Somija gandrīz ir NATO; Krievija pārņem ANO Drošības padomi; kāpj ūdens līmenis Daugavā

Tūlīt būs 31

Turcijas parlaments sestdien vienbalsīgi nobalsoja par Somijas uzņemšanu NATO. 27. martā Somijas uzņemšanu atbalstīja Ungārijas parlaments. Turcija un Ungārija bija vienīgās no NATO 30 valstīm, kuras nebija atbalstījušas Somijas uzņemšanu, un ir vienīgās, kuras joprojām nav ratificējušas arī Zviedrijas uzņemšanu. NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs paziņoja, ka Somija oficiāli par alianses dalībvalsti kļūs jau tuvāko dienu laikā.

Agresors miera sargātāja krēslā

Sestdien Krievija uz mēnesi pārņēma ANO Drošības padomes vadīšanu. Šī ir pirmā reize, kad šo organizāciju vadīs valsts, kuras galva apsūdzēts par kara noziegumiem. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka tas pierādot šīs institūcijas “pilnīgu bankrotu”. Svētdien Krievijas raķešu apšaudē Doneckas apgabala pilsētai Kostjantiņivka nogalināti vismaz seši cilvēki. NATO valstis nosūtīs Ukrainai kopā 160 Leopard tankus, sestdien ziņoja laikraksts Die Welt. ASV gatavo jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai 2,6 miljardu dolāru apmērā. Pagājušonedēļ Krievijas spēki zaudēja gandrīz 4000 karavīru, informē Ukrainas Aizsardzības ministrija.

Draud plūdi

Augšdaugavas novadā turpina kāpt ūdens līmenis, appludināti vismaz astoņi ceļu posmi, sācis applūst vasarnīcu kooperatīvs. VUGD darbinieki piektdien Laucesas pagastā no applūstošas teritorijas izglāba cilvēku.

IR aktuāli

Acis pakausī. Gada siltajā laikā vairāk bērnu gūst traumas, tāpēc vecākiem laikus jāzina par riskiem.

Pilsētplānotājs Vlads Samoiļenko bija sapņojis, kā padarīt drošākas savas dzimtās Kijivas ielas, taču pēc Krievijas iebrukuma izveidojis brīvprātīgo iniciatīvu, lai palīdzētu armijai un civiliedzīvotājiem.

Kas visu izteic bez mēles? Veronika Viļuma iepazīstina ar trim grāmatu dizaineriem no mākslas konkursa Zelta ābele balvām nominēto saraksta.

Vēl

Svētdien Somijā notikušo vēlēšanu sākotnējie rezultāti liecināja, ka visvairāk vietu parlamentā (48) būs ieguvusi labējā Nacionālās koalīcijas partija, otrā ir nacionālkonservatīvā Somu partija (46), bet premjerministres Sannas Marinas sociāldemokrātiem būs 43 mandāti.

Bijušajam ASV prezidentam Trampam ceturtdien Ņujorkā izvirzīta apsūdzība par maksājumiem pornoaktrisei Stormijai Danielsai pirms ASV prezidenta vēlēšanām 2016. gadā.

Latvijas Zemnieku savienība kongresā sestdien oficiāli nolēma neatbalstīt Egila Levita kandidatūru prezidenta vēlēšanās un par savu priekšsēdētāju ievēlēja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētāju Viktoru Valaini.

Svētdien Rēzeknē 217 cilvēki nodibināja jaunu politisko partiju Kopā Latvijai. To vadīs no Saskaņas izslēgtais Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs.

Valsts drošības dienests 31. martā rosināja prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Latvijas nepilsoni Edgaru Korčaginu par agresijas provocēšanu pret ukraiņiem.

Kriminālprocesā par Rīgas centrā ceturtdien sabrukušo piecstāvu ēku Valsts policija vērtēs iespējamos celtniecības normu pārkāpumus.

KNAB noteicis naudas sodus 15 partijām par finansēšanas pārkāpumiem 2021. gadā.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga vērtēja Krišjāņa Kariņa valdības pirmās 100 dienas un secināja, ka nav būtisku pārmaiņu, salīdzinot ar viņa iepriekšējo valdību, un sabiedrībā briest neapmierinātība, bet valdībā spriedze. Vēl žurnālisti pētīja, kāpēc policija divus gadus nevar noskaidrot aizdomās turētos par koku nelikumīgu nociršanu Sējas pagastā, un informēja par gadījumu, ka meita atrada savu īsto tēvu, taču tiesa atteicās apstiprināt viņu radniecību, tāpēc ka pašreizējais Civillikums to nepieļauj.

LTV raidījums De facto informēja, ka aprīlī vairākas tiesas sāks skatīt lietas par ES sankciju pārkāpšanu, to skaitā pret Tatjanas Ždanokas palīgiem un Vladimiru Lindermanu. Raidījums noskaidrojis arī, ka janvārī izveidotā parlamentārā izmeklēšanas komisija par finanšu sektora kapitālā remonta sekām nespēj vienoties, ko tieši izmeklēs. Žurnālisti ir uzzinājuši, ka par Gazprom daļēji netieši piederošā sadales sistēmas operatora Gaso pirkšanu ir interese arī Latvijas valstij piederošajam uzņēmumam Latvenergo. Bet Jūrmalas domē ir izveidots tik daudz komiteju, lai katram koalīcijas deputātam ir iespēja vadīt vienu, informēja raidījums.

Šodien

Latvijas Ārpolitikas institūts rīko publisko diskusiju Kas ir kas jaunajā Eiropas kaimiņattiecību politikā?.

Datu valsts inspekcija atklāj kampaņu Dati ir vērtība – sargā tos!.

Noslēdzas termiņš valsts amatpersonu deklarāciju iesniegšanai par 2022.gadu.

Viedokļi

Volodimirs Birjukovs, Ukrainas žurnālists. Okupācija un kultūra: ko nozīmē dekomunizācija Ukrainā?

Annemarija Linaresa, geriatre, juriste, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības biedre. Sapnis par hospisa aprūpi Latvijā

Paplašini apvārsni

Pārtapšanai, nevis saglabāšanai. Rietumnieku priekšstats par ēģiptiešu mūmijām ir bijis citāds, nekā bija ēģiptiešiem pašiem.

Zivs sakampj roku

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -2 – +3C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, Z – ZA vējš 6 – 7 m/s;

accuweather -2 – +3C, sauli bieži vien aizklās mākoņi, Z – ZA vējš 5 – 7 m/s;

yr 0 – +3C, lielākoties apmācies, Z vējš 4 – 7 m/s.

Vārda dienu svin:

Daira, Dairis, Daiva, Daivis