Sašauj Harkivas TV torni; budžeta deficīts pērn 2,2% no IKP; prezidents rosina izmaiņas Augstskolu likumā

"Knauf" pamet Krievijas tirgu

ES ārlietu ministri pirmdien aicināja neatslābināt atbalstu Ukrainai, taču atturējās no jauniem solījumiem dot Ukrainai pretgaisa aizsardzību. Krievijas spēki pirmdienas vakarā sašāva Harkivas televīzijas torni, kas pārlūza uz pusēm. Pasaulē lielākais būvmateriālu ražotājs Vācijas uzņēmums Knauf pirmdien paziņoja, ka pamet Krievijas tirgu.

Pieaudzis valdības parāds

Valdības budžeta deficīts 2023.gadā bija 893 miljoni eiro jeb 2,2% no IKP. Salīdzinājumā ar 2022.gadu tas ir par 886 miljoniem eiro mazāks, liecina Centrālā statistikas pārvalde. Valdības konsolidētais bruto parāds bija 17,6 miljardi eiro jeb 43,6% no IKP. 2022.gadā valsts parāds bija 41,8% no IKP.

Atvieglot ārvalstu mācībspēku iesaisti

Valsts prezidents Rinkēvičs pirmdien rosināja izmaiņas Augstskolu likumā, lai augstskolas akadēmiskā personāla amatā, izņemot lektoru un asistentu, uz sešiem gadiem var ievēlēt ārzemnieku, kura valsts valodas zināšanas neatbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Latvijā no kopējā akadēmiskā personāla 4,6% ir ārzemnieki.

IR aktuāli

Ja Netanjahu nekāpinās konfliktu, Irānas uzlidojums Izraēlai būs izgāzies, komentē Pauls Raudseps.

Teātra kritiķe Zane Radzobe par Jaunā Rīgas teātra iestudējumu Melnais gulbis raksta – krievu balets ar tetovētu zeku, un mēģina uzminēt, kas šajā iestudējumā interesē Alvi Hermani.

Mārtiņš Galenieks iepazīstina ar trim piemēriem, kā ietaupīt elektrību sadzīvē, lai tas būtu finansiāli izdevīgi.

Vēl

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) nolēma izbeigt konkursu uz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktora amatu bez rezultāta. Viņu neapmierināja piedāvātie divi fināla kandidāti. Amats ir vakants kopš pērnā septembra.

Pirmdien atjaunota Igauniju un Somiju savienojošā zemūdens gāzesvada Balticconnector darbība. Remonts ilga vairāk nekā pusgadu un izmaksāja nepilnus 40 miljonus eiro.

Rīgas dome likusi pārstrādāt 4.maijam veltītos plakātus ar Latvijas himnas nošu kļūdaino attēlojumu.

Pirmdien no amata atkāpies Izraēlas armijas izlūkdienesta vadītājs Aharons Haliva. Viņš uzņēmās atbildību par nespēju novērst teroristiskās organizācijas Hamās uzbrukumu pērn oktobrī.

Faktiskā bezdarba līmenis Latvijā šogad martā bija 7,1%. Salīdzinot ar 2023.gada martu, bezdarba līmenis ir palielinājies par 0,8 procentpunktiem.

Latvijas Zinātņu akadēmijai būs jāatmaksā 446 551 eiro kompensācija producentam Jurim Milleram par koncertzāles Rīga atjaunošanā ieguldītajiem līdzekļiem, pirmdien lēma tiesa. Spriedumu var pārsūdzēt.

Rīgas rajona tiesa apturējusi tiesvedību un izsludinājusi meklēšanā par spiegošanu Krievijas labā apsūdzēto 14.Saeimas deputāta kandidāti no partijas Katram un katrai Ingu Tuhbatovu.

Ķīnas varasiestādes evakuējušas 110 000 cilvēku Guandunas pilsētā – vairākas dienas ilgas spēcīgas lietusgāzes izraisīja milzīgus plūdus Ķīnas apdzīvotākajā provincē.

12.aprīlī norvēģu garneļu tralis no ūdens izcēla Latvijas zvejnieka līķi. Romāns Solovjovs tika izsludināts meklēšanā pērn janvārī. Vīrietis pārkrita pār krabju zvejas kuģa bortu.

Šodien

Eiropas Parlaments balsos par pagaidu tirdzniecības liberalizācijas pasākumu pagarināšanu Ukrainai.

Tiesa skatīs gāzes sprādzienā 2020.gada beigās Āgenskalnā sabojātās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku prasību pret Rīgas domi par ēkas atjaunošanu (LETA).

Rīgas domes vadība informēs Vecrīgas uzņēmējus par šogad plānotajiem pilsētas publiskās ārtelpas attīstības projektiem.

Viedokļi

Ivo Krievs, biznesa augstskolas Turība Juridiskās fakultātes dekāns. Kā ietekmēt gudri, ievērojot datu aizsardzību?

Nedēļa Eiropā

Kā Eiropas labējie spēki izmanto sociālos tīklus, it sevišķi TikTok, lai piesaistītu jaunos vēlētājus?

Skaties sabiedriskās raidorganizācijas ARTE iknedēļas raidījumu par Eiropas iedzīvotājiem aktuālām problēmām.

Paplašini apvārsni

Gribēju tikai pajokot

Kas iznāca, kad lauva mēģināja pielavīties pie iesnaudušās lauvenes.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +1 – +3C, apmācies, nokrišņi, R – DR vējš 5 – 7 m/s;

accuweather -2 – +4C, no rīta nokrišņi, apmācies, auksts, R – DR vējš 4 – 6 m/s;

yr +1 – +6C, apmācies, rīta pusē nokrišņi, R – DR vējš 4 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Jurģis, Juris, Jurgita, Georgs