Somi un zviedri pieteiksies NATO; Rīga lemj nojaukt pieminekli; Krievijas uzbrukums iebuksē Donbasā

Vēsturisks solis

Svētdien Somijas prezidents Sauli Nīniste un valdība vienojās, ka Somija iesniegs iestāšanās pieteikumu NATO. Dažas stundas vēlāk Zviedrijas pievienošanos NATO atbalstīja šīs valsts valdošā Sociāldemokrātiskā partija. Turcija atbalstīšot Zviedrijas un Somijas iestāšanos tikai, ja tās pārstās atbalstīt Kurdistānas Strādnieku partiju un atcels eksporta ierobežojumus aizsardzības sektorā. Visām 30 NATO dalībvalstīm jāpiekrīt jaunu valstu uzņemšanai aliansē. Krievija pārtraukusi elektrības piegādi Somijai. Turpmāk somi trūkstošo elektrību iepirks no Zviedrijas.

Prezidents atbalsta

Rīgas dome piektdien nolēma nojaukt Uzvaras pieminekli Pārdaugavā, taču uzskata, ka ir nepieciešams īpašs likums, kas atvieglotu demontāžas procedūru. Rīgas mērs Mārtiņš Staķis uzskata, ka demontāžas darbiem vajadzētu sākties šogad un būtu godīgi nojaukšanas izmaksas segt no valsts budžeta. Svētdien Rīgas domes lēmumu par pieminekļa demontāžu atbalstīja arī Valsts prezidents Levits. Piektdien Rātslaukumā notika neliels nesankcionēts mītiņš pret pieminekļa nojaukšanu un policija aizturēja eiroparlamentārieti Tatjanu Ždanoku un vēl sešus cilvēkus par neatļautu piketēšanu.

Nomet degbumbas "Azovstaļ"

Krievija piektdien pastiprināja uzbrukumus Mariupolei, bet sestdien uz aplenkto rūpnīcu Azovstaļ nomestas fosfora vai degbumbas, pavēstīja Mariupoles mēra padomnieks. Krievija kopš iebrukuma Ukrainā zaudējusi trešdaļu savu spēku, aplēsis britu izlūkdienests. Savukārt NATO ģenerālsekretārs Stoltenbergs teica, ka Krievijas uzbrukums iebuksējis Donbasā un Ukraina var uzvarēt karā. Ukraina sestdien atsitusi deviņus Krievijas uzbrukumus Donbasā. Piektdien Kijivā tiesas priekšā stājās Krievijas armijas seržants Vadims Šišimarins (21), kurš ir apsūdzēts kara noziegumos.

IR aktuāli

Kā karš Ukrainā ietekmēs pārtikas cenas un kādu atbalstu ukraiņiem sniegs ES, stāsta Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis.

Kā tikt galā ar lampu drudzi un kāpēc solistes karjeru vēlas veidot lēni un pareizi, stāsta operdziedātāja Katrīna Paula Felsberga.

Vēl

Sestdien Eirovīzijas dziesmu konkursā uzvarēja Ukrainas grupa Kalush Orchestra, kuri aicināja Eiropu atbalstīt Mariupoles aizstāvjus. Ukrainas prezidents Zelenskis teica, ka izdarīs visu, lai nākamais konkurss notiktu Mariupolē.

Konkursā par Finanšu izlūkošanas dienesta vadītāju uzvarējusi līdzšinējā dienesta vadītāja Ilze Znotiņa.

Ārlietu ministrs Rinkēvičs (JV) Latvijai nevēlamo personu sarakstā iekļāvis 102 Krievijas pilsoņus, galvenokārt kultūras darbiniekus, kuri atbalstījuši karu Ukrainā.

Par neatbilstošu rīcību 10.maijā pie Uzvaras pieminekļa Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks atstādinājis 3 policijas amatpersonas.

No svētdienas sabiedriskajā transportā Latvijā vairs nav obligāti jāvalkā sejas aizsargmaskas.

Tiesa pret 20 000 eiro drošības naudu no apcietinājuma atbrīvojusi Krievijas kara noziegumu attaisnošanā aizdomās turēto Aivi Vasiļevski.

ASV Ņujorkas štata pilsētā Bufalo 18 gadus vecais Peitons Gendrons sestdien lielveikalā nošāva 13 cilvēkus, 11 no viņiem bija tumšādaini. Policija notikušo uzskata par rasistisku noziegumu. Uzbrucējs aizturēts.

Sestdien un svētdien Rīgā notika maratons, kas pulcēja 17 033 skrējējus no 76 valstīm.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga stāstīja, ka ukraiņiem pēc 90 dienu uzturēšanās Latvijā nepagarinās bezmaksas dzīvesvietu un ēdināšanu. Raidījums informēja, ka Rīgas dome vērsusies tiesā pret būvnieku karteļa dalībnieci SIA Velve un prasa atlīdzināt 4 miljonus eiro. Žurnālisti arī pētīja, kā pašvaldību ministrs Plešs (A/P) Rīgai piedāvā apstiprināt teritorijas plānojumu.

LTV raidījums de facto skaidroja, kā Daugavpilī un Rīgā atšķiras attieksme pret karu Ukrainā un 9.maija atzīmēšanu. Žurnālisti pētīja, vai eksakto zināšanu trūkums vairo sabiedrības tumsonību. Raidījums stāstīja, ka Saeimas deputāta Bondara (A/P) un citu bijušo Latvijas Krājbankas valdes locekļu parādu grib izpirkt bijušais Ventspils tranzītbiznesa menedžeris. Raidījums skaidroja, kāpēc Valsts meža dienesta darbiniekiem radušās bažas par iespējamu izrēķināšanos ar reformu pretiniekiem.

Šodien

Notiks ikgadējā Ēnu ekonomikas konference.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālās nodaļas atsāk noformēt un izsniegt personu apliecinošus dokumentus rindas kārtībā (LETA).

Noslēgsies bērnu pieteikšana pirmajai klasei Rīgas skolās (LETA).

Viedokļi

Rasa Jansone, māksliniece. Pirmā, kas pacēla akmeni.

Jānis ČupriksDatakom valdes loceklis. Digitalizācija un automatizācija uzņēmumu kiberdrošībai un efektivitātei.

Paplašini apvārsni

Cilvēce ir aizmirsusi bailes no atombumbas, kas pavadīja visus aukstā kara gadus. Kāpēc ir bīstami vairs nejust šīs bailes?

Dziesma par šūpuļdziesmu iegūst jaunu jēgu

Pēc uzvaras Eirovīzijā Ukrainas grupa Kalush Orchestra publicēja dziesmas Stefania video, kas uzņemts Bučā, Irpiņā, Borodjankā un Hostomeļā.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +5 – +12C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, R – ZR vējš 5 – 7 m/s;

accuweather +7 – +11C, saule un mākoņi, var arī uzlīt, R – ZR vējš 4 – 7 m/s;

yr +8 – +14C, saule mīsies ar mākoņiem, R – ZR vējš 4 – 7 m/s.

Vārda dienu svin:

Edvīns, Edijs

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu