Ārkārtējā situācija uz robežas; pret pseidoreferendumu organizētājiem; bojāti gāzesvadi Baltijas jūrā

Slēdz Pededzes robežpunktu

Valdība otrdien nolēma no 28.septembra līdz 26.decembrim izsludināt ārkārtējo situāciju vairākos Krievijas pierobežas novados un slēgt Pededzes robežšķērsošanas vietu. Tas darīts, lai novērstu iespējamo apdraudējumu Latvijas iekšējai drošībai. Ārkārtējā situācija izsludināta Alūksnes, Balvu un Ludzas novada teritorijās, kā arī ostās, lidostās, lidlaukos izveidotajās robežšķērsošanas vietās un uz dzelzceļiem.

Nobalsots gandrīz 100%

Ukrainas varasiestādes otrdien paziņoja, ka tiem, kas palīdzēja Krievijas okupētajās teritorijās organizēt pseidoreferendumus, draud piecu gadu cietumsods. ES otrdien paziņoja, ka ieviesīs sankcijas pret balsojuma organizētājiem okupētajos apgabalos. NATO ģenerālsekretārs Stoltenbergs balsojumus nosauca par rupju starptautisko tiesību pārkāpumu. Otrdien beidzās pseidoreferendumi četros okupētajos Ukrainas apgabalos, un pēc Krievijas mediju ziņām, par pievienošanos Krievijai esot nobalsojuši no 87% līdz 92% iedzīvotāju.

Apsūdz sabotāžā

Dānijas un Zviedrijas varas iestādes otrdien paziņoja, ka bojāti Baltijas jūrā esošie abi Nord Stream gāzesvadi un jūrā noplūst gāze. Zviedru seismologi pēdējās 36 stundās reģistrējuši sprādzienus zem ūdens. Zviedrija sākusi izmeklēšanu par iespējamo sabotāžu. Ukraina otrdien paziņoja, ka sprādzieni ir Krievijas terora akti, lai radītu paniku ES pirms ziemas.

IR aktuāli

Kā prokremliskā monopola gals atbrīvos laukumu politiskai konkurencei? Aivara Ozoliņa komentārs.

Kā Stokholmā notika pasaules amatieru teātru pirmais saiets, stāsta Pasaules Latviešu amatieru teātru savienības priekšsēdētāja Sandra Bondarevska.

Vēl

Polijā otrdien atklāts jauns cauruļvads, pa kuru Norvēģijas gāze tiks nogādāta Polijā caur Dāniju.

Otrdien valdība atbalstīja pasākumus 422,2 miljoni eiro vērtībā, lai kompensētu mājsaimniecībām un uzņēmumiem energoresursu cenu pieaugumu. Gala lēmums jāpieņem Saeimai.

No nākamā mācību gada ieviest pārbaudes darbu dabaszinātnēs, otrdien nolēma valdība.

Daugavpils dome atkārtoti vērsusies Satversmes tiesā (ST), jo uzskata, ka likums par padomju režīmu slavinošu objektu demontāžu neatbilst Satversmei. ST jau vienreiz lēma domes prasību neskatīt.

Valdība otrdien atbalstīja likumu, kas atvieglotu sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināļa izveidi Skultē. Projektu paredzēts īstenot līdz 2024.gada 15.septembrim.

Augstākā tiesa otrdien atcēla Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru bijušais Saeimas deputāts Juris Jurašs (K) tika attaisnots valsts noslēpuma izpaušanā.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Norvēģijas policija ziņo, ka svētdien valstī no Krievijas ieceļojuši 243 cilvēki, no tiem 167 bija Šengenas vīzas.

Igaunijas Bruņoto spēku komandieris Martins Herems otrdien paziņoja, ka sakarā ar drošības situāciju līdz 12 mēnešiem jāpagarina iesaukuma termiņš bruņotajos spēkos.

No svētdien Somijas dienvidaustrumu robežu šķērsojušajiem aptuveni 9000 cilvēkiem deviņi lūdza patvērumu. Pirmdien somu robežsardze ziņoja, ka brīvdienās valsts robežu šķērsojuši kopumā 17 000 Krievijas pilsoņu.

Vairāki desmiti Lietuvas viesnīcu un restorānu īpašnieki un darbinieki otrdien protestēja pie valdības ēkas, prasot pagarināt PVN atvieglojumus. Valdība atviegloto PVN likmi plāno atcelt gada beigās.

Šodien

Latvijas Universitātes dibināšanas dienā notiks tās 103.jubilejai veltīts dievkalpojums, svinīgā LU Senāta sēde, doktoru promocijas ceremonija.

Cēsīs atklās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta 112 Cēsu zvanu centru.

Notiks Liepājas muzeja organizēta zinātniskā konference “Liepāja okupāciju laikā, 1940–1990”.

Viedokļi

Roberts Mencis, politikas un ekonomikas pētnieks. Vai valsts ir parādu važās?

Andra Tomase, dzīvnieku aizsardzības biedrības Ar sirdi delnā vadītāja. Kā atšķirt reģistrētu suņu vai kaķu audzētāju no nelegāla pavairotāja?

Paplašini apvārsni

Kāds risks ir savainoties ar krītošiem kosmosa kuģu atkritumiem?

Vēsturiska sadursme

Skatieties, kā NASA zonde Dart sadūrās ar vismaz futbola stadiona lieluma asteroīdu Dimorphoslai izmainītu tā gaitu un pārbaudītu planētas aizsardzības metodi pret Zemei tuviem objektiem.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +8 – +14C, apmācies, bez nokrišņiem, A vējš 5 m/s;

accuweather +7 – +15C, mākoņains, A – ZA vējš 4 – 5 m/s;

yr +9 – +13C, pārsvarā mākoņains, A – ZA vējš 4 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Sergejs, Svetlana, Lana

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu