VARAM apgalvo, ka Latvijā ir viena no labākajām situācijām ES gaisa kvalitātes ziņā
Gaisa kvalitāte Rīgas centrā pagājušā nedēļā saglabājusies laba, taču putekļu daļiņu koncentrācijas robežlielums laikā no 14. līdz 21.martam pārsniegts trīs dienās, tādējādi sasniedzot jau 20 no 35 pieļaujamiem normas pārsniegumiem gadā, vēsta aģentūra LETA.
Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Gaisa un ūdens aizsardzības nodaļas speciālists Jānis Klepers aģentūrai LETA skaidroja, ka visbiežāk piesārņojuma koncentrācija ir augsta stabilo laika apstākļu un nelielā vēja dēļ, kad viss autotransporta, apkures, saimnieciskās darbības radītais gaisa piesārņojums uzkrājās pilsētā vairākas dienas pēc kārtas.
Eiropas Komisija (EK) pirms mēneša pārmeta Latvijai Eiropas Savienības (ES) gaisa kvalitātes noteikumu neievērošanu, uzsverot, ka Latvijai tiek doti divi mēneši vajadzīgo pasākumu veikšanai, pretējā gadījumā komisija var iesniegt lietu ES Tiesā.
Soda nauda šādā gadījumā var sasniegt pat pusmiljonu eiro, norādīja Klepers. Ja atlikušā mēneša laikā Latvijai neizdosies pārliecināt EK par to, ka tiek veikti nopietni pasākumi gaisa kvalitātes uzlabošanai, minimālā soda nauda, kas tiks piemērota Latvijai, ir 75 000 eiro, savukārt kavējuma nauda noteikta no 493 līdz pat 29 568 eiro par katru kavējuma dienu kopš sprieduma pasludināšanas, līdz pārkāpums tiks pilnībā novērsts.
Pirmo brīdinājuma vēstuli par cieto daļiņu pārsniegumiem Rīgā EK nosūtījusi 2010.gada 29.janvārī. Atbildes vēstulē 31.martā Latvija solīja veikt virkni pasākumu, kas palīdzētu uzlabot esošo gaisa kvalitātes stāvokli, taču tie netika pildīti, jo nepieciešamajiem pasākumiem netika piešķirts finansējums.
30.septembrī Eiropas Komisija atkārtoti nosūtījusi formālu paziņojumu, norādot, ka Latvijas Republika nav izpildījusi savas saistības saskaņā ar Eiropas direktīvām, un aicinot izstrādāt un īstenot atjaunotu rīcības programmu gaisa kvalitātes uzlabošanai, ar kuras palīdzību līdz 2011.gada 11.jūnijam tiktu sasniegti uzlabojumi. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicinājusi Rīgas domi steidzami izstrādāt jaunu rīcības programmu laika posmam no 2010. līdz 2015.gadam vai arī aktualizēt programmu, kas tika izstrādāta laikam no 2004. līdz 2009.gadam.
Kā aģentūru LETA informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Ķīmisko vielu un risku nodaļas vadītājs Armands Plāte, patlaban gaisa kvalitātes problēmas ir Rīgā, taču arī galvaspilsētā situācija ar putekļu daļiņu PM10 koncentrāciju ir uzlabojusies.
Gadā putekļu daļiņu koncentrācijas robežlielums var tikt pārsniegts 35 reizes. Kopš 2007.gada ar katru gadu samazinājies putekļu daļiņu koncentrācijas robežlieluma pārsniegšanas biežums. Ja 2007.gadā bija 120 līdz 140 pārsniegumi gadā, tad 2008.gadā bija jau 100 līdz 120 pārsniegumi, 2009.gadā – 70 līdz 80 pārsniegumi, bet pērn putekļu daļiņu koncentrācijas robežlielums gadā pārsniegts 50 līdz 70 reizes.
Kā norādīja Plāte, gaisa kvalitātes standarts ir noteikts ļoti augsts, tādēļ 23 ES dalībvalstīm ir sāktas pārkāpumu procedūras. Latvijā esot viena no labākajām situācijām, jo atļautie standarti pārkāpti tikai Rīgā. Piemēram, Slovākijā pārkāpumi ir sešās vietās un arī Polijā pārkāpumi ir vairākās vietās. “Ja mēs ļoti strukturēti un plānveidīgi pie šī jautājuma strādātu, tad domāju, ka gaisa kvalitāti varētu samērā ātri uzlabot,” sacīja Plāte.
Pašreiz piesārņojuma novēršana ir sarežģīta, jo pilsētā vēl nav nokusis sniegs, taču ielu malas ir pilnas ar smiltīm un sāli. Intensīvas satiksmes un mierīgu laika apstākļu dēļ putekļu koncentrācija gaisā ir paaugstināta. Iestājoties saulainam pavasarim un sausākam laikam, gaisa kvalitāte Rīgā atkal pasliktināsies ne tikai ceļu tīrības, dabisko apstākļu, satiksmes un automašīnu izplūdes gāzu dēļ, bet arī cilvēku rīcības dēļ, tradicionāli dedzinot kūlu un pērnā gada lapas.
Lielu ietekmi uz PM robežlielumiem Rīgā atstāj sāls un smilšu kaisīšana uz ceļiem ziemas periodā, gaisa kvalitāti negatīvi ietekmē arī transportlīdzekļu stāvoklis valstī – novecojuši dīzeļdzinēji un slikti noregulēti benzīna dzinēji. Tikai vienu piesārņojuma normu pārsniegumu izraisījuši ārēji apstākļi – pērn augustā gaisa kvalitāti Rīgā ietekmējuši mežu ugunsgrēki Maskavā un tās apkārtnē.
Klepers norādīja, ka šobrīd Rīgas domes Satiksmes departamentā tiek izstrādāta jauna programma, kā cīnīties ar gaisa piesārņojumu. Tas paredz sakopt ielu apmales, kad nokusīs sniegs, bet vasarā laistīt ielas.
Komentāri (29)
harijs_m 21.03.2011. 14.37
Pilnīgi skaidrs, ka vajadzīga nevis “Rīgas Acs” (kurai nauda, starp citu, atradās), bet “Rīgas Deguns”! Rīgas varasvīri “aizmirsa”, ka LV ir ES dalībvalsts, ka uz ES komisijas vēstulēm nevar vienkārši atrakstīties, ir arī JĀRĪKOJAS. Ko šoreiz atbildēs RD ilgsēdis Askolds Kļaviņš?
2
Ginta Tropa > harijs_m 21.03.2011. 20.17
http://youtu.be/23IPAP0pEv4 NEVIENAM NEPATĪK CENU PIEAUGUMS
0
austrisv > harijs_m 21.03.2011. 16.13
“Ko šoreiz atbildēs RD ilgsēdis Askolds Kļaviņš? ”
Viņš atbildēs: dodiet naudu un gaiss būs tīrsŠie igsēdētāji gan zinās, ko atbildēt, lai varētu turpināt sēdēšanu.
0
mary75 21.03.2011. 15.44
Šleseris un Ušakovs sabojājuši gaisu.
1
Linda > mary75 21.03.2011. 19.17
daudzi tomēr ies protestēt http://youtu.be/D72xEes__kM
0
harijs_m 21.03.2011. 17.25
Nez, vai EK mērīja gaisa kvalitāti Mīlgrāvī? Ja brauc (vai iet) pa Viestura prospektu un vējš pūš no naftas produktu termināļa puses – un vējš no tās puses pūš ļoti regulāri, Rīgā valdošie ir rietumu-ziemeļrietumu vēji- pilnīgi gals klāt! Tur mēs dabūtu pa kaklu pa riktīgam! Ko nu tur putekļi tā, sīkums…
0