Kodolenerģija – ko maksā, vai jāpārmaksā?

33

Komentāri (33)

marchaeva 17.04.2013. 21.58

Labāk būtu godīgi pastāstījis kā somiem iet ar darba grafiku un izmaksu plānu.
Viss gan ievērojami kavējas (par gadiem), gan maksā daudz dārgāk (par miljardiem).

0
-1
Atbildēt

0

janis17 17.04.2013. 08.11

Kamēr nebūs pēdējais naftas barels sadedzināts, arābiem un krieviem samaksāts pēdējais santīms/cents, tikmēr nekas šajā pasaulē nemainīsies.
Fosīlais astoņkājis ir piesūcies visur, valsts pārvaldei, rūpniecībai, mūsu apziņai…

+4
0
Atbildēt

0

Sandris Maziks 16.04.2013. 23.33

mezavilks
Somijas apstākļos apkurei ar elektrību tikai ar zemes vai ūdens siltumsūkņiem.
Rīgas centru varētu apsildīt Daugava, kas milzums siltuma aiznes uz jūru. Bet tad protams, bez ģinamo, Savicka, Kalvīša un Uļmana.

+2
0
Atbildēt

0

ivetao2007 16.04.2013. 23.18

Esmu bijis Lovizā – Somijas pirmajā AES. Tur viss izskatās kā aptiekā. Te piebildīšu, ka tie kretīni,kuri kungst par augstajām apkures izmaksām, nesaprot ar savā zombētajām smadzenēm, ka tie paši somi savas majas apsilda ar elektrību un katrā telpā var iestādit vēlamo siltumu un elektriskie vadi nepust tā, ka karsatā ūdens metaliskās caurules. Un viss tas ir daudz lētaks kā tā enerģija ko ražos Latvijas kretīnu uzbūvētais TEC 2 ar gāzi. Ši raksts būtu jāizlasa katram Latvijas lasītpratējam. Patiesībā Latvijai 20 br’vības gados jau bija jābūt kodolstacijai, Railbaltica un bezamaksas skolas.Ne čekas ģinamo, kas naudu rij kaudzēm.

+2
-1
Atbildēt

1

    ineta_rr > ivetao2007 17.04.2013. 23.24

    Par to vadu pūšanu gan sameloji. Protams, no bioloģijas viedokļa nepūst, bet lielā daļā Latvijas māju elektroinstalācija ir avārijas stāvoklī. Privātmājās, kas būvētas līdz kaut kādam 60. gadam vadi vienkārši ir savu nokalpojuši, un, tos aiztiekot, izolācijas materiāls var burtiski palikt jums rokās, bet vismaz daļā, ja ne visās, padomju mājās ir alumīnija vadi, kuri nebija paredzēti mūsdienu slodzēm, turklāt pašām mājām ap šo laiku bija jābūt nojauktām, tādēļ arī tur vadi ir tādi, kas viegli pārlūzt vai palikt bez izolācijas, ja tos aiztiek. Tad vēl atsevišķs stāsts veltāms slēdžiem, kuri arī sen ir savu nokalpojuši, bet atsevišķās vietās tos nomainīt ir problemātiski. Starp citu, REML rūpnīca ražo vismaz viena veida slēdžu paneļus, kādus var atrast daļā 100. sērijas blokmāju dzīvokļu.
    Tad vēl ir problēma ar vispārējo elektroinstalācijām blokmājās – kāpņutelpu sadales paneļi ir reizē neitrālā vada un zemējuma, ja tiek tiek pievilkts, avots. Tiem, kas no elektrības tikai domā, ka kaut ko saprot, paskaidroju, ka, ja šādā sistēmā kaut kur tālāk pazūd savienojums ar zemi, teiksim, sarūsē struktūras, kas ieraktas zemē, tādā gadījumā ķēde tiks pārrauta un dzīvokļos “pazudīs” strāva, bet līdz pārrāvuma vietai arī neitrālais un zemējums tiks pacelti līdz fāzes spriegumam, ja kaut viena ierīce kaut vienā dzīvoklī ir ieslēgta. Tātad, ja kāds šādā situācijā ies pētīt drošinātājus, viņu sagaida “šokējošs”, ja tā drīkst izteikties, pārsteigums. Un tas vēl nav viss, vai atceraties, ka arī zemējumu mēdz turpat paņemt. Jā, ja jums ir šāda uztaisīti jauni kontakti vai pārtaisīti vecie, teiksim, trauku vai veļas mazgājamajai mašīnai, tad arī to “iezemētie” korpusi tagad ir zem sprieguma. Piekritīsiet, jautrāk nevar būt. Ja vēl metāla trubas un izlietne blakus, tad var ne tikai uzzināt, kas ir 220V, bet arī notirināties pirmo un pēdējo reizi mūžā, jo, ja esat izolēts, jūs teorētiski esat drošība, bet praksē sāpīgi dabūsiet pa nagiem, toties, ja esat iezemēts, teiksim, uzlicis roku uz apkures, gāzes vai ūdens trubas, kas visā garumā ir no metāla, tad var viegli sasniegt letālu strāvas stiprumu, un pilnīgi iespējams pa ceļu, kas iet caur sirdi.
    Un vēl padomju virtuvēs mēdz būt iezemēti kontakti, kas zemējumu paņem visdrīzāk no armatūras. Tā nav mana specialitāte, tādēļ nevaru pateikt, vai tā ir vai nav pareiza rīcība, bet, iespējams, kāds šo oriģinālo zemējumu ir savienojis ar zemējumu no sadales kastes, Lieki piebilst, augstāk aprakstītajā gadījumā zemējumi nebūs ne tuvu pie vienāda sprieguma, kas, labā ziņa, varbūt liks nostrādāt drošinātajam vai automātiskajam slēdzim vai pat kaut kādam drošības mehānismam, kas mēra noplūdušo strāvu, bet, sliktā ziņa, zemējumi nereti ir ar salīdzinoši austu pretestību, tādēļ klasiskie drošības mehānismi var arī nenostrādāt, bet ampēri tur vienalga ir pietiekoši, lai gana daudzu stundu laikā radītu ugunsgrēka draudus.
    Tas tā, īsais traktāts par tēmu “savienot vadiņus ir viegli, bet projektēt elektrības sadales sistēmas nav” no cilvēka, kuram ir labākajā gadījuma pietiekošas teorētiskās zināšanas, lai uzticētu nomanīt spuldzīti.
    Nobeigumā neatbildēts paliek jautājums par zibensnovedējiem. Starp citu, runā, ka renovētajās blokmājās “attapīgi darītāji” ir pasākuši ņemt zemējumu no atjaunotajiem zibensnovedējiem. Atkal, neesmu kvalificēts par to izteikties, bet, ja zibens novedējs tiks izmantots tam paredzētajam mērķim, šādus attapīgos var sagaidīt pārsteigums faktā, ka zibens spriegums ir mērāms tūkstošos voltu, bet zibensnovedējam, lai arī zema, bet tomēr ir pretestība, tātad pusceļā līdz zemei spriegums nav nulle, un tas galīgi neizklausās droši. Un, ja šāds “attapīgais” vēl katram gadījumam ir paņēmis zemējumu vēl kaut kur, savienojot citus zemējuma avotus ar zibensnovedēju, tad var vienīgi cerēt, ka spriegums nekad nekļūs bīstams cilvēkiem un nevainīgu kaimiņu elektronikai.

    +1
    0
    Atbildēt

    0

smurrisrenaars 16.04.2013. 10.33

Teicams raksts!

+5
-1
Atbildēt

0

dmitrijskripkins 16.04.2013. 09.30

Dziļā cieņā pret autora fantastisko erudīciju un sistemātisko domāšanu, man tomēr šķiet, ka kodolenerģijas kontekstā nevar neņemt vērā cilvēcisko, emocionālo aspektu. Skaitļos viss izskatās ļoti skaisti. Taču attieksmē pret kodolenerģiju redzama tāda pati shēma kā attieksmēs pret automašīnām un lidmašīnām. Ar pēdējām iet bojā neskaitāmas reizes mazāk cilvēku, nekā ar automobiļiem, taču ziņas raksta tieši par aviokatastrofām, pastiprinātas drošības sistēmas ir tieši lidostās un cilvēkos lielākas šausmas izraisa krītoša lidmašīna, nevis pret koku izšķaidīts auto ar visiem cilvēkiem.
Kodolkatastrofas gadījumā nāves lielākoties ir neredzamas, lēnas un mokošas. Tāpat kā lidmašīnas katastrofas gadījumā mēs baidāmies no tā, kas ar mums notiks kritiena laikā, nevis atsitoties pret zemi (kaut ir zināms, ka krītot lielākā daļa mirst ar sirdi). Ja sprāgst degvielas cisterna visi ātri aiziet bojā, daži apdeg un aiziet bojā, daži izveseļojas parasti bez komplikācijām. Kodolkatastrofas gadījumā cilvēks var arī nezināt, ka pēc 5 gadiem, piemēram, viņa dzīvē sāksies īsta elle mirstot no radiācijas izraisītām komplikācijām.
Lūk, kas cilvēkus biedē.
Ja šo baiļu nebūtu, atomreaktors būtu katrā mājas pagalmā. Jo tiešām, nav lētāka, ērtāka un zaļāka enerģijas iegūšanas veida, kā to var spriest pēc šī raksta autora teiktā.

+4
-3
Atbildēt

16

    Agnese Saleniece > dmitrijskripkins 16.04.2013. 10.29

    “neredzamas, lēnas un mokošas”
    un potenciāli neeksistējošas arī…

    Protams, ka pastāv emocionālais aspekts – jautājums ir vai ir nepieciešams to ņemt vērā. Arī no ieelpotiem ogļu putekļiem dabūtas slimības nav pastaiga parkā un tās ietekmē daudz plašāku populāciju, bet vai tikai tāpēc, ka ogļu staciju putekļus cilvēki tendēti pieņemt kā nesvarīgus draudus, bet no AES radiācijas baidās kā no kaut kā maģiska un neizprotama, mums jādod priekšroka oglēm?

    šeit pretnostatu ogles un kodolenerģiju tikai ilustratīvam piemēram emocionālā faktora sakarā, bez cita iemesla

    +6
    -1
    Atbildēt

    0

    Sandris Maziks > dmitrijskripkins 16.04.2013. 11.02

    gabis
    “Kodolkatastrofas gadījumā nāves lielākoties ir neredzamas, lēnas un mokošas.”

    Vai tās būtu salīdzināmas ar “Baigo gadu”, ko krievs var sagādāt cilvēcei? Naftas cenas 140$ par mucu izprovocēja uz karu pret Gruziju. Ir jādara jebkas, lai tā fašistu hidra nekad vairs nepaceltu savu galvu.

    +6
    -1
    Atbildēt

    0

    dmitrijskripkins > dmitrijskripkins 16.04.2013. 11.08

    Pilnīgi piekrītu. Mēs viegli pakļaujamies emocionālai informācijai, tāpēc ar mums viegli manipulēt.

    +4
    -2
    Atbildēt

    0

    dmitrijskripkins > dmitrijskripkins 16.04.2013. 11.08

    par kādu “krievs” ir runa? Īsti nesapratu.

    +1
    -3
    Atbildēt

    0

    Sandris Maziks > dmitrijskripkins 16.04.2013. 11.43

    gabis
    “par kādu “krievs” ir runa? Īsti nesapratu.”

    Bizantijas sātaniskās ideoloģijas negatīvās selekcijas auglis. Tas pac krievs, kurš 1936. gadā iebruka Spānijā, 1939. uzbruka Polijai un Somijai, 1940. Baltijai. Tas, kura rokas līdz pleciem ar desmitu miljonu zvēriski noslepkavoto eiropiešu asinīm

    +5
    0
    Atbildēt

    0

    ineta_rr > dmitrijskripkins 16.04.2013. 17.44

    Nebūtu katrā mājā. Zinātāji var precizēt, bet tehniski uztaisīt baterijas ar kodolmateriāliem varēja jau pirms gadu desmitiem, un daļa militāro satelītu un vairums kosmosa zonžu kā arī PSRS tālo ziemeļu automatizētās bākas tādus enerģijas elementus arī izmanto. Ievērojiet, ka tie nav kodolreaktori, bet gan neapkalpojami enerģijas elementi, kas gadu desmitiem ražo siltumu vai elektrību no izotopu sabrukšanas, turklāt to dzīves ilgums daudz nemainās, neatkarīgi no slodzes. Bet tādā pasaulē, kāda ir mūsu, tos, nemaz nerunājot par atomreaktoriem pagalmā, privātpersonām nedos, jo ir pietiekoši daudz trako, kas tā vien gribētu tādus enerģijas elementus izķidāt, radioaktīva daļas savākt čupiņā un zem tās čupiņas palikt labi daudz sprāgstvielu. Protams, atombumba nesanāk, bet sprādziena vietā ķēpa ar radioaktīviem materiāliem paliek, turklāt http://en.wikipedia.org/wiki/Radioisotope_thermoelectric_generator#Criteria norāda, ka var sagaidīt, ka darīšana būtu ar jaudīgiem alfa daļiņu avotiem, un te dzīve galīgi nav vienkārša – ārpus ķermeņa alfa radiācija ir salīdzinoši nekaitīga, jo pat vecas ādas slānis to var apturēt, taču ķermenī nekā tāda nav, tādēļ, teiksim, norīts Po-210 ir ļoti letāls..
    Starp citu, arī dūmu detektori ir alfa daļiņu avoti, tādēļ tiem galvu labāk tuvumā nebāzt.
    Nozīme ir arī tam, kas un cik intensīvi tiek apstarots, piemēram, I-131 rada ievērojamu bīstamību, jo tas ir ķīmiski analogs citiem joda izotopiem, un tādēļ ķermenī tiek koncentrēts vairogdziedzerī, savukārt ekstremitātes var izturēt bez nopietnām sekām apstarojumu, kas vairākas reizes pārsniedz letālo devu, ja apstarojumu saņemtu iekšējie orgāni.

    +2
    0
    Atbildēt

    0

    dmitrijskripkins > dmitrijskripkins 16.04.2013. 23.51

    articulus100, vēlreiz, nesapratu, par kuru krievu tieši ir runa? Ir vārdi, uzvārdi? Citādi, tas ir pārāk liels un nevajadzīgs vispārinājums.

    0
    0
    Atbildēt

    0

    Sandris Maziks > dmitrijskripkins 17.04.2013. 00.14

    gabis
    Tas ir sugas vārds. Kolektīvais Ivans Bargais, PēterisI, Ļeņins, Staļins vai Putins.

    +2
    0
    Atbildēt

    0

    dmitrijskripkins > dmitrijskripkins 17.04.2013. 00.15

    cik man zināms, tad krievs ir tautības nosaukums nevis sugas vārds.

    0
    0
    Atbildēt

    0

    janis17 > dmitrijskripkins 17.04.2013. 08.08

    gabis cik man zināms, tad krievs ir tautības nosaukums nevis sugas vārds.
    ________________________________________________________
    Kāpēc tautības nosaukums nav sugas vārds??????

    +2
    0
    Atbildēt

    0

    dmitrijskripkins > dmitrijskripkins 17.04.2013. 08.48

    Tāpēc, ka ar vārdu “suga” apzīmē augu un dzīvnieku veidus, to nepiemēro cilvēkiem.

    0
    0
    Atbildēt

    0

    Sandris Maziks > dmitrijskripkins 17.04.2013. 08.55

    gabis
    “Ir vārdi, uzvārdi?”

    IVANOVPETROVSIDOROV, fašistu mēsls, WWII un staļinisma-rusisma apoliģēts, kurš ciniski, cilvēka cieņas aizskarošā veidā 9. maijā, lielai civilizētas pasaules daļai traģiskā dienā, rīko savas cūciskās dzīres.

    0
    0
    Atbildēt

    0

    dmitrijskripkins > dmitrijskripkins 17.04.2013. 08.57

    Articulus: Laikam lieki piebilst, ka katrs jau redz, dzird un runā to, kas viņam tuvāks un saprotamāks. ;)

    0
    0
    Atbildēt

    0

    Sandris Maziks > dmitrijskripkins 17.04.2013. 09.29

    gabis
    Tu jau te ņemies, pieprasīdams paskaidrojumus par visiem saprotamām lietām. Man tā ir organisma atbildes reakcija uz kairinātāju. Suns, sajutis sūda smaku, pagriež nost galvu, mušas turpretī salido bariem.

    0
    0
    Atbildēt

    0

    dmitrijskripkins > dmitrijskripkins 17.04.2013. 11.45

    Ā, atvainojiet. Nezināju, ka sarunājos ar suni. Viss kārtībā. Tad jautājumu vairs nav. :)

    0
    0
    Atbildēt

    0

    Sandris Maziks > dmitrijskripkins 17.04.2013. 12.11

    gabis
    Manā sunī nesalīdzināmi vairāk cilvēcības, kā visā tavā, nekrofāgu, sātana apsēsto staļinistu sugā.

