TP uzstāj uz “Lattelecom” monopolstāvokļa pagarināšanu • IR.lv

TP uzstāj uz “Lattelecom” monopolstāvokļa pagarināšanu

39
Andrejs Strokins, F64
Indra Sprance

Kučinskis iebildumus pret šo priekšlikumu skaidro ar vēlmi nomainīt valsts monopolu pret privāto

Lai arī saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli parlamentam, skatot Elektronisko mediju likumu, nevajadzētu balsot par Tautas partijas (TP) priekšlikumu, kas paredz pagarināt “Lattelecom” ekskluzīvās tiesības vēl līdz 2019.gadam nodrošināt digitālās televīzijas apraidi Latvijā, Tautas partija (TP) Saeimas sēdē tomēr varētu rosināt diskusijas par šo jautājumu, Ir.lv atzina TP Saeimas frakcijas vadītājs Māris Kučinskis.

Valsts prezidents, atdodot atpakaļ Saeimai otrreizējai caurlūkošanai Elektronisko mediju likumu, jautājumu par “Lattelecom” tiesību pagarināšanu netika skāris, līdz ar to formāli ne  Saeimas komisijai, ne parlamentam sēdē par šo jautājumu nevajadzētu balsot.

Tomēr TP arī atkārtotai likumprojekta caurlūkošanai iesniegusi priekšlikumu, kas paredz: ja pašreizējā līguma termiņā netiek konstatēti pārkāpumi, tad valdība neorganizē jaunu konkursu, bet gan pagarina līgumu ar “Lattelecom” vēl uz pieciem gadiem. Šāds priekšlikums jau bija iesniegts arī likumprojekta galīgajam lasījumam, taču ar nelielu balsu pārsvaru noraidīts. Ja kaut viens Saeimas deputāts ierosinās balsot par šo priekšlikumu, tad Saeimai tas būs jādara.

Kučinskis Ir.lv skaidroja, ka iepriekšējā Saeimas balsojumā par šo jautājumu “uzvarēja satelītu lobijs”. Pēc Kučinska domām, ļaujot pagarināt “Lattelecom” tiesības, varētu samazināt arī cenu, kas tiek prasīta no raidorganizācijām, savukārt konkursa organizēšanā varētu būt ieinteresētas vien dažas kompānijas, kuras reāli varētu izpildīt šādas prasības. “Protams, ka mēs lobējam “Lattelecom”. Tas ir valsts uzņēmums, kas ir uzvarējis konkursā,“ pauda Kučinskis, norādot, ka šis neesot “nekāds “mutatis mutandis”” priekšlikums un TP Saeimas sēdē dosies to aizstāvēt”.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Ingrīda Circene (JL) Ir.lv asi kritizēja šo priekšlikumu, norādot, ka, pirmkārt, tas nav balsojams, jo to liedz Kārtības rullis. Otrkārt, šādu likuma grozījumu pieņemšana, pēc Circenes domām, nebūtu izdevīga valstij, jo tas nozīmētu līdz 2019.gadam saglabāt uzņēmuma ekskluzīvās tiesības pie pašreizējiem līguma nosacījumiem.

“Ja pašizmaksa viena kanāla apraidei ir ap 110 000, tad šobrīd kanāli maksā “Lattelecom” 650 000 latu, kas ir aptuveni trīs reizes vairāk nekā Lietuvā vai Igaunijā,” sacīja Circene, uzsverot, ka dažu gadu laikā Latvijas valsts no nodokļu maksātāju naudas vien par Latvijas Televīzijas abu kanālu apraidi šim uzņēmumam pārmaksātu vismaz četrus miljonus latu. “Viņi saglabātu esošo situāciju esošajā stāvoklī,“ pauda Circene.

“Ir jāsaprot, ka virszemes televīzijas nodrošinātajam vienmēr būs monopolstāvoklis. Tas, ko vēlas panākt mūsu iesniegtā priekšlikuma kritizētāji, ir nomainīt valsts monopolu pret privāto,” paziņojumā medijiem uzsver Kučinskis, norādot, ka konkursā, ja tāds notiktu, pretendēt uz šādām tiesībām var tikai “Baltcom”, “ViaSAT” un “Baltijas Pirmais kanāls”.

Kučinskis skaidro, “ja “Lattlecom” nezina, vai līgums tiks pagarināts, vai nē, mēs nevaram runāt par kaut kādām atlaidēm, par bezmaksas dekoderiem trūcīgākajiem iedzīvotājiem. Tāpat šādā gadījumā ir apdraudēta reģionālo televīziju eksistence, jo iekļaušana apraides paketē maksā 600 000 latu, kas reģionālajām televīzijām ir nesasniedzama summa. “Lattelecom” pašreiz translāciju reģionālajām televīzijām nodrošina bez maksas. Nenoliedzami, ka digitālās apraides ieviešana ir ilglaicīgs process, tāpēc tikai loģiski, ka uzņēmumam, kas to uzsācis, ir jādod iespēja atpelnīt ieguldītās investīcijas. Pie šādiem nosacījumiem ir iespējams runāt par bezmaksas dekoderiem un reģionālo televīziju bezmaksas apraidi arī turpmāk.”

Circene apšaubīja iepriekšējā konkursa, kurā uzvarēja “Lattelecom”, godīgumu, norādot, ka konkursa nolikums tika izstrādāts Satiksmes ministrijā laikā, kad to vadīja Ainārs Šlesers (LPP/LC), un “faktiski bija uzrakstīts vienam uzņēmumam”. Circene arī atgādināja – konkursa organizatori paredzējuši obligātu prasību, ka digitālās televīzijas ieviesējam jāslēdz līgums ar “Hannu digital” par to rīcībā esošo tehnisko vienību, tostarp bēdīgi slaveno “Kempmayer” dekoderu, izmantošanu.

Saeima par Elektronisko mediju likumu atkārtoti lems pirmdien, 12.jūlijā.

.

Komentāri (39)

Guncītis 08.07.2010. 12.38

labieši par monopoliem un pret konkurenci. Īpaši informācijas jomā.

+18
-1
Atbildēt

0

markonimarkoni 08.07.2010. 12.51

Ak, Sķēlem vēl savajadzējušies 9 gadi, kuros izkruķīt savu digitālo afēru!!
Lattelekomam jau sen kā vajadzēja atņemt monopolstāvokli.

Kad TP paši salobējušies līdz ārprātam, tad par konkurences nodrošināšanu Kučinskis atļaujas izteikties, ka iepriekšējā balsojumā “uzvarēja satelītu lobijs”!? Un kur tad palikusi TP ilgadējā biedra (pieņemu, ka arī pašas partija, ja reiz par to deklarēts) apņēmība: “Nodrošināsim stingru monopolu kontroli un nepieļausim jaunu monopolu rašanos. Veicināsim konkurences rašanos pašreizējās monopolnozarēs” (no Kalvīša valdības deklarācijas). Kā vienmēr – darbi nesaskan ar deklarēto.

+16
-1
Atbildēt

0

LAURIS 08.07.2010. 12.44

tieši tāpec, ka tas ir oranžais kantoris, sakarus no šiem sen nepērku.

+11
-1
Atbildēt

4

    lailabidzane > LAURIS 08.07.2010. 16.30

    .
    To nevar nepamanīt, ka pastiprināti lietojat Lāču ledu! ;)))

    0
    -3
    Atbildēt

    0

    oskaar > LAURIS 13.12.2010. 22.06

    Jūsu arguments (oranžais kantoris) ir vērā ņemams, bet es īsti neredzu alternatīvu piedāvājumu tajā segmentā, kuru es uzskatu par tehniski labu esam (fiksētais telefons, TV programmu paketes, interneta pieslēguma ātrdarbība abos virzienos, tehniskais atbalsts).
    Es esmu Lattelecom klients un par pakalpojumu kvalitāti nevaru sūdzēties.
    Pirms parakstīties uz šo Lattelecom pakalpojumu, rūpīgi izstudēju citus piedāvājumus, bet katrā no tiem man kaut kas nebija pieņemams.

    0
    0
    Atbildēt

    0

    austrisv > LAURIS 08.07.2010. 22.45

    Kaut kā aizdomīgi, ja TP lobē Lattelekom monopolstāvokli! Interesanti gan, jo Latvenergo kaut kā Miķelsons gribēja prihvatizēt izmetot biržā 25% akciju!
    TP ,protams ir kaut kādas nelāgas intereses Lattelekomā, jo citādi tā nebūtu TP! Gulbi arī iefīrēja bez konkursa par priekšnieku> Savējais no balzāma paliek savējais. gan jau arī kruķī nelāgas lietas, piemēram, ar tiem ķīniešu dekoderiem!

    +3
    0
    Atbildēt

    0

    ::Vai cis :: > LAURIS 08.07.2010. 13.53

    Tad mēs esam vienādā stāvoklī – arī es jau pirms 5 gadiem atteicos no jebkādas sadarbības ar Lattelekom. Blēžu kantoris un oranžo dērgļu barotava.

    +6
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu