Atklātā vēstulē sabiedrības iniciatīvu platforma “ManaBalss.lv” aicinājusi Valsts prezidentu Raimondu Vējoni atcelt nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam īpašumam, aģentūru LETA informēja platformā.
“ManaBalss.lv” iesniegtā iniciatīva “Par nekustamā īpašuma nodokļu atcelšanu vienīgajam īpašumam” savākusi vairāk nekā 26 000 parakstu, kas ir rekordliels parakstītāju daudzums. Iniciatīvas autore un tās atbalstītāji nosūtījuši vēstuli Valsts prezidentam, lūdzot to aicināt Saeimu atkārtoti lemt par nodokļa atcelšanu. Iniciatīva iepriekš Saeimā ir tikusi noraidīta.
Iniciatīvas autore Liāna Hiršsone vērsa uzmanību, ka iniciatīvas autori un tās 26 160 parakstītāji aicina Valsts prezidentu atbalstīt iniciatīvu atceļot nekustamā īpašumu nodokli (NĪN) vienīgajam īpašumam, kā tas ir Latvijas kaimiņvalstīs, kā arī daudzās Eiropas Savienības valstīs, piemēram, Dānijā, Beļģijā, Maltā, Slovākijā, Itālijā, Grieķijā un lūdz Vējoni izmantot Satversmes 47.pantā noteiktās likuma ierosināšanas tiesības, un aicināt Saeimu atkārtoti lemt par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam, kas kalpo par īpašnieka dzīvesvietu.
Vēstulē “ManaBalss.lv” norāda, ka Latvijas iedzīvotājiem aizvien grūtāk ir nomaksāt nekustamā īpašuma nodokli, jo tā procentu likmes ir nesamērīgi augstas, tādēļ 2016.gada martā platformā tika uzsākta parakstu vākšana, lai atceltu šo nodokli vienīgajam īpašumam, kas kalpo par īpašnieka dzīvesvietu. Iniciatīva ir guvusi atbalstu sabiedrībā, taču ne politiķu vidū, tādēļ platforma vērsusies pēc palīdzības pie Vējoņa.
Saeima 2016. gada 16. jūnija sēdē lēma par 10 496 Latvijas pilsoņu iesniegto kolektīvo iesniegumu “Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” un nodeva to izskatīšanai Ministru kabinetam (MK). 2017. gada 3.aprīlī MK neatbalstīja priekšlikumu atcelt NĪN vienīgajam īpašumam-dzīvesvietai. Finanšu Ministrijas (FM) ieskatā, vienīgā īpašuma atbrīvošana no NĪN nav ekonomiski pamatota. Ministrijā uzskata, ka drīzāk problēmas ar NĪN jārisina, pārskatot kadastrālās vērtības bāzes, atgādina platformā.
“Diemžēl valdība NĪN nodokli un vienīgās īpašnieka dzīvesvietas – mājokļa konfiscēšanu atcelt negrasās un ir nolēmusi turpināt partijas “Vienotība” izstrādāto NĪN politiku, papildinot to tikai ar “mērenu”, 10% ikgadējo kāpumu. FM ir paredzējusi nākamgad ievērojami paaugstināt nodokli ēkām, kas uzbūvētas pēc 2000.gada. Līdz ar to nākošgad rīdzinieku maksājumi par NĪN varētu pieaugt pat par 1000 eiro,” skaidrots vēstulē.
Hiršsone uzsvēra, ka vēlas vērst Vējoņa uzmanību uz to, ka uz šo brīdi 26 160 jeb 1,35% Latvijas iedzīvotāju viedoklis nav respektēts. Iniciatīvas parakstītāju skaits katru dienu turpina augt, pierādot to, ka tā ir aktuāla problēma sabiedrībai. Aiz cipariem slēpjas tūkstošiem bēdu stāstu, konfiscētu māju un īpašumu, norādīja platformā. “ManaBalss.lv” skaidroja, ka pēc pašas būtības nodoklis ir netaisnīgs pret godīgajiem nodokļu maksātājiem, kas ar saviem iedzīvotāju ienākuma nodokļiem, jau tagad ievērojami papildina pašvaldību budžetus.
“Iepazīstoties ar citu valstu pieredzi skaidri izgaismojas NĪN un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) disonance. Valstīs, kurās tiek piemērots NĪN, tas tiek attiecināts tikai pret otro un pārējiem īpašumiem, kas vienlaicīgi ir īpašnieka rīcībā, kā arī, pelnošajiem īpašumiem. Būtībā pašreiz, mūsu valsts iedzīvotāji, par savu vienīgo īpašumu pašvaldībām maksā divus nekustāmā īpašuma nodokļus – IIN un NĪN,” ir pārliecināta Hiršsone.
Komentāri (10)
BardainaisSigne 28.11.2017. 22.37
Vajadzīgs vienīgā mājokļa neapliekamais minimums,kuru nedrīkst aiztikt,kurš nepieciešams dzīvei,analoģiski neapliekamajam minimumam ienākumiem,jo māja,dzīvoklis ir materializēti ienākumi.
0
Agris Ouger 28.11.2017. 14.53
Te pat neprasās pēc komentāra. Protams, ka NĪN nedrīkst piemērot vienīgajam mājoklim! Vai vispār kādam vēl pietiek nekaunības no noliegt?
Mājoklis ir cilvēka pamattiesības: ja cilvēks mājokli iegādājies (vai pats uzcēlis), zeme arī ir īpašumā, tad visi nodokļi par to jau ir tikuši samaksāti. Kādi vēl NĪN te var būt?! NĪN piemērošana nozīmē klaju krāpšanu: tā būtībā ir nomas maksa, kas cilvēkam jāmaksā par sev jau piederošu īpašumu, jo, redzi, ja nemaksāsi, atņems. Vai tas ir īpašums?! Tad pasakam atklāti – Latvijā nepastāv privātīpašums!
Nodevas vispār pieņemamas tikai par to, ko valsts patiešām ir pelnījusi: par pakalpojumiem. Piemēram, ceļa nodoklis ir atbalstāms: tas, kurš izmanto ceļu infrastruktūru, maksā nodevu. Līdzīgi par citiem labumiem, ko uzturam no valsts budžeta. Taču nekustamais īpašums – mājoklis – absolūti nekādā veidā nav labums vai infrastruktūra, par ko valstij būtu tiesības prasīt jelkādu nodevu! Past cēlu, pats pirku, pats algas maksāju celtniekiem… viss! Par ko gan šeit katru gadu cilvēkam pienāktos maksāt valstij?!
Par vienīgo mājokli nekādus ikgadējos nodokļus piemērot nedrīkst. Par otro un katru nākamo īpašumu – drīkst, jo tur jau ir runa par spekulācijas iespējām.
Šobrīd ir tā, ka cilvēks nevar nopirkt zemes pleķīti, uzcelt sev mājiņu, ierīkot piemājas dārziņu un dzīvot no tā, ko izaudzē (naturālā saimniecība), jo, redz, katru gadu kaut kur naudu jādabū, lai ATPIRKTOS no valsts. Drausmas.
1
basta > Agris Ouger 29.11.2017. 00.52
Varētu daļēji piekrist, ja būtu piedāvājums no NĪ nodokļa atbrīvot labiešus, bet arī tikai līdz laikam, kamēr mūsu zeme nav humanizēta (atkrievota). Pēc tam no nodokļa būtu atbrīvojami pilsoņi līdz kadastrālās vērtības n summai deklarētā dzīvesvietā.
0
basta 29.11.2017. 01.05
Laikam jau Hiršsonei nepatīk maksāt NĪN vairāku tūkstošu apmērā gadā. Bagātie arī raud. Atceros, kā padumjais miļicis Marikas īpašnieks Jurka Žuravļovs, parķija Uroģina lēja asaras par nabaga latviešu pensionāriem, kam grūti nomaksāt nodokli par miljona vērtu īpašumu Jūrmalā.
0