    0
    0
    Atbildēt

    0

manatuja 16.04.2013. 00.52

Ja man ir jāizvēlas starp AES kaļiņingradā, vai AES visaginā es izvēlos otro.
Katrā ziņā esmu pret rapša audzēšanu vietās, kur vajadzētu būt labības laukiem.

+6
-1
Atbildēt

1

    marchaeva > manatuja 17.04.2013. 22.02

    Visdrīzāk nebūs ne viena ne otra, bet ja būs, tad Baltkrievijā.
    Iemesli ir ekonomika – Ignalīna AES ir ekonomiski nepamatota, Kaļiņigradas AES nav kur pārdot elektroenerģiju.

    0
    0
    Atbildēt

    0

David 15.04.2013. 16.14

cien. autor, vai jūs lūdzu nevarētu pateikt, cik ilgam laikam vēl ir pietiekami resursi urāns-235, kas būs jālieto Visaginas AES?

0
0
Atbildēt

4

    Dina > David 15.04.2013. 21.48

    Raymondam: Pēc pesimistiskajām prognozēm urānam bija jāizbeidzas pirms 20 gadiem, citām – šogad vai nākošgad. Pēc visai līdzsvarota OECD novērtējuma, lietojot degvielu tikai vienu reizi (izlietoto nepārstrādājot) PVR un BVR reaktoros pašreizējos apjomos, esošo zināmo ar U bagātīgo atradņu pietiktu 85 gadus, pievienojot vēl pagaidām mazizpētītos resursus – 270 gadus. Atražojot kodoldegvielu brīdera tipa reaktoros, kodoldegvielas pietiktu pāri par 8500 gadiem. Ja kāds ar mieru maksāt 300 USD/kg U, tad par šādu cenu jau patreiz var iegūt milzīgus daudzumus no okeāna ūdens. Pēc lielāko optimistu uzskatiem urāna un torija kodoldegviela uz Zemes pie patreizējā patēriņa tempiem vajadzētu pietikt ilgākam laikam, nekā enerģijai uz Saules.
    Cik tad maksā urāns? Dažādi. No minimālās cenas 2001.g. janvārī 15 USD/kg uzkāpa līdz maksimumam 300 USD/kg 2007.g. jūnijā un atkal nokritās uz 109 USD/kg pagājušā gada augustā.
    Taču ņemot vērā urāna fantastisko energoietilpību, jo no 1 tonnas urāna iegūst tikpat daudz enerģijas, cik no 300000 tonnām akmeņogļu, tad degvielas izmaksas veido tikai 9% no AES darbināšanas izmaksām, kurpretīm 77% no izmaksām ogļu TEC un 93% – gāzes TEC. Šī paša iemesla dēļ mazsvarīgi, no kāda attāluma urāns jāved.
    Urāna cenai pieaugot divas reizes, kodolelektrības cena pieaug par kādiem 5%.

    +9
    -2
    Atbildēt

    0

    Sandris Maziks > David 16.04.2013. 10.56

    vigr
    Paldies par skaidrojumu, tikai viens jautājums.

    “tad degvielas izmaksas veido tikai 9% no AES darbināšanas izmaksām”
    Kādai tad jābūt U cenai, 15 USD/kg, 300 USD/kg vai 109 USD/kg ?

    +1
    0
    Atbildēt

    0

    Dina > David 16.04.2013. 17.52

    articulus100. vigr Jautājums it kā vietā. Neesmu ne urāna pārdevējs, ne pircējs. Konkrētajā vietā nebija blakus minēta urāna cena, tādēļ pieņemu, ka tā varētu būt bijusi pēdējo gadu līmenī 100 – 150 USD/kg. Daudz būtiskākas par urāna ieguves izmaksām ir U-235 bagātināšanas un kodoldegvielas lietošanai AES sagatavošanas izmaksas. Ilustrācijai: urāna cenai pieaugot piecas reizes, kodoldegvielas cena pieaug tikai divas reizes, bet gala rezultātā kodolelektrības cena tikai par 10%.

    +2
    0
    Atbildēt

    0

    Sandris Maziks > David 16.04.2013. 22.30

    vigr
    Paldies, nu man, dundukam kaut aptuvens priekštats.

    +1
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam