 200 eiro.

Valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus. Paredzēts, ka sistēma sāks darboties 2022. gada 1. februārī.

Otrdien valdība piešķīra 2,94 miljonus eiro veselības nozarei izdevumu segšanai ārstniecības iestādēm par Covid-19 diagnostiku un ārstēšanu, bet 2,05 miljonus zāļu krājumiem.

Valdība otrdien Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja amatā apstiprināja Jāni Ābeli un Valsts zemes dienesta ģenerāldirektores amatā – Vitu Narnicku.

Latvijā otrdien reģistrēti trīs jauni saslimšanas gadījumi, kopējais ar Covid-19 inficēto skaits – 1293.

Krievijas prezidents Putins otrdien paziņoja, ka Krievija radījusi vakcīnu pret Covid-19 un tā izgājusi visas pārbaudes. Mediķi apšauba vakcīnas drošumu, jo tā tapusi ļoti ātri. Krievijā vakcinēt sākšot oktobrī.

Slovākija pirmdien izraidīja trīs Krievijas diplomātus par nopietna nozieguma pastrādāšanu, kas esot saistīts ar pērn notikušo bijušā čečenu kaujinieka slepkavību Berlīnē.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Igaunijas studentu pilsētā Tartu otrdien notika mītiņš, lai atbalstītu Baltkrievijas opozīciju.

Lietuvā otrdien četri cilvēki sodīti ar 250 – 500 eiro par sejas aizsargmasku nenēsāšanu. Lietuvā no 1.augusta sejas maskas obligāti jānēsā veikalos, sabiedriskajā transportā un citās vietās.

Somijas veselības ministre pirmdien paziņoja, ka ieceļotājiem no augsta riska Covid-19 valstīm būs jāpavada 14 dienas karantīnā. Ja to neievēros, viņiem var draudēt pat cietumsods.

Tā kā Dānijas otrā lielākajā pilsētā Orhūsā palielinājies Covid-19 saslimušo skaits, Norvēģija grasās iekļaut ceļošanas “sarkanajā sarakstā” šo Dānijas reģionu.

Zviedri bažīgi, ka pakāpeniski aug bezdarbs – jūlija beigās valstī bez darba bija ap 478 000 cilvēku un bezdarba līmenis bija 9,2%.

Šodien

Pretī Baltkrievijas vēstniecībai Rīgā notiks atbalsta pikets Baltkrievijas demokrātiskajai sabiedrībai.

Premjerministrs Kariņš (JV) un izglītības ministre Šuplinska tiksies ar arodbiedrību par atalgojuma paaugstināšanu augstskolu pedagogiem (LETA).

Veselības ministrija iepazīstinās ar jaunās kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtības ieviešanas rezultātiem un izmaiņām aptieku izvietošanas kritērijos (LETA).

Viedokļi

Alma Zeidlere-Rubene, psiholoģe un pedagoģe. Par to, kā uztaisījām pedagogiem uz galvas.

Roberts Rasums, politikas zinātnes bakalaurs, vēstures maģistrs. Uzvaras tosts sev un kritušajiem.

Paplašini apvārsni

Par mūsu nodarīto ļaunumu mājdzīvniekiem, kurus paši it kā lolojam.

Kā zemūdene

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +10 – +20C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, A – ZA, R – ZR, Z vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +11 – +20C, daļēji saulains, A – ZA, R – ZR, Z vējš 1 – 4 m/s;

yr +12 – +20C, sauli aizsegs dažbrīd kāds mākonis, A – ZA, R – ZR, Z vējš 1 – 4 m/s.

Vārda dienas svin:

Vizma, Klāra

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu