Valdība atbalsta Latvijas karavīru nosūtīšanu dalībai NATO operācijā Afganistānā • IR.lv

Valdība atbalsta Latvijas karavīru nosūtīšanu dalībai NATO operācijā Afganistānā

34
Latvijas armijas karavīri parādē valsts svētkos. Foto: Evija Trifanova, LETA

Karavīriem Afganistānā būs jāatrodas līdz 2015.gada 31.decembrim

Valdība atbalstīja Latvijas karavīru nosūtīšanu dalībai NATO vadītajā starptautiskajā operācijā “Resolute Support Mission” Afganistānā, ziņo LETA.

Galavārds par Latvijas karavīru atrašanos Afganistānā līdz 2015.gada 31.decembrim būs jāsaka Saeimai. Valdība nolēma, ka lūgs Saeimu atzīt šo lēmuma projektu par steidzamu.

Aizsardzības ministrija norāda, ka, pamatojoties uz ANO Drošības padomes mandātu, 2001.gadā Afganistānā tika sākta NATO starptautiskās drošības atbalsta spēku (ISAF) operācija, kuras galvenais uzdevums bija veicināt Afganistānas drošību. Nacionālie bruņotie spēki ISAF operācijā iesaistījās 2003.gada februārī.

ISAF operācijas mandāts vairākkārt pagarināts, līdz NATO samitā Čikāgā 2012.gadā dalībvalstis apstiprināja, ka šī operācija Afganistānā ilgs līdz 2014.gada beigām.

Vienlaikus samitā tika panākta vienošanās par nepieciešamību turpināt sniegt atbalstu Afganistānai arī pēc šīs operācijas noslēguma. Valstis lēma, ka pēc 2014.gada NATO loma Afganistānā būs principiāli atšķirīga – tā nebūs iesaiste kaujas operācijās, bet iekļaus vietējo nacionālo drošības spēku apmācību un padomdevēja atbalstu.

Balstoties uz samita rezultātiem, ISAF operācijas mandāts tika noteikts līdz 2014.gada 31.decembrim, vienlaikus uzsverot ilgtermiņa apņemšanos turpināt atbalstu Afganistānai arī pēc 2014.gada.

Atbilstoši Čikāgas samitā pieņemtajam lēmumam tika sākta jaunas NATO apmācības misijas “Resolute Support Mission” plānošana. Par jaunās misijas uzdevumiem ir noteikta padomdevēju, apmācību un atbalsta funkciju sniegšana Afganistānas institūcijām un nacionālajiem drošības spēkiem. Tā plānota kā skaitliski neliela misija ar klātbūtni Kabulā un sākotnēji arī četros valsts reģionu centros.

2014.gada septembrī NATO samitā Velsā dalībvalstis apstiprināja gatavību turpināt atbalstu Afganistānas valdībai un iesaistīties ar misiju, ja tiks saņemts oficiāls Afganistānas uzaicinājums.

Šogad septembrī Afganistānas valdība iepriekš minēto uzaicinājumu apstiprināja un parakstīja speciālu līgumu. Šis līgums sniedz pamatu starptautiskajam drošības atbalstam pēc ISAF operācijas noslēguma 2014.gadā. Arī Latvija kā NATO dalībvalsts akceptējusi šī līguma parakstīšanu.

Ņemot vērā to, ka NATO militārais atbalsts Afganistānai būs nepieciešams arī turpmāk, Latvijai ir svarīgi kopā ar NATO sabiedrotajiem piedalīties NATO misijā Afganistānā, norāda Aizsardzības ministrija.

Ņemot vērā, ka misijas termiņš starptautiskajos dokumentos šobrīd nav nostiprināts, Nacionālo bruņoto spēku dalība starptautiskajā operācijā tiek noteikta uz laiku līdz 2015.gada 31.decembrim.

Jau ziņots, ka Latvija nākamgad uz Afganistānu plāno nosūtīt līdz 30 karavīru lielu kontingentu.

Karavīri pildīs padomdevēju un dažāda līmeņa štābu virsnieku un instruktoru amatus. Latvija nodrošinās arī militāro policistu dalību daudznacionālajā Militārās policijas rotā, kā arī gaisa atbalsta kontrolieru grupu Ātrās reaģēšanas rotā.

Šobrīd Afganistānā dien 20 Latvijas karavīri.

 

Komentāri (34)

Edgars Avotiņš 02.12.2014. 19.38

Doveik – Līdz kādam 2013. gadam NATO spēki okupēja Afganistānu. Bet ar ANO sankciju.

Bet nu apmēram gadu Afganistani ir pilnība pašu Afgaņu kontrolē un NATO veic apmācību un palīdz Afgāņiem pēc viņu pieprasījuma. Ta ka neputrojies.

Anti Vatņik –

Šariāta valsts tur gan būs šā vai tā. Nevajag sapņot, ka viduslaiku sabiedrībai izdosies uzpotēt darbotie spējīgu Rietumu tipa demokrātiju. Optimālā variantā tur notiks vienošanās ar Taleban par kautkādu mērenu islama valsts veidošanu. (Taleban ir vietējie puštuni – mums svarīgi būtu, lai tur neatjaunojas no arābu valstīm ieceļojušo Alkaeda darbošanās)

Par opija audzēšanu Tu galīgi nošāvi garām – Taleban valdīšanas laikā opija audzēšana bija gandrīz pilnībā pārtraukta. Taleban to apkaroja reliģisku motīvu dēļ. Opija audzēšana tieši NATO okupācijas laikos sasniedza rekordlīmeni. Opija ražošanā iesaistīts bijušā Afganistanas prezidenta Karzai brālis (ne jau bez ASV atļaujas), un šajā laikā arī Taleban atļāva opija ražošanu džihāda finansēšanai.

+3
0
Atbildēt

1

aivars15 02.12.2014. 13.15

Karavīri pildīs padomdevēju un dažāda līmeņa štābu virsnieku un instruktoru amatus. Latvija nodrošinās arī militāro policistu dalību daudznacionālajā Militārās policijas rotā, kā arī gaisa atbalsta kontrolieru grupu Ātrās reaģēšanas rotā.

————————————-

Interesanti, vai pastāv vēl labāka iespēja saglabāt un papildināt pieredzi? Īpaši vērtīga ir JTAC pieredze.

+1
0
Atbildēt

8

v_rostins 02.12.2014. 13.57

Andris Doveiks

Lai ko ANO pieņem, ja tā neizpēta 9/11, tad nav nekāda pamata Afganistānas okupācijai.

________________

Piekrītu 100%. Protams, ne jau lupatgalvas kalnos izstrādā tādas vērienīgas militāras operācijas. 9/11 provokācijas mērķis bija ievilināt stulbo Bušu Afganistāāa, lai ar svešām rokām grābtu kastaņus no oglēm, tas ir pasargātu Krieviju no Taliban atmaksas par trīs miljonu afgāņu zvēriskām slepkavībām. Kā zināms, pirms ASV intervences, Taliban jau pārņēma varu Tadzikistānā un būtu ātri vien nostiprinājies visā Centralāzijā un Kaukāzā un drīz arī Tatarstanā un Baškartostānā un fašistisko izdzimteņu bidlostāna karātos mata galā, es biju rēķinājis globālu atkrievošanu līdz 2010. gadam.

Ja koalīcija pamestu Afganistānu šogad, kā bija plānots, krievu fašistiskie izdzimteni uzreiz aizmirstu “novorossiju” un gatavotos savam tuvam un logiskam galam.

+1
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